Vo vytrvalostný pretekoch na 15 km na ZOH v Soči obsadila Kuzminová 27. miesto, zvíťazila opäť Bieloruska Domračevová

Červená Poľana 14. februára (TASR) - Bieloruska Darja Domračevová vlastní na ZOH v Soči už dve zlaté medaily. Po víťaznej stíhačke dominovala aj vo vytrvalostných pretekoch na 15 km, za ňou zaostali bezchybne strieľajúce, strieborná Švajčiarka Selina Gasparinová so stratou 1:15,7 min a bronzová ďalšia Bieloruska Nadežda Skardinová (+1:38,2). V histórii ZOH sa na ženskej vytrvalostnej trati vždy na zlatom výslní objavilo iné meno, od roku 1992 sedemkrát.
      
Zo slovenskej štvorice sa tentoraz nepresadila ani jedna, Anastasii Kuzminovej patrilo 27. miesto (+4:54,5), Jane Gerekovej 50. priečka (+7:01,2), 59. skončila Martina Chrapánová (+8:40,9) a 66. Terézia Poliaková (+10:00,2).
      
Domračevová vo veku 27 rokov nazbierala vo svojej kariére už tri olympijské medaily, po bronze spred štyroch rokov vo vytrvalostných pretekoch pripojila zlato v Soči v stíhačke a v piatok dominovala na vytrvalostnej 15 km trati suverénnym spôsobom. Na strelnici urobila len jednu chybu na 9. terči, vynikajúco bežala a po čistej záverečnej položke bolo zrejme, že na ňu nikto už nedozrie.
     
Zlato z Vancouveru obhajovala Nórka Bergerová, svetová šampiónka z vlaňajška, pred ňou vyštartovala s číslom 13 Bieloruska Domračevová, víťazka utorňajších stíhacích pretekov. Ukrajinka Valj Semerenková odkrojila prvú porciu výstrelov a hneď prvý terč netrafila. Aj druhá Ruska Zajcevová si trúfala, síce jej vypadol jeden náboj a musela použiť náhradný, úvodnú 'ležku' zvládla. Domračevovú sprevádzala dokonalá istota, Bergerovej chýbala na štvrtom terči. Na stave číslo 7 potešila Kuzminová, krásne, plynulo a s rytmom prešla cez prvú vážnu prekážku s rýchlym časom 26 sekúnd. Verne ju napodobnila aj Gereková a presne takýto úvod si slovenské duo želalo.
      
Na druhej streleckej položke sa neubránila trestnej minúte na štvrtom terči Domračevová, dve vyrobila Bergerová na 1. a 5. terčí a sen o obhajobe zlata sa jej úplne zahmlil. Fínka Mäkäräinenová netrafila piaty terč tak nepresným výstrelom, že bol až zarážajúci. Rovnako piaty, len oveľa tesnejšie, minula v čase 28 sekúnd na 19. stave Kuzminová. Jana Gereková zaváhala na treťom terči a ani ona si už v ďalšom priebehu nemohla dovoliť vážnejšie zakolísanie.
      
Na tretej streleckej položke slovenský biatlon zaplesal pri čistej streľbe Kuzminovej s nádejou zaútočiť ešte na stupeň víťazov, Gereková nevybielila štvrtý terčík. Štvrtá streľba vyplavovala najviac adrenalínu, Domračevová opäť zažiarila a v podstate si na nej zažiadala o svoje druhé zlato v Soči. Bezchybná v 20 výstreloch bola jej krajanka Skardinová, Češka Vítková si čistý štít pokazila na štvrtom terči, paľbu na medailu stopercentne nezvládla ani jej krajanka Soukalová s chybou na štvrtom terči. Kuzminová (strelecká bilancia 0-1-0-3) zažila počas 38 sekúnd na stave číslo 18 až tri nepríjemnosti, výstrely na druhý, tretí a štvrtý terč mierili príliš dole. Zaujímavé bolo, že rovnako pohorela v záverečnej stojke s troma trestnými minútami Jana Gereková (0-1-1-3), s netrafenými prvým, tretím a štvrtým terčom.
      
Ďalšie dve Slovenky skončili v úzadí, Terézii Poliakovej (0-3-1-2) nevyšla hlavne úvodná 'stojka' s tromi chybami, Martinu Chrapánovú (2-0-1-2) zasa naopak, dokonale ju poslúchla, kým v ďalších už nazbierala päť trestných minút.
      
Slovenská výprava tentoraz radosť z výsledkov mať nemohla. Anastasia Kuzminová si posťažovala aj na únavu. "Dlho sa pohybujeme vo vysokej nadmorskej výške a bežecky vydržať na vytrvalostnej pätnástke bolo zložité. Samozrejme, veľmi som chcela, všetko som vložila do záverečnej streľby, asi sa únava prejavila výraznejšie. Nevzdala som sa, no príťaž toľkých trestných minút nepríjemne pôsobila."
      
Jana Gereková
sa pokúšala o prerod, dosiaľ v Soči nejakú radosť z výsledkov nezažila. "Asi mi v závere chýbali sily, keď som nastrieľala až tri trestné minúty. Naozaj neviem, čo sa udialo, niekedy ťažko určiť príčinu. Únava pramenila z trate, rozbitá bola hlavne v točivých pasážach."
      
Výsledky vytrvalostné preteky žien na 15 km:
1. Domračevová (Biel.) 43:19,6 (1 tr. min), 2. Gasparinová (Švajč.) +1:15,7 (0), 3. Skardinová (Biel.) 1:38,2 (0),... 27. Anastasia Kuzminová 4:54,5 (4),  ...50. Jana Gereková 7:01,2 (5), 59. Martina Chrapánová 8:40,9 (5), 66. Terézia Poliaková (všetky SR) 10:00,2 (6)© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X