Slovenský minister Miroslav Lajčák a členka MOV Danka Barteková otvorili v sobotu Slovak Point

Soči 8. februára (TASR) - Prestrihunutím pásky v sobotu oficiálne otvorili priestory Slovak Pointu v olympijskom meste Soči. Hlavným aktérom bol podpredseda vlády SR, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Pri slávnostnom akte mal prominentnú spoločnosť v osobe členky Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danky Bartekovej.
      
Ešte predtým mal úvodné slovo prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár, ktorý zdôraznil, že slovenská misia už má na ZOH tri pevné body - oficiálnu výpravu, vysunuté pracovisko veľvyslanectva SR v Rusku pre zimnú olympiádu a paralympiádu a: "Dnes otvárame slovenský bod, teda Slovak Point."
      
Minister Lajčák v krátkom príhovore vyjadril túžbu, aby sa v tomto zariadení oslavoval úspech slovenského športu a zdôraznil: "Som veľmi rád, že aj na tejto olympiáde je miesto, kde sa môžu stretávať športovci, fanúšikovia, novinári i ďalší hostia. Ukázali sme opäť neskutočný zmysel pre improvizáciu. Tento point vznikol na poslednú chvíľu, v zásade za týždeň. Najmä vďaka nasadeniu partnerov. Som rád, že ľudia ukázali patriotizmus a snahu vybudovať niečo, čím sa môžeme pochváliť. Je to veľmi dôstojné miesto."

Šéf SOV v tejto súvislosti zdôraznil, že v Soči je všetko drahé a len ťažko sa hľadalo miesto, ktoré by sa dalo finančne zvládnuť. "To, že sa vďaka našim podnikateľom, ktorí majú dobe vzťahy s ruskou stranou, našlo miesto na takom exkluzívnom mieste ako je hlavná stanica Adler, kde denne prejde niekoľko tisíc návštevníkov olympijských hier, je výnimočná šanca a som rád, že sa nakoniec aj využila."
      
Veľvyslanec SR v Ruskej federácii Jozef Migaš Slovak Point ocenil ako kooperačné zázemie s vysunutým konzulátom: "Je to naše stredisko, kde sa môžu sústreďovať a komunikovať ľudia. Dokonca je tu aj priestor pre V.I.P., takže je možné dôstojne prijať aj významných predstaviteľov iných štátov alebo olympijských výborov. Budeme úzko kooperovať, pretože sme dnes ráno otvorili aj vysunuté pracovisko slovenského veľvyslanectva v Moskve, asi osem kilometrov odtiaľto. Máme tam samozrejme aj veci spojené s konzulárnou činnosťou, aby sme mohli konať v prípade, že niekto napríklad stratí pas. Musíme mať zabezpečenú aj logistiku a sme slušne pripravení pokiaľ ide o pohostenie, aby sme mohli urobiť recepciu či už pre olympijský výbor alebo napríklad prezidenta. A nie je to len o olympiáde, ale aj o paralympiáde, pretože aj oni si zaslúžia takéto služby a možno ich potrebujú ešte viac."

Autor fotografií: MZVaEZ SR© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Fotogaléria k článku

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím