Reakcie na verdikt MOV o účasti ruských športovcov na ZOH v Pjongčangu

Lausanne/Moskva/Berlín/New York 6. decembra (TASR) - Kremeľ potrebuje dôkladne rozanalyzovať verdikt Medzinárodného olympijského výboru (MOV) o potrestaní Ruska a jeho športových funkcionárov, skôr než urobí rozhodnutie o (ne)účasti krajiny na ZOH 2018 v Pjongčangu. Pre agentúru AP to uviedol Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.
 

Po utorkovom rozhodnutí MOV zazneli hlasy aj o možnom úplnom bojkote Hier zo strany Ruska. "Potrebujeme dať emócie bokom a urobiť serióznu analýzu," reagoval Peskov, podľa ktorého Rusko stále potrebuje od MOV odpovede na niektoré otázky. Podľa Kremľa nie je prioritou potrestať alebo prepustiť funkcionárov, ktorí dostali od MOV zákaz účasti na ZOH. "Oveľa dôležitejšie je chrániť záujmy našich športovcov," dodal Putinov hovorca. Prezident Ruského olympijského výboru (OKR) Alexander Žukov povedal, že 12. decembra sa uskutoční míting športovcov, trénerov a zväzových predstaviteľov, na ktorom sa rozhodnú, ako budú postupovať a či sa predstavia v Pjongčangu.
 

MOV potrestal Rusko pre podozrenia zo štátom sponzorovaného dopingového systému vrátane zámeny vzoriek na ZOH 2014 v Soči, s ktorými prišiel vyšetrovateľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren. Už 25 športovcov dostalo doživotné olympijské tresty, Rusko prišlo o 11 medailí zo Soči vrátane štyroch zlatých. Kremeľ obvinenia zo štátom podporovaného dopingového programu rezolútne odmieta.
 

Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, môžu štartovať na ZOH 2018 v individuálnych, či tímových súťažiach len pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou. Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna.

 

Predseda zahraničnopolitického výboru Rady Federácie (horná komora ruského parlamentu) Konstantin Kosačov vyhlásil, že ruskí športoví funkcionári nevykonali dostatočné množstvo práce, aby zabránili Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) potrestaniu Ruska. "Rozhodnutie je jasne súčasťou západnej politiky obmedzovať Rusko," vyhlásil Kosačov. "Na vine sú však aj ruskí športoví funkcionári, ktorí takýto verdikt dopustili. Mali by z toho vyvodiť osobnú zodpovednosť," citovala ho agentúra AP.

 

Ruskí politici a športoví funkcionári reagovali na rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) s rozhorčením. "Som šokovaná. O tom, či tam bude štartovať, sa musí rozhodnúť každý športovec sám," vyhlásila predsedníčka Ruského lyžiarskeho zväzu Jelena Välbeová. "Toto rozhodnutie môže a musí byť napadnuté, pretože určuje osud celej generácie športovcov a trénerov," citovala agentúra DPA šéfa curlingového zväzu Dmitrija Sviščova.
 

Nacionalistický politik a jeden z hovorcov parlamentu Igor Lebedev zase žiada, aby krajina bojkotovala celé zimné olympijské hry v Kórejskej republike. Podľa neho by stratili bez účasti Ruska význam.
 

Naopak, opačné emócie nastali u športových predstaviteľov USA, Nemecka, či ďalších krajín. "Medzinárodný olympijský výbor urobil silné a zásadné rozhodnutie. Neexistovali žiadne perfektné možnosti, ale toto rozhodnutie podstatne znižuje pravdepodobnosť, že sa to stane znovu," povedal šéf Olympijského výboru USA Scott Blackmun. "Je to dobrý deň pre svetový šport, dobrý deň pre nemecký šport," vyhlásil prezident Nemeckého olympijského a športového zväzu Alfons Hörmann.

 

Predstavitelia Americkej antidopingovej agentúry (USADA) privítali verdikt MOV. "Rozhodnutie MOV je víťazstvom pre športovcov, ktorí sú čistí a úspechy dosahujú bez nedovolených podporných prostriedkov. MOV jasne deklaroval, že treba dodržiavať princípy fair play," citovala agentúra dpa slová výkonného šéfa USADA Travisa Tygarta, ktorý sa prihovára za to, aby bežcov na lyžiach, biatlonistov a ďalších rizikových športovcov testovali pred olympiádou minimálne päťkrát.
 

Berlín 6. decembra (TASR) - Medzinárodná biatlonová únia (IBU) privítala verdikt Medzinárodného olympijského výboru (MOV) o účasti Rusov na ZOH 2018 v Pjongčangu pod neutrálnou vlajkou. Oznámila tiež, že koncom tohto týždňa usporiada informatívny tímový míting. "Veríme, že rozhodnutie MOV je dôležitý krok v snahe ochrániť čistých športovcov," citovala agentúra DPA slová prezidenta IBU Andersa Besseberga z oficiálneho komuniké. V ňom sa tiež uvádza, že výkonný výbor IBU sa stretne na mimoriadnom zasadnutí v nedeľu počas pretekov Svetového pohára v Hochfilzene. Po ňom pozve všetky tímy a športovcov na informačné stretnutie. © 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X