V obrovskom slalome na ZOH v Soči obsadila Petra Vlhová 24. miesto, zlato pre Slovinku Mazeovú

Červená Poľana 18. februára (TASR) - Slovinská lyžiarka Tina Mazeová získala na ZOH v Soči zlatú medailu v obrovskom slalome. Majsterka sveta z Garmisch-Partenkirchenu triumfovala s náskokom siedmich stotín pred olympijskou šampiónkou v super-G Rakúšankou Annou Fenningerovou. Tretia skončila so stratou 27 stotín obhajkyňa titulu zo ZOH vo Vancouveri Nemka Viktoria Rebensburgová.
      
Pre Mazeovú je to v stredisku Roza Chutor už druhé zlato, v zjazde sa o prvé miesto delila so Švajčiarkou Dominique Gisinovou. Slovenka Petra Vlhová obsadila 24. miesto so stratou 4,82 na víťazku. Po 1. kole figurovala na 27. priečke s takmer štvorsekundovým mankom na Mazeovú. Barbara Kantorová bola 38. (+10,94), Barbora Lukáčová 45. (+13,79), Kristína Saalová nedokončila 1. kolo. Vlhová bola s vystúpením v obrovskom slalome spokojná. "Teší ma, že v 2. kole som si polepšila. Myslela som si, že budú lepšie podmienky, no husto snežilo. Škoda dvoch chýb v hornej časti trate. Neprekážalo mi, že pre hmlu posunuli štart 2. kola o štvrťhodinu. veď som išla až ako štvrtá," povedala Vlhová pre RTVS.
      
Mazeová v olympijskej sezóne vyhrala vo Svetovom pohári iba jedny preteky, obhajkyňa veľkého glóbusu však chytila formu v pravý čas. Vo svojej najsilnejšej disciplíne si v Soči vytvorila výbornú východiskovú pozíciu už po 1. kole, keď sa usadila na čele s náskokom 52 stotín pred Švédkou Jessicou Lindellovou-Vikarbyovou. V druhom kole odrazila nápor Fenningerovej a vybojovala pre Slovinsko druhé olympijské zlato, celkovo to je jej štvrtá medaila spod piatich kruhov. "Aj keď mi úvod sezóny nevyšiel podľa predstáv, nerobila som si z toho ťažkú hlavu. Všetku moju pozornosť som upriamila na zimnú olympiádu v Soči. Vedela som, že ak chcem uspieť, musím podať maximálne výkony. Forma prišla v pravý čas, všetko super klaplo," povedala Mazeová pre akreditované médiá.
      
Fenningerová bola v cieli prekvapená, že v druhej jazde dosiahla taký rýchly čas. "Do 2. kola som išla s cieľom atakovať a prepracovať sa na medailové stupne. Nepočítala som však s tým, že budem tak blízko od zisku druhého zlata. Kľúčom k úspechu bolo to, že som výborne zvládla strminu. Som hrdá na to, čo som v Soči dokázala." Rebensburgová nenapodobnila Talianku Deborah Compagnoniovú, ktorá na ZOH ako jediná dokázala obhájiť titul v obrovskom slalome, bronz má však pre ňu cenu zlata. "Nemôžem tomu uveriť, že zo šiesteho miesta po prvom kole som sa vyšvihla na bronzový stupienok. Dala som do toho všetko a vyšlo to."
                      
Výsledky obrovského slalomu žien:
1. Mazeová (Slov.) 2:36,87 (1:17,88-1:18,99), 2. Fenningerová (Rak.) +0,07 (1:18,73-1:18,21), 3. Rebensburgová (Nem.) +0,27 (1:19,24-1:17,90), ...24. Petra VLHOVÁ (SR) +4,82, 38. Barbara KANTOROVÁ (SR) +10,94, 45. Barbora LUKÁČOVÁ (SR) +13,79, Kristína SAALOVÁ (SR) nedokončila 1. kolo  © 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri