Slovenská biatlonová štafeta je na 5. mieste, testy potvrdili doping Sachenbacherovej-Stehleovej

Soči 22. februára (TASR) - Po pozitívnom dopingovom teste Evi Sachenbacherovej-Stehleovej anuloval Medzinárodný olympijský výbor (MOV) všetky výsledky nemeckej biatlonistky na XXII. ZOH v Soči. Informovala agentúra dpa.
      
Po vypočúvaní MOV v piatok spätne diskvalifikoval dvojnásobnú olympijskú víťazku respektíve jej dve štvrté miesta na 12,5 km s hromadným štartom a v mixovanej štafete. MOV požiadala Medzinárodnú biatlonovú úniu, aby ju vyškrtla zo všetkých výsledkov, takže nemecký tím stratil štvrté miesto v zmiešanej štafete. Slovensko sa tak posunulo v konečných výsledkoch na piate miesto.
      
Tridsaťtriročná Nemka mala pozitívny test na zakázaný stimulant methylhexanamín. Sachenbacherová-Stehleová mala problémy s dopingovými komisármi už predtým. Na ZOH 2006 v Turíne ju spoločne s ďalšími 14 športovcami suspendovali na päť dní za zvýšenú hladinu hemoglobínu.
      
Tridsaťtriročná Sachenbacherová-Stehleová sa pred biatlonom venovala behu na lyžiach, má vo svojej zbierke celkovo päť olympijských medailí. V Salt Lake City 2002 získala zlato v bežeckej štafete na 4x5 km a o osem rokov neskôr vo Vancouveri pridala prvé miesto v tímovom šprinte.

Okrem nemeckej biatlonistky mal pozitívny dopingový test aj taliansky bobista William Frullani. Informoval o tom Taliansky olympijský výbor (CONI).
      
CONI v piatok v stanovisku uviedol, že Frullani mal pozitívny test na dymetylamylamín vo vzorke, ktorú mu odobrali 18. februára v Olympijskej dedine. O situácii už Taliani informovali aj MOV. Tridsaťštyriročný Frullani požiadal podľa CONI o opätovný test, ale aj ten potvrdil prítomnosť zakázanej látky. Namiesto neho bude v štvorbobe talianskej reprezentácie štartovať Samuele Romanini.
      
"Je to obrovské sklamanie, pretože toto sú veci, ktoré by sa v športe nemali stávať a tiež preto, lebo naša federácia odsudzuje doping. Musíme ešte presne zistiť, čo sa stalo. Ešte je priskoro vynášať súdy a robiť závery, ale isté je, že to čo urobil je pre športovcov neprípustné," povedal pre agentúru Reuters prezident Talianskej federácie zimných športov Flavio Roda.

Evi Sachenbacherovú-Stehleovú a talianskeho bobistu Williama Frullaniho po pozitívnych dopingových testoch vylúčili z národných olympijských tímov.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri