ZOH: V slalome triumf Švéda Myhrera, Adamovi Žampovi ušiel dobrý výsledok

Pjongčang 22. februára (TASR) - Švédsky lyžiar Andre Myhrer získal zlato v štvrtkovom slalome na ZOH v Pjongčangu. V lyžiarskom centre Jangpchjong triumfoval časom 1:38,99 min. Myhrer sa stal vo veku 35 rokov a 42 dní najstarším víťazom slalomu pod olympijskými kruhmi a dosiahol najväčší úspech svojej bohatej kariéry. Na konte má aj bronz spred ôsmich rokov z Vancouveru. Na druhom mieste skončil Švajčiar Ramon Zenhäusern (+0,34 s) a bronz získal Michael Matt z Rakúska (+0,67 s). Preteky sa skončili pohromou pre dvojicu najväčších favoritov. Rakúšan Marcel Hirscher vypadol už v 1. kole, priebežný líder Henrik Kristoffersen z Nórska nezvládol druhú jazdu. Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil 24. miesto s mankom 3,28 s. Jeho brat Andreas Žampa figuroval na 35. mieste s veľkým mankom takmer 15 sekúnd. Tretí Slovák na štarte Matej Falat po “špicare” nedokončil druhé kolo.     
 

Adam Žampa figuroval po 1. kole na 24. mieste s odstupom 2,19 s, keď ho spomalila chyba v strednej časti trate. V druhom kole spravil hrúbku s hodinami hneď v úvodných bránkach a nabral veľkú stratu. No v ďalšom priebehu ju výborným výkonom dokázal zredukovať a do cieľa prišiel priebežne na treťom mieste s mankom 0,33 s na vtedajšieho lídra Phila Browna z Kanady. Nakoniec z toho bolo 24. miesto.

 

"Príliš som sa narovnal a zostal som dlhšie na vnútornej lyži, tú mi šmyklo a už som sa do toho nevedel dostať naspäť. Reakcia, ktorú som urobil, bola podľa videa rýchla. Okamžite som sa snažil ísť ďalej, ale už to bolo. Určite to človeka štve, lebo s takou obrovskou chybou, akú som urobil, som došiel do cieľa s odstupom 33 stotín. Bol som prekvapený, myslel som si, že to nie je ani možné. Aspoň som sa do toho pustil tak, ako som mal," povedal Adam Žampa pre TASR v cieľových priestoroch.

 

Predtým v kombinácii Adam skončil 22. a v obrovskom slalome obsadil 25. miesto. "Celkovo to hodnotím veľmi pozitívne, lebo som ani neveril, že sa na zimné olympijské hry dostanem po tom, ako som v októbri podstúpil operáciu kolena. Vo všetkých disciplínach som skončil do 25. miesta. Vo všetkých troch som však urobil veľké chyby, takže môj potenciál je omnoho väčší," dodal.
 

Mladšieho brata Andreasa Žampu mrzelo, že druhú jazdu neabsolvoval na hranici možností: "Myslím si, že mi ušla elitná desiatka, možno pätnástka. S prvým kolom som celkom spokojný, s druhým určite nie. Som sám na seba nahnevaný. Vo štvrtok bola šanca ísť slalom, pretože nemáme toľko pretekárov, tak som chcel vydať zo seba všetko. Určite aj z obrovského slalomu mám lepší pocit, ako z tohto slalomu." Falat vypadol po špicari už v hornej pasáži druhého kola: "Dosť ma to hnevá, lebo bola šanca na dobrý výsledok. Neviem, čo sa stalo, či to bolo veľkým psychickým tlakom."

 

Na trati oboch kôl čakalo na účastníkov niekoľko náročných zmien rytmu, z ktorých vyplynul veľký počet výpadkov. Súťaž dovedna nedokončilo 63 zo 108 štartujúcich. Adamovi Žampovi v stredisku Jangpchjong chýbal zľadovatenejší povrch: "Neviem, prečo to po ženách nepoliali vodou, ale vôbec to nebolo také ľadové ako pri kombinačnom slalome v Čongsone. Bránky boli od seba na deväť metrov, čo je krátka vzdialenosť, potom sa to rozbehlo a potom to opäť bolo krátke. Bolo náročné nájsť rytmus a odhadnúť, kedy to už človek môže pustiť, aby získal čo najvyššiu rýchlosť do roviny. Takisto druhé kolo bolo veľmi zaujímavé, dosť zatočené, ťažko sa držala rýchlosť od štartu až do cieľa."

Výsledky – slalom mužov: 1. Andre Myhrer (Švéd.) 1:38,99 min, (47,93+51,06 s), 2. Ramon Zenhäusern (Švaj.) +0,34 s (48,66+50,67), 3. Michael Matt (Rak.) +0,67 (49,00+50,66), 4. Clement Noel (Fr.) +0,71, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +0,73, 6. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +0,76, 7. Kristoffer Jakobsen (Švéd.) +0,95, 8. Daniel Yule (Švaj.) +1,13, ... 24. Adam ŽAMPA +3,28, 35. Andreas ŽAMPA +14,59, Matej FALAT (všetci SR) nedokončil.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X