V pretekoch s hromadným štartom tretie zlato v Soči pre Domračevovú, Kuzminová obsadila 27. pozíciu

Červená Poľana 17. februára (TASR) - V pretekoch s hromadným štartom biatlonistiek na 12,5 km trati sa olympijskou víťazkou stala Bieloruska Darja Domračevová. S tromi zlatými medailami v Soči vytvorila v bilancii úspešnosti nový historický rekord. Na druhom mieste si konečne vzácny kov vybojovala strieborná Češka Gabriela Soukalová (+20,2), bronz Nórka Tiril Eckhoffová (+27,3). Slovenskej biatlonistke Anastasii Kuzminovej sa 'mass' nevydaril, finišovala až na 27. mieste so stratou 3:24,7 min na zlatú Domračevovú.
      
Biatlonistky zakončili na ZOH program individuálnych vystúpení poslednými štvrtými, pretekmi s hromadným štartom. S číslom jedna, ktoré odzrkadľovalo jej zlato zo šprintu, nastúpila Anastasia Kuzminová. Veľkú pozornosť si zaslúžila Bieloruska Darja Domračevová. V Soči sa ovenčila pred 'massom' dvoma zlatými a ak by zvíťazila aj v pretekoch s hromadným štartom, tak by prelomila jednu bariéru. Ani jedna žena v histórii tri zlaté na jedných ZOH nezískala, maximum dve, Nemka Neunerová vo Vancouveri'10, Kanaďanka Bedardová v Lillehammeri'94 a Domračevová ich s tromi prekonala.
      
Pred samotnými pretekmi vystrájalo počasie s hmlou, žien sa však nedotklo, a tak si svoju porciu mohli odbehnúť bez zmeneného štartu. V areáli Laura sa organizátori snažili spevniť technický sneh chemicky do želateľnej podoby, na strelnici fúkalo len mierne, a tak rozhodovala momentálna pohoda. Hneď po štarte sa na čele usadili najlepšie bežkyne, vrátane Kuzminovej, pádu sa nevyhla Nóra Bergerová, rýchlo sa však pozbierala, no z tempa ubrala. Aj Kuzminová pocítila tvrdosť pádu, našťastie ešte v rozcvičke a zdanlivo bez následkov.
      
Na úvodnú streľbu ležmo zaľahli biatlonistky podľa štartovných čísel. Kuzminová vyšla z nej v čase 26 sekúnd s čistým štítom a na ďalší 2,5 km okruh vybehla ako prvá. Mierilo sa presne, až 23 žien bezchybne. Nepríjemný pád postihol v druhom okruhu Rusku Zajcevovú, pred štyrmi rokmi vo Vancouveri striebornú, ktorá s veľkým rizikom zbierala zo snehu vypnutú lyžu a takmer spôsobila hromadnú kolíziu.
      
Bieloruske Domračevovej išli lyže perfektne, usadila sa na čele a zostala na ňom aj po bezchybnej druhej 'ležke'. Kuzminová si na druhom a piatom terči na konto pripísala dva tresné okruhy a veľa stratila, na Domračevovú až 1:05 min na 25. mieste. Až 16 žien vystrieľalo druhú nulu, vrátane Rusky Zajcevovej, ktorej sa čistý strelecký štít na 22. mieste po páde príliš neprejavil.
      
Tretiu streľba v polohe stojmo si opäť Domračevová užila s istou rukou, no aj Češka Soukalová (+15,6), ktorá veľmi túžila po dvoch 4. miestach na ZOH konečne medailovo preraziť. V trpkom mierení pokračovala Kuzminová, s chybami na štvrtom a piatom terči a prepadla sa až na predposledné 29. miesto (+2:29,5), v podstate posledné, keďže Švajčiarka Elisa Gasparinová z pretekov ešte pred touto streľbou odstúpila.
      
Domračevová si pred záverečnou streľbou stojmo vytvorila komfortný náskok 19,7 sekundy pred Soukalovou, síce jej doslova uletel štvrtý terč, no Soukalovej prvý a o zlate Bielorusky s náskokom 14,7 pred piatym okruhom bolo rozhodnuté. Aj o striebre Soukalovej, kým bronz putoval vďaka finišu Eckhoffovej do Nórska, nemke Eve Sachenbacherovej-Stehleovej zostalo 4. miesto. O bronz sa uchádzala aj Fínka Mäkäräinenová, no netrafila úplne posledný piaty terč. Kuzminová (strelecká bilancia 0-2-2-1) nevybielila druhý terčík a priebežné postavenie na 28. mieste si zlepšila len nepatrne na konečnú 27. priečku. Problémom bol aj jej zdravotný stav, s kašľom a zápalom dýchacích ciest.
      
Výsledky - preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km: 1. Domračevová (Biel.) 35:25,6 (1 tr. okr.), 2.  Soukalová (ČR) +20,2 (1), 3. Eckhoffová (Nór.) 27,3 (1),... 27. Anastasia Kuzminová (SR) 3:24,7 (5).© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri