Vo finálovom slalome SP v Aspene triumf Petry Vlhovej, v konečnom poradí SP v slalome 2. Velez Zuzulová, 5. Vlhová

Aspen 18. marca (TASR) - Slovenské alpské lyžovanie sa so svojou parádnou disciplínou vo Svetovom pohári rozlúčilo v sobotu triumfálne. Vo finálovom slalome SP v americkom Aspene triumfovala Petra Vlhová a Veronika Velez Zuzulová skončila štvrtá. Iba 21-ročná Petra Vlhová slávila svoj druhý triumf kariéry, predtým sa jej tento husársky kúsok podaril vo švédskom Aare v decembri 2015. Teraz však dominovala v oboch kolách a americkú superstar Mikaelu Shiffrinovú zdolala v priamom súboji. Náskok 24 stotín vzhľadom na časovú krátkosť (minúta a 32 sekúnd) i okolnosti pretekov bol pomerne pohodlný. Tretia Švédka Frida Hansdotterová zaostala 35 stotín a štvrtá Velez Zuzulová, ktorá oznámila pokračovanie v kariére, 39 stotín.

Shiffrinová ako istá celková víťazka SP už mala vopred istý malý glóbus za slalom a Velez Zuzulová druhé miesto. Vďaka triumfu, ktorý bol zároveň jej šiestym pódiovým výsledkom v SP, sa Vlhová vyšvihla v sezóne zo siedmeho na piate miesto. Doménou jej jázd bol finiš, v oboch kolách sa z tesného časového manka dostala do náskokov. "Netuším, čo sa dialo v tej dolnej časti, prečo som bola taká rýchla. Môj zámer bolo ísť na plný plyn s túžbou vyhrať a to sa mi podarilo. Nebola to ľahká súťaž, v tomto bláznivom teplom počasí. Cítim sa tu, ako keby som prišla na dovolenku, to teplo je ozaj neskutočné a dalo mi to námahu skoncentrovať sa," referovala na tlačovej konferencii v Aspene Vlhová

Vlhová zdolala obe ženy, ktoré si ukoristili slalomové trofeje tento rok a vlani. Impozantným spôsobom, keď v horných dvoch tretinách agresívnou jazdou držala rytmus a v dolnom "zatvorenom" spáde bola jasne najlepšia. Jazdu vygradovala štýlom šampiónky a od druhého medzičasu na ňu Shiffrinová podstatne stratila. Naopak, Velez Zuzulovej tradične sedeli dynamické úseky a po druhom meraní mala najlepší priebežný čas, na pomery pretekov priepastných 32 stotín pred Vlhovou. Lenže potom jej dvakrát ušla lyža do širšieho oblúku a stratila takmer pol sekundy.

Veronika Velez Zuzulová v televíznom vyjadrení priznala, že dolnú časť trochu "podržala" s tým, že druhú jazdu bola odhodlaná ísť úplne naplno. Do bodky to splnila, viedla na všetkých medzičasoch, hoci na prvom stratila, keď musela bleskovo korigovať sklz v záklone. Potom však išla bezchybne a nasadilo latku vysoko. Shiffrinová získala na ňu na hornom úseku 4 desatiny, ale potom strácala a v cieli mala pred Slovenkou len 15-stotinový náskok. Na slnkom rozbitom povrchu to pretekárky nemali jednoduché a keď Hansdotterová klesla na tretie miesto, Vlhovej sa naskytla obrovská šanca. Tiež síce mala hore v snehovej "vaničke" zaváhanie, ale skvele zabránila skríženiu lyží a hoci na prvých dvoch úsekoch trochu zaostávala, dole "dala" Shiffrinovej 39 stotín.

Pre fanúšika slovenského lyžovania priniesla finálová sobota dve skvelé správy. Tou druhou je vyhlásenie Veroniky Velez Zuzulovej pre RTVS: "V uplynulých dňoch som viackrát hovorila, že tieto dve sezóny boli moje najlepšie v kariére a skončila som vždy druhá v celkovom hodnotení slalomu. Tak si hovorím, že do tretice všetko dobré a pokúsim sa, aby moja nasledujúca a definitívne posledná sezóna bola ešte lepšia. Viem že, to bude tvrdé a bude to bolieť, ale dám sa na tento boj."

Výsledky finálového slalomu SP žien v Aspene: 1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:32,00 min, 2. Shiffrinová (USA) +0,24 s, 3. Hansdotterová (Švéd.) +0,35, 4. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +0,39, 5. Meillardová (Švaj.) +1,05, 6. Holdenerová (Švaj.) +1,41. Celkové poradie SP (po 36 z 37 pretekov): 1. Shiffrinová (USA) 1603 b., 2. Štuhecová (Slovin.) 1325, 3. Goggiová (Tal.) 1117, 4. Gutová (Švaj.) 1023, 5. Weiratherová (Licht.) 831, ... 10. VELEZ-ZUZULOVÁ 565, 11. VLHOVÁ 553, ... 114. Barbara KANTOROVÁ (SR) 7.  Konečné poradie v slalome (po 10 pretekoch): 1. Shiffrinová 840 b., 2. VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) 565, 3. Holdenerová 455, 4. Hansdotterová  432, 5. VLHOVÁ 411, 6. Strachová (ČR) 394.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím