Vo veku 70 rokov zomrela bronzová medailistka v skoku do diaľky z OH 1972 Eva Šuranová

Takto si budeme Evu Šuranovú pamätať. FOTO JÁN SÚKUPBRATISLAVA 31. decembra (sou) – V posledný deň roka 2016 nás navždy opustila historicky jediná atlétka zo Slovenska, ktorá získala olympijskú medailu a vôbec prvá Slovenka s olympijskou medailou z individuálnej disciplíny – Eva Šuranová, rodená Kucmanová. V Bratislave zomrela vo veku 70 rokov.

Do histórie slovenského športu sa Eva Šuranová zapísala predovšetkým ziskom bronzu v skoku do diaľky na OH 1972 v Mníchove a striebornou medailou v rovnakej disciplíne z majstrovstiev Európy 1974 v Ríme. Najväčšie medzinárodné úspechy dosiahla v skoku do diaľky, ale tituly majsterky ČSSR získala až v štyroch disciplínach – osemkrát v diaľkarskom sektore, raz v päťboji, behu na 100 m prekážok i v behu na 100 m. V rôznych disciplínach utvorila spolu 25 československých rekordov.

Narodila sa ako Eva Kucmanová 24. apríla 1946 v maďarskom Ózde, ale odmala prežila celý svoj život na Slovensku. Vyrastala vo Veľkom Blahove pri Dunajskej Strede. So športom začínala v okresnom meste, na základnej škole sa venovala atletike, hádzanej aj basketbalu. „Kráľovnej športov“ – atletike - sa upísala v roku 1962, keď ju tréner Ladislav Pápay zlákal do oddielu DAC Dunajská Streda. V roku 1964 prišla študovať do Bratislavy a v atletickom oddieli Slávie SVŠT sa pod vedením známeho trénera Pavla Gleska na štadióne Mladá garda prebojovala až do svetovej špičky.

Eva Šuranová na OH 1972 v Mníchove, kde si vyskákala bronz. FOTO ARCHÍV SOŠMNapriek tomu, že v skoku do diaľky vyhrala v rokoch 1965 - 68 na majstrovstvách ČSSR štyrikrát za sebou, na olympiádu 1968 v Mexico City 1968 cestovala len ako turistka. Pri tvorbe nominácie zostala ako prvá pod čiarou. Cestu jej zaplatil oddiel. O rok na ME 1969 v Aténach skončila v skoku do diaľky siedma. Potom sa vydala, ale po materskej prestávke sa na štadióny vrátila ešte v lepšej forme.

Pred OH 1972 v Mníchove Eva Šuranová síce nebola v reprezentačnom kádri a nemala v príprave žiadne vyhody, ale po boku výbornej šprintérky Evy Gleskovej sa pripravila výborne. Keď v júni v skoku do diaľky zlepšila čs. rekord na 658 cm a znovu vyhrala domáci šampionát, nominovali ju do Mníchova. V závere prípravy dennodenne presne kopírovala časový rozpis súťaže diaľkárok na OH.

Olympijská súťaž v Mníchove bola pre ňu životnými pretekmi. Vo veľkom súboji s domácou hviezdou Rosendahlovou a s Bulharkou Jorgovovou skákala lepšie, ako kedykoľvek predtým. V druhom pokuse posunula hranicu čs. rekordu na 660 cm a vo štvrtom sa zlepšila až na 667 cm! V tej chvíli bola druhá za Rosendahlovou (678), ale Jorgovová ju ešte preskočila (677). Eva zostala tretia, ale dva jej skoky s prešľapmi, na ktorých sa podpísal silný vietor, boli kdesi na úrovni víťazného výkonu...


Eva Šuranová v období, keď patrila medzi najlepšie diaľkarky na svete. FOTO ARCHÍV SOŠMĎalšiu hviezdnu chvíľu prežila Eva Šuranová o dva roky neskôr na európskom šampionáte v Ríme. Výkonom 660 cm získala striebro, len o päť centimetrov ju preskočila Maďarka Bruzsenyáková. Na OH 1976 v Montreale a na ME 1978 v Prahe sa už nepresadila, ale kariéru ukončila vo veku 32 ako ozajstná legenda slovenskej atletiky. V roku 2014 ju Klub športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov na tradičnej slávnosti Športovec roka menoval za Športovú legendu.

V posledných rokoch sa Eva Šuranová s radosťou zúčastňovala na stretnutiach slovenských olympionikov - seniorov. Vo februári tohto roku absolvovala týždňový liečebný pobyt v Kúpeľoch Dudince, aký dovedna 18 olympionikom, predovšetkým v seniorskom veku, venovala Nadácia SOV. Od jesene však mala veľké zdravotné problémy, ktorý napokon podľahla.


Slovenský olympijský výbor vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a blízkym Evy Šuranovej. Česť jej pamiatke!

Posledná rozlúčka s Evou Šuranovou sa uskutoční vo štvrtok 5. januára 2017. Od 11:00 h sa v kostole Blumentál na Floriánskom námestí v Bratislave bude konať zádušná svätá omša.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri