Zlato v zjazde v Soči si historicky po prvýkrát na ZOH delili dve pretekárky Mazeová a Gisinová, Slovenka Saalová skončila na 31. mieste

Červená Poľana 12. februára (TASR) - Zlato v zjazde si na ZOH 2014 v Soči podelili dve lyžiarky. Slovinka Tina Mazeová a Švajčiarka Dominique Gisinová dosiahli v stredu v alpskom centre Roza Chutor navlas rovnaký čas (1:41,57). Švajčiarsky úspech zvýraznila bronzová Lara Gutová, ktorá za víťazným duom zaostala o jednu desatinu sekundy. Jediná slovenská reprezentantka na štarte Kristína Saalová obsadila v konkurencii 41 pretekárok 31. miesto (+4,41).
      
Prvýkrát v histórii ZOH sa stalo, že sa v ženských alpských disciplínach tešili zo zlatej medaily dve pretekárky. Slovinsko sa zásluhou Mazeovej dočkalo vôbec prvého olympijského triumfu v zjazdovom lyžovaní, 30-ročná univerzálka si do zbierky pridala tretí cenný kov po dvoch striebrach z Vancouveru 2010 (super-G, obrovský slalom). Kým víťazstvo obhajkyne veľkého glóbusu Mazeovej sa dalo predvídať, triumf Gisinovej sa nečakal. Dvadsaťosemročná špecialistka na kĺzavé disciplíny síce vo Svetovom pohári už dvakrát zjazd vyhrala, ale bolo to ešte v sezóne 2008/2009. V prebiehajúcom ročníku nestála ani raz na pódiu a v hodnotení kráľovskej disciplíny jej patrila až deviata priečka. Pre Gisinovú je to vôbec prvá medaila z vrcholných podujatí.
      
Na 2,713 km dlhej zjazdovke s dvoma náročnými skokmi dominovali Švajčiarky - najprv viedla Fabienne Suterová, jej čas potom prekonala Gisinová, ktorá fantasticky zvládla najmä spodnú kĺzavú pasáž. Vedenie si udržala aj po jazde favorizovanej krajanky Gutovej i víťazky pondelkovej superkombinácie Marie Höflovej-Rieschovej z Nemecka. Ďalšia kandidátka na zlato Tina Weiratherová z Lichtenštajnska si po páde v tréningu zranila holennú kosť a rozhodla sa v súťaži neštartovať a tak odpadla ďalšia konkurentka. Gisinová sa začala triasť, až keď sa na trať vydala Mazeová, ktorá si výborne počínala najmä v technicky náročnej strednej pasáži a viedla na všetkých medzičasoch. Až na poslednom meranom úseku spravila chybu, keď ju "vyhodilo" v jednej zo zákrut. V cieli bola napokon "ex equo" s dovtedy vedúcou dámou.

Zjazd, ženy - výsledky:
1. Mazeová (Slovin.) a Gisinová (Švajč.) zhodne 1:41,57 min, 3. Gutová (Švajč.) +0,10 s, ..., 31. Kristína SAALOVÁ (SR) +4,41© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím