V slalome SP v Ofterschwangu Vlhová štvrtá, pretekárska rozlúčka Velez Zuzulovej

Ofterschwang 10. marca (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila štvrté miesto v sobotňajšom slalome Svetového pohára v nemeckom Ofterschwangu. Za víťaznou Mikaelou Shiffrinovou zaostala o 87 stotín sekundy. Američanka si triumfom definitívne zaistila malý glóbus, v priebežnom hodnotení disciplíny má pred finálovým slalomom v Aare pred druhou Vlhovou náskok nedostihnuteľných 225 bodov. Shiffrinová, ktorá získala už piaty malý glóbus za slalom, sa už v piatok stala úspešnou obhajkyňou veľkého glóbusu celkovej víťazky SP, o čom rozhodla v obrovskom slalome Na druhom mieste skončila v sobotu vďaka najrýchlejšiemu času v 2. kole Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,09), na tretej priečke sa umiestila Švédka Frida Hansdotterová (+0,72).


Vlhová bola po prvom kole šiesta, no odstupy na súperky pred ňou dávali nádej na posun vo výsledkovej listine. Ten sa jej aj podaril, keď sa dostala pred Gallhuberovú i ďalšiu Rakúšanku Bernadette Schildovú, na pódium to však tesne nestačilo. "Som spokojná, aj keď by som chcela byť na pódiu. V sobotu to vyšlo na štvrté miesto, druhé kolo som zajazdila lepšie. Spodné pasáže som prešla dobre, strácala som v strednej časti, takže viem, kde musím zrýchliť. Získala som ďalšie body, ktoré boli dôležité po vypadnutí v obrovskom slalome," povedala Slovenka pre TASR. Vlhovej patrí v celkovej klasifikácii SP tretia priečka s 864 bodmi, druhá je Holdenerová s 1050 bodmi, na Shiffrinovú stráca nedostihnuteľných 623 bodov.


V Ofterschwangu sa so svojou bohatou kariérou rozlúčila Slovenka Veronika Velez Zuzulová. Tá si svoju záverečnú jazdu v SP naozaj vychutnala. Na štarte 1. kola sa objavila v ľudovom kroji, na svahu si spravila niekoľko zastávok – napríklad pri riaditeľovi SP zjazdárok Atlem Skaardalovi, pri jej otcovi a trénerovi Timotejovi Zuzulovi, či pri francúzskom trénerovi a jej manželovi Romainovi Velezovi, a do cieľa prišla za bujarého povzbudzovania fanúšikov. V závere zabrzdila na cieľovej línii a ľahla si na sneh. Po nej si podobný rozlúčkový slalom vychutnala aj Rakúšanka Michaela Kirchgasserová.


Pre Velez Zuzulovú jej 183. štart v prestížnom seriáli v žiadnom prípade nemožno nazvať súťažným, to, čo predviedla, malo exhibičný rámec. "Nebol žiadny scenár, teda trochu bol v tom, že môj tatino s mojím manželom Romainom sa mi mali ukázať, aby som ich videla. Ináč som to brala spontánne," povedal v rozhovore pre TASR lúčiaca sa priekopníčka lyžiarskych úspechov samostatného Slovenska. Na margo rozlúčky povedala: „V hlave mi to chýbať bude. Ale to telo už má dosť, už si po takom čase žiada odpočinok. Na druhej strane prídu deti a ja  neverím, že naše deti nebudeme viesť k lyžovaniu. Preto si myslím, že z tohto lyžiarskeho sveta odídem na chvíľu a možno sa sem vrátim, napríklad ako pozorovateľ z cieľa."  

Na otázku TASR sa Veronika Velez Zuzulová pokúsila stručne definovať to najpodstatnejšie zo svojej dlhočiznej kariéry: "Samozrejme moje prvé víťazstvo v pretekoch Svetového pohára, na ktoré som čakala veľmi dlho. Nezabudnuteľný zážitok boli preteky  Svetového pohára v Jasnej. A neľutujem ani minútu. Myslím, že moja kariéra bola dosť pestrá, ovplyvňovaná aj zraneniami, z ktorých som sa dokázala vždy vrátiť späť. V podstate stále som bola v kontakte so svetovou špičkou a v niektorých sezónach úplne hore. Neviem, čo som mohla urobiť ešte lepšie. Som spokojná.“

Už na olympiáde Veronika povedala, že domácu rozlúčku plánuje na 7. apríla v Jasnej. „Mal by sa ísť exhibičný paralelný slalom, s partnermi, ktorí ma podporovali, príde aj Peťa Vlhová a bude aj ponuka pre fanúšika. Veľmi pekne ďakujem fanúšikom doma, a to hlavne za tieto posledné roky. Boli môj motor, stáli pri mne a mnohí ma chodili povzbudzovať. Celkovo lyžovanie na Slovensku nabralo úplne iný rozmer a ja len tak nezabudnem na Svetový pohár v Jasnej. Pred dvoma rokmi to tam bolo skvelé a tam som videla, že tých fanúšikov je naozaj veľa. Preto sa s nimi treba poriadne rozlúčiť."

Aj pre otca a dlhoročného trénera Timoteja Zuzulu bola Veronikina sobotňajšia rozlúčková jazda na podujatí Svetového pohára v nemeckom Ofterschwangu nesmierne dojímavou chvíľou. V záplave výhradne pozitívnych emócií sa mu ťažko hľadali slová, ani po rokoch tvrdej práce však nemyslel na úľavu. "Prežíval som to emotívne, dnes tam bolo veľa emócií. Lyžovanie je krásne, samozrejme, striedajú sa v ňom kladné aj negatívne emócie, no práve o tom je šport. Dnes to bolo len krásne," vyznal sa Zuzula pre TASR. Rovnako ako ostatní prihliadajúci ocenil rozlúčkový úbor, v ktorom sa Velez Zuzulová predstavila. Svoje posledné slalomové kolo zašla v ľudovom kroji, prilbu jej ozdobil venček z kvetín: "Väčšinou to tak býva, že keď niekto končí po dlhej kariére, vždy niečo vymyslí. Myslím si, že kroj bol aj pekná prezentácia Slovenska."
 

"Myslím si, že Veronika zanechala stopu vo svetovom lyžovaní," povedal Zuzula. Jeho slová potvrdili aj premiantky slalomu v Ofterschawangu. Zhodou okolností prvé štyri priečky tam obsadili jej najväčšie súperky z uplynulých sezón. Petra Vlhová ako krajanka skončila štvrtá a jej vzťah s lúčiacou sa slovenskou lyžiarskou "revolucionárkou" je osobitná kapitola.


Mikaela Shiffrinová: "Veroniku a Michaelu (Kirchgasserovú) som sledovala ešte v časoch, keď som sa len pripravovala na vstup do Svetového pohára. Už vtedy patrili medzi špičku slalomu, boli pre mňa inšpiráciou a najmä s Veronikou som tom potom riadne okúsila aj osobne, bola to tvrdá súperka. Dnes to tu bolo zábavné, ale aj smutné, lebo skončili veľké pretekárky ako osobnosti a budú nám chýbať aj ľudsky." 

Wendy Holdenerová: "Je to taká škoda, že Veronika končí. Je to skvelé dievča a dnes to bola super rozlúčka. Keď som ju videla v tom oblečení na lanovke, tak sme si zamávali a pripadalo mi to všetko veľmi zábavné. Chcela som jej dať kyticu kvetov na rozlúčku, to mi žiaľ v týchto okolnostiach pretekov nevyšlo, ale určite ešte bude príležitosť sa s ňou niekedy stretnúť."

Frida Hansdotterová: "My sme tak dlho jazdili spolu a tá rozlúčka bola emocionálna. Bude nám tu veľmi chýbať a je to teda aj trochu smutná rozlúčka. Bola jednou z najlepších slalomárok éry. A predovšetkým to je priateľská povaha s obdivuhodným prístupom k životu. Všetko robila správne a ja verím, že sa jej bude dariť aj po skončení kariéry. Nech je stále taká veselá."          

Výsledky slalomu SP žien v Ofterschwangu: 1. Shiffrinová (USA) 1:49,10 min., 2. Holdenerová (Švaj.) +0,09, 3. Hansdotterová (Švéd.) +0,72, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +0,87, 5. Gallhuberová +0,95, 6. B. Schildová (obe Rak.) +1,15, ... Veronika VELEZ ZUZULOVÁ (SR) predviedla v 1. kole v rámci rozlúčky iba exhibičnú jazdu. Celkové poradie SP (po 35 z 39 pretekov): 1. Shiffrinová 1673 b, 2. Holdenerová 1050, 3. VLHOVÁ 864, 4. Rebensburgová (Nem.) 847, 5. Mowinckelová (Nór.) 815, 6. Weiratherová (Licht.) 811, ... 102. VELEZ ZUZULOVÁ 22, 128. Barbara KANTOROVÁ (SR) 3. Priebežné poradie SP v slalome (po 11 z 12): 1. Shiffrinová 880 b, 2. VLHOVÁ 655, 3. Holdenerová 625, 4. Hansdotterová 621, 5. Schildová 418, 6. Haver-Lösethová (Nór.) 301, ... 42. VELEZ ZUZULOVÁ 22.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X