V pretekoch s hromadným štartom tretie zlato v Soči pre Domračevovú, Kuzminová obsadila 27. pozíciu

Červená Poľana 17. februára (TASR) - V pretekoch s hromadným štartom biatlonistiek na 12,5 km trati sa olympijskou víťazkou stala Bieloruska Darja Domračevová. S tromi zlatými medailami v Soči vytvorila v bilancii úspešnosti nový historický rekord. Na druhom mieste si konečne vzácny kov vybojovala strieborná Češka Gabriela Soukalová (+20,2), bronz Nórka Tiril Eckhoffová (+27,3). Slovenskej biatlonistke Anastasii Kuzminovej sa 'mass' nevydaril, finišovala až na 27. mieste so stratou 3:24,7 min na zlatú Domračevovú.
      
Biatlonistky zakončili na ZOH program individuálnych vystúpení poslednými štvrtými, pretekmi s hromadným štartom. S číslom jedna, ktoré odzrkadľovalo jej zlato zo šprintu, nastúpila Anastasia Kuzminová. Veľkú pozornosť si zaslúžila Bieloruska Darja Domračevová. V Soči sa ovenčila pred 'massom' dvoma zlatými a ak by zvíťazila aj v pretekoch s hromadným štartom, tak by prelomila jednu bariéru. Ani jedna žena v histórii tri zlaté na jedných ZOH nezískala, maximum dve, Nemka Neunerová vo Vancouveri'10, Kanaďanka Bedardová v Lillehammeri'94 a Domračevová ich s tromi prekonala.
      
Pred samotnými pretekmi vystrájalo počasie s hmlou, žien sa však nedotklo, a tak si svoju porciu mohli odbehnúť bez zmeneného štartu. V areáli Laura sa organizátori snažili spevniť technický sneh chemicky do želateľnej podoby, na strelnici fúkalo len mierne, a tak rozhodovala momentálna pohoda. Hneď po štarte sa na čele usadili najlepšie bežkyne, vrátane Kuzminovej, pádu sa nevyhla Nóra Bergerová, rýchlo sa však pozbierala, no z tempa ubrala. Aj Kuzminová pocítila tvrdosť pádu, našťastie ešte v rozcvičke a zdanlivo bez následkov.
      
Na úvodnú streľbu ležmo zaľahli biatlonistky podľa štartovných čísel. Kuzminová vyšla z nej v čase 26 sekúnd s čistým štítom a na ďalší 2,5 km okruh vybehla ako prvá. Mierilo sa presne, až 23 žien bezchybne. Nepríjemný pád postihol v druhom okruhu Rusku Zajcevovú, pred štyrmi rokmi vo Vancouveri striebornú, ktorá s veľkým rizikom zbierala zo snehu vypnutú lyžu a takmer spôsobila hromadnú kolíziu.
      
Bieloruske Domračevovej išli lyže perfektne, usadila sa na čele a zostala na ňom aj po bezchybnej druhej 'ležke'. Kuzminová si na druhom a piatom terči na konto pripísala dva tresné okruhy a veľa stratila, na Domračevovú až 1:05 min na 25. mieste. Až 16 žien vystrieľalo druhú nulu, vrátane Rusky Zajcevovej, ktorej sa čistý strelecký štít na 22. mieste po páde príliš neprejavil.
      
Tretiu streľba v polohe stojmo si opäť Domračevová užila s istou rukou, no aj Češka Soukalová (+15,6), ktorá veľmi túžila po dvoch 4. miestach na ZOH konečne medailovo preraziť. V trpkom mierení pokračovala Kuzminová, s chybami na štvrtom a piatom terči a prepadla sa až na predposledné 29. miesto (+2:29,5), v podstate posledné, keďže Švajčiarka Elisa Gasparinová z pretekov ešte pred touto streľbou odstúpila.
      
Domračevová si pred záverečnou streľbou stojmo vytvorila komfortný náskok 19,7 sekundy pred Soukalovou, síce jej doslova uletel štvrtý terč, no Soukalovej prvý a o zlate Bielorusky s náskokom 14,7 pred piatym okruhom bolo rozhodnuté. Aj o striebre Soukalovej, kým bronz putoval vďaka finišu Eckhoffovej do Nórska, nemke Eve Sachenbacherovej-Stehleovej zostalo 4. miesto. O bronz sa uchádzala aj Fínka Mäkäräinenová, no netrafila úplne posledný piaty terč. Kuzminová (strelecká bilancia 0-2-2-1) nevybielila druhý terčík a priebežné postavenie na 28. mieste si zlepšila len nepatrne na konečnú 27. priečku. Problémom bol aj jej zdravotný stav, s kašľom a zápalom dýchacích ciest.
      
Výsledky - preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km: 1. Domračevová (Biel.) 35:25,6 (1 tr. okr.), 2.  Soukalová (ČR) +20,2 (1), 3. Eckhoffová (Nór.) 27,3 (1),... 27. Anastasia Kuzminová (SR) 3:24,7 (5).© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím