Víťazom super-G na ZOH v Soči Nór Jansrud, Adam Žampa na 28. mieste

Soči 16. februára (TASR) - Olympijským víťazom v super-G sa stal nórsky lyžiar Kjetil Jansrud, ktorý tak po bronze v zjazde získal v Soči už druhú medailu. Striebro si v alpskom stredisku Roza Chutor nečakane vybojoval Andrew Weibrecht z USA, ktorý za šampiónom zaostal o tri desatiny sekundy. Bronz si podelili dvaja pretekári, Kanaďan Jan Hudec a americký veterán Bode Miller dosiahli navlas rovnaký čas (+0,53). Zo štvorice slovenských reprezentantov sa najlepšie umiestnil Adam Žampa, piaty muž z piatkovej superkombinácie stratil na Jansruda 2,81 sekundy a obsadil 28. priečku. Jeho brat Andreas Žampa pri olympijskej premiére skončil na 37. mieste (+4,28). Matej Falat bol 43. (+4,67) a Martin Bendík 44. (+4,92).
      
Dvadsaťosemročný Jansrud potvrdil dobrú formu, výborne mu vyšla najmä spodná pasáž trate, v ktorej získal na konkurentov potrebné desatiny. Získal už svoj tretí olympijský kov a potvrdil nórsku dominanciu v super-G. v tejto disciplíne triumfovali severania na posledných štyroch zimných olympijských hrách.
      
Veľkým prekvapením je druhé miesto Weibrechta, ktorý štartoval s číslom 29 a v hodnotení disciplíny v SP mu patrí až 27. priečka. Američan potvrdil, že sa na veľké podujatia dokáže skvele pripraviť, pred štyrmi rokmi vo Vancouveri získal v super-G bronz. Zbierku úspechov rozšíril aj jeho krajan Miller, ktorý má už šiestu olympijskú medailu. Vo veku 36 rokov sa tak stal najstarším olympijským medailistom v alpskom lyžovaní v histórii. Pre rodáka z českého Šumperka Hudeca je to premiérový kov na ZOH.
      
V histórii zimných olympijských hier sa len piatykrát stalo, že si medaily delili dvaja alpskí lyžiari. V Soči sa v ženskom zjazde radovali z triumfu spoločne Slovinka Tina Mazeová a Švajčiarka Dominique Gisinová.
      
Nástrahy technicky náročnej trate nezvládlo viacero medailových ašpirantov, vypadli Talian Christof Innerhofer, Švajčiar Didier Defago, víťaz zjazdu Christian Mayer i Kanaďan Erik Guay. Bez medaily zostali Rakúšania i obhajca prvenstva z Vancouveru Nór Aksel Lund Svindal.

Super-G, muži:
1. Jansrud (Nór.) 1:18,14, 2. Weibrecht +0,30, 3. Miller (obaja USA) a Hudec (Kan.) +0,53, ... 28. Adam ŽAMPA +2,81, 37. Andreas ŽAMPA +4,28, 43. Matej FALAT +4,67, 44. Martin BENDÍK (všetci SR) +4,92© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím