Slovenská biatlonová štafeta je na 5. mieste, testy potvrdili doping Sachenbacherovej-Stehleovej

Soči 22. februára (TASR) - Po pozitívnom dopingovom teste Evi Sachenbacherovej-Stehleovej anuloval Medzinárodný olympijský výbor (MOV) všetky výsledky nemeckej biatlonistky na XXII. ZOH v Soči. Informovala agentúra dpa.
      
Po vypočúvaní MOV v piatok spätne diskvalifikoval dvojnásobnú olympijskú víťazku respektíve jej dve štvrté miesta na 12,5 km s hromadným štartom a v mixovanej štafete. MOV požiadala Medzinárodnú biatlonovú úniu, aby ju vyškrtla zo všetkých výsledkov, takže nemecký tím stratil štvrté miesto v zmiešanej štafete. Slovensko sa tak posunulo v konečných výsledkoch na piate miesto.
      
Tridsaťtriročná Nemka mala pozitívny test na zakázaný stimulant methylhexanamín. Sachenbacherová-Stehleová mala problémy s dopingovými komisármi už predtým. Na ZOH 2006 v Turíne ju spoločne s ďalšími 14 športovcami suspendovali na päť dní za zvýšenú hladinu hemoglobínu.
      
Tridsaťtriročná Sachenbacherová-Stehleová sa pred biatlonom venovala behu na lyžiach, má vo svojej zbierke celkovo päť olympijských medailí. V Salt Lake City 2002 získala zlato v bežeckej štafete na 4x5 km a o osem rokov neskôr vo Vancouveri pridala prvé miesto v tímovom šprinte.

Okrem nemeckej biatlonistky mal pozitívny dopingový test aj taliansky bobista William Frullani. Informoval o tom Taliansky olympijský výbor (CONI).
      
CONI v piatok v stanovisku uviedol, že Frullani mal pozitívny test na dymetylamylamín vo vzorke, ktorú mu odobrali 18. februára v Olympijskej dedine. O situácii už Taliani informovali aj MOV. Tridsaťštyriročný Frullani požiadal podľa CONI o opätovný test, ale aj ten potvrdil prítomnosť zakázanej látky. Namiesto neho bude v štvorbobe talianskej reprezentácie štartovať Samuele Romanini.
      
"Je to obrovské sklamanie, pretože toto sú veci, ktoré by sa v športe nemali stávať a tiež preto, lebo naša federácia odsudzuje doping. Musíme ešte presne zistiť, čo sa stalo. Ešte je priskoro vynášať súdy a robiť závery, ale isté je, že to čo urobil je pre športovcov neprípustné," povedal pre agentúru Reuters prezident Talianskej federácie zimných športov Flavio Roda.

Evi Sachenbacherovú-Stehleovú a talianskeho bobistu Williama Frullaniho po pozitívnych dopingových testoch vylúčili z národných olympijských tímov.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím