Po prvej časti superkombinácie je Adam Žampa na 27. priečke, na čele je Nór Jansrud

Červená Poľana 14. februára (TASR) - Nórsky lyžiar Kjetil Jansrud sa usadil na čele po prvej časti superkombinácie na ZOH v Soči. V piatkovom kombinačnom zjazde v alpskom stredisku Roza Chutor zajazdil najrýchlejší čas 1:53,24 min. Na priebežnom druhom mieste figuroval prekvapujúco Čech Ondřej Bank, ktorý stratil na lídra 14 stotín sekundy, tretí bol víťaz špeciálneho zjazdu Christian Mayer z Rakúska (+0,37).
      
Najlepšiu východiskovú pozíciu si pred druhou časťou vytvoril Ivica Kostelič. Skúsený Chorvát stratil na Jansruda iba 93 stotín a pred obľúbeným slalomom figuroval na nádejnom siedmom mieste. Naviac, slalomovú trať staval jeho otec a tréner Ante Kostelič. Menej sa v zjazde darilo ďalšiemu veľkému favoritovi Alexisovi Pinturaultovi, Francúz zaostal za Jansrudom 2,44 s, od Kosteliča ho delilo 1,51 s, vzhľadom na jeho skvelé slalomové schopnosti a výhodné nízke štartové číslo v druhej časti sa však očakával takisto jeho útok na zlato. Ďalší adept na víťazstvo, majster sveta zo Schladmingu Ted Ligety z USA bol 18. (+1,93), jeho krajan a obhajca titulu z Vancouveru 2010 Bode Miller stratil na nórskeho lídra 1,43 s a patrila mu priebežná dvanásta pozícia. Nór Aksel Lund Svindal figuroval na šiestej priečke (+0,70).
      
Pre teplé počasie organizátori presunuli štart zjazdu z 8.00 na 7.00 SEČ. Napriek tomu sa trať vplyvom slnka postupne spomaľovala, takže výhodu mali pretekári s nižšími štartovými číslami. Využili to Jansrud (číslo 9) i Čech Bank (č.4), štvrtý Aleksander Aamodt Kilde (č.1), naopak Miller s číslom 24 mal už ťažké podmienky. Vzhľadom na pomerne dlhú a náročnú trať nasadili tímy do superkombinácie skôr špecialistov na zjazd.
      
Z trojice Slovákov si najlepšiu pozíciu podľa očakávania vytvoril Adam Žampa. Stratu v zjazde udržal v akceptovateľných hraniciach (+2,99) a pred obľúbeným slalomom figuroval na 27. mieste. V cieli sa dala z jeho reakcie čítať spokojnosť, v druhej časti sa totiž mal vydať na trať s výhodným nízkym štartovým číslom. Vzhľadom na jeho slalomové schopnosti sa dal očakávať prienik do prvej pätnástky, možno aj desiatky. Ďalší slovenskí reprezentanti súťaž nedokončili, Matej Falat nezvládol skok v strednej pasáži, Martin Bendík vypadol po chybe v hornej časti zjazdovky.
      
Jednokolový slalom odštartuje o 12.30 SEČ.
      
Superkombinácia mužov, poradie po zjazde:
1. Jansrud (Nór.) 1:53,24 min, 2. Bank (ČR) +0,14, 3. Mayer (Rak.) +0,37, ..., 27. Adam ŽAMPA +2,99, Matej FALAT a Martin BENDÍK (všetci SR) súťaž nedokončili© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X