Vo veku 70 rokov zomrela bronzová medailistka v skoku do diaľky z OH 1972 Eva Šuranová

Takto si budeme Evu Šuranovú pamätať. FOTO JÁN SÚKUPBRATISLAVA 31. decembra (sou) – V posledný deň roka 2016 nás navždy opustila historicky jediná atlétka zo Slovenska, ktorá získala olympijskú medailu a vôbec prvá Slovenka s olympijskou medailou z individuálnej disciplíny – Eva Šuranová, rodená Kucmanová. V Bratislave zomrela vo veku 70 rokov.

Do histórie slovenského športu sa Eva Šuranová zapísala predovšetkým ziskom bronzu v skoku do diaľky na OH 1972 v Mníchove a striebornou medailou v rovnakej disciplíne z majstrovstiev Európy 1974 v Ríme. Najväčšie medzinárodné úspechy dosiahla v skoku do diaľky, ale tituly majsterky ČSSR získala až v štyroch disciplínach – osemkrát v diaľkarskom sektore, raz v päťboji, behu na 100 m prekážok i v behu na 100 m. V rôznych disciplínach utvorila spolu 25 československých rekordov.

Narodila sa ako Eva Kucmanová 24. apríla 1946 v maďarskom Ózde, ale odmala prežila celý svoj život na Slovensku. Vyrastala vo Veľkom Blahove pri Dunajskej Strede. So športom začínala v okresnom meste, na základnej škole sa venovala atletike, hádzanej aj basketbalu. „Kráľovnej športov“ – atletike - sa upísala v roku 1962, keď ju tréner Ladislav Pápay zlákal do oddielu DAC Dunajská Streda. V roku 1964 prišla študovať do Bratislavy a v atletickom oddieli Slávie SVŠT sa pod vedením známeho trénera Pavla Gleska na štadióne Mladá garda prebojovala až do svetovej špičky.

Eva Šuranová na OH 1972 v Mníchove, kde si vyskákala bronz. FOTO ARCHÍV SOŠMNapriek tomu, že v skoku do diaľky vyhrala v rokoch 1965 - 68 na majstrovstvách ČSSR štyrikrát za sebou, na olympiádu 1968 v Mexico City 1968 cestovala len ako turistka. Pri tvorbe nominácie zostala ako prvá pod čiarou. Cestu jej zaplatil oddiel. O rok na ME 1969 v Aténach skončila v skoku do diaľky siedma. Potom sa vydala, ale po materskej prestávke sa na štadióny vrátila ešte v lepšej forme.

Pred OH 1972 v Mníchove Eva Šuranová síce nebola v reprezentačnom kádri a nemala v príprave žiadne vyhody, ale po boku výbornej šprintérky Evy Gleskovej sa pripravila výborne. Keď v júni v skoku do diaľky zlepšila čs. rekord na 658 cm a znovu vyhrala domáci šampionát, nominovali ju do Mníchova. V závere prípravy dennodenne presne kopírovala časový rozpis súťaže diaľkárok na OH.

Olympijská súťaž v Mníchove bola pre ňu životnými pretekmi. Vo veľkom súboji s domácou hviezdou Rosendahlovou a s Bulharkou Jorgovovou skákala lepšie, ako kedykoľvek predtým. V druhom pokuse posunula hranicu čs. rekordu na 660 cm a vo štvrtom sa zlepšila až na 667 cm! V tej chvíli bola druhá za Rosendahlovou (678), ale Jorgovová ju ešte preskočila (677). Eva zostala tretia, ale dva jej skoky s prešľapmi, na ktorých sa podpísal silný vietor, boli kdesi na úrovni víťazného výkonu...


Eva Šuranová v období, keď patrila medzi najlepšie diaľkarky na svete. FOTO ARCHÍV SOŠMĎalšiu hviezdnu chvíľu prežila Eva Šuranová o dva roky neskôr na európskom šampionáte v Ríme. Výkonom 660 cm získala striebro, len o päť centimetrov ju preskočila Maďarka Bruzsenyáková. Na OH 1976 v Montreale a na ME 1978 v Prahe sa už nepresadila, ale kariéru ukončila vo veku 32 ako ozajstná legenda slovenskej atletiky. V roku 2014 ju Klub športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov na tradičnej slávnosti Športovec roka menoval za Športovú legendu.

V posledných rokoch sa Eva Šuranová s radosťou zúčastňovala na stretnutiach slovenských olympionikov - seniorov. Vo februári tohto roku absolvovala týždňový liečebný pobyt v Kúpeľoch Dudince, aký dovedna 18 olympionikom, predovšetkým v seniorskom veku, venovala Nadácia SOV. Od jesene však mala veľké zdravotné problémy, ktorý napokon podľahla.


Slovenský olympijský výbor vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a blízkym Evy Šuranovej. Česť jej pamiatke!

Posledná rozlúčka s Evou Šuranovou sa uskutoční vo štvrtok 5. januára 2017. Od 11:00 h sa v kostole Blumentál na Floriánskom námestí v Bratislave bude konať zádušná svätá omša.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím