Z histórie: Storočné jubileum Československa a výrazný príspevok Slovákov do československej športovej pokladnice

BRATISLAVA 23. októbra (SOV) - V tomto týždni si pripomíname storočnicu ustanovenia Československej republiky, ku ktorému došlo 28. októbra 1918. Nielen pre Čechov a Moravanov, ale aj pre Slovákov predstavoval vznik spoločného štátu veľmi významný krok vpred.

 

V športovej oblasti to pre Slovákov znamenalo šancu vymaniť sa z plienok. Veď za čias Uhorska športuchtiví Slováci odchádzali z domova študovať aj športovať do maďarskej časti Uhorska, najmä do Budapešti. A samozrejme reprezentovali Uhorsko. Po prvej svetovej vojne zväčša zostali žiť v Maďarsku.

 

Podrobne sa o výraznom slovenskom príspevku do spoločnej československej športovej pokladnice počas dlhých desaťročí vzájomného spolužitia (1918 – 1939 a 1945 – 1992) môžete dočítať v obsiahlom texte Ľubomíra Součka, ktorý v júni vyšiel v časopise OLYMPIC.sk jar/leto 2018. Celý materiál nájdete TU.

 

Momentálne prebiehajú práce na ďalšom čísle časopisu OLYMPIC.sk jeseň/zima 2018, ktorý vyjde 6. decembra.

Autor: Ľubomír Souček

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X