Po prvej časti superkombinácie je Adam Žampa na 27. priečke, na čele je Nór Jansrud

Červená Poľana 14. februára (TASR) - Nórsky lyžiar Kjetil Jansrud sa usadil na čele po prvej časti superkombinácie na ZOH v Soči. V piatkovom kombinačnom zjazde v alpskom stredisku Roza Chutor zajazdil najrýchlejší čas 1:53,24 min. Na priebežnom druhom mieste figuroval prekvapujúco Čech Ondřej Bank, ktorý stratil na lídra 14 stotín sekundy, tretí bol víťaz špeciálneho zjazdu Christian Mayer z Rakúska (+0,37).
      
Najlepšiu východiskovú pozíciu si pred druhou časťou vytvoril Ivica Kostelič. Skúsený Chorvát stratil na Jansruda iba 93 stotín a pred obľúbeným slalomom figuroval na nádejnom siedmom mieste. Naviac, slalomovú trať staval jeho otec a tréner Ante Kostelič. Menej sa v zjazde darilo ďalšiemu veľkému favoritovi Alexisovi Pinturaultovi, Francúz zaostal za Jansrudom 2,44 s, od Kosteliča ho delilo 1,51 s, vzhľadom na jeho skvelé slalomové schopnosti a výhodné nízke štartové číslo v druhej časti sa však očakával takisto jeho útok na zlato. Ďalší adept na víťazstvo, majster sveta zo Schladmingu Ted Ligety z USA bol 18. (+1,93), jeho krajan a obhajca titulu z Vancouveru 2010 Bode Miller stratil na nórskeho lídra 1,43 s a patrila mu priebežná dvanásta pozícia. Nór Aksel Lund Svindal figuroval na šiestej priečke (+0,70).
      
Pre teplé počasie organizátori presunuli štart zjazdu z 8.00 na 7.00 SEČ. Napriek tomu sa trať vplyvom slnka postupne spomaľovala, takže výhodu mali pretekári s nižšími štartovými číslami. Využili to Jansrud (číslo 9) i Čech Bank (č.4), štvrtý Aleksander Aamodt Kilde (č.1), naopak Miller s číslom 24 mal už ťažké podmienky. Vzhľadom na pomerne dlhú a náročnú trať nasadili tímy do superkombinácie skôr špecialistov na zjazd.
      
Z trojice Slovákov si najlepšiu pozíciu podľa očakávania vytvoril Adam Žampa. Stratu v zjazde udržal v akceptovateľných hraniciach (+2,99) a pred obľúbeným slalomom figuroval na 27. mieste. V cieli sa dala z jeho reakcie čítať spokojnosť, v druhej časti sa totiž mal vydať na trať s výhodným nízkym štartovým číslom. Vzhľadom na jeho slalomové schopnosti sa dal očakávať prienik do prvej pätnástky, možno aj desiatky. Ďalší slovenskí reprezentanti súťaž nedokončili, Matej Falat nezvládol skok v strednej pasáži, Martin Bendík vypadol po chybe v hornej časti zjazdovky.
      
Jednokolový slalom odštartuje o 12.30 SEČ.
      
Superkombinácia mužov, poradie po zjazde:
1. Jansrud (Nór.) 1:53,24 min, 2. Bank (ČR) +0,14, 3. Mayer (Rak.) +0,37, ..., 27. Adam ŽAMPA +2,99, Matej FALAT a Martin BENDÍK (všetci SR) súťaž nedokončili© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím