Športové aktuality
10 min. čítania

ZOH v Pjongčangu sa skončili, štartovalo na nich 2930 športovcov z 92 krajín, najúspešnejší boli Nór Kläbo a Francúz M. Fourcade

TASR, sou

Pjongčang 25. februára (TASR, SOV) - V poradí XXIII. zimné olympijské hry v Pjongčangu sú minulosťou. Bodku za športovým sviatkom dal nedeľňajší záverečný ceremoniál. Štafetu od Pjongčangu prebral Peking, kde sa ZOH uskutočnia o štyri roky. Hry oficiálne uzavrel prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach.

Organizátori na úvod ceremoniálu predstavili všetky športové odvetvia, v ktorých sa bojovalo o medaily. Následne prichádzali na plochu športovci, slovenskú výpravu viedla vlajkonosička Petra Vlhová. Kórejčania prišli medzi športovcov ako poslední, na plochu vstúpili obidve krajiny samostatne, no nakoniec sa na znak súdržnosti spojili.

Ruskí športovci nemohli ani na záverečnom ceremoniáli pochodovať pod svojou národnou vlajkou. MOV o tom rozhodol v nedeľu na základe odporúčania rady exekutívy. Rusi pykali za dopingové praktiky počas ZOH 2014 v Soči. MOV uvažoval, že im aspoň na záver ZOH povolí nastúpiť s národnou vlajkou, pozitívne dopingové nálezy reprezentanta OŠR v curlingu Alexandra Krušelnického a bobistky Nadeždy Sergejevovej však zabránili zrušiť im trest.

Pred symbolickým odovzdaním štafety Pekingu poďakoval MOV všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa podieľali na organizácii ZOH v Pjongčangu. V ďalších minútach prišla na rad prezentácia Pekingu ako organizátora zimnej olympiády 2022.

Ceremoniál sa niesol v duchu nadčasových moderných technológií, úžasných svetelných efektov a taktiež zazneli prvky kórejskej populárnej hudby. O svetelnú šou na oblohe sa okrem ohňostrojov postarali drony, z ktorých réžia poskladala meniace sa obrázky s maskotom hier Suhorangom, či v tvare veľkého srdca.

Na záver sa všetkým zúčastneným prihovoril Thomas Bach a poďakoval kórejským organizátorom za hry, ktoré ukázali svetu nové horizonty. "Kórejská republika a KĽDR ukázali prísľub mierovej budúcnosti pre nás všetkých. Ukázali sme, že šport spája ľudí v krehkom svete a že šport buduje mosty. MOV bude pokračovať v olympijskom dialógu aj keď zhasne olympijský oheň. To je náš prísľub pre budúcnosť. Veľké poďakovanie patrí všetkým dobrovoľníkom, ktorí priniesli teplo do mrazivých dní. Športovci predviedli úžasné výkony v duchu fair-play a ďakujem organizátorom za hry, ktoré boli poctou minulosti a prísľubom do budúcnosti," povedal šéf MOV, po ktorého príhovore sa spustil veľkolepý ohňostroj.

Hoci sa to v ďalších dňoch zlepšilo, zimné olympijské hry v Pjongčangu zostanú už navždy zapísané v histórii ako poznačené počasím – tuhými mrazmi a veľmi silným nárazovým vetrom, ktoré výrazne negatívne poznačili prvých desať dní hier. Najmä na začiatku postihli presuny z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok viaceré súťaže vrátane niekoľkých disciplín alpského lyžovania či vytrvalostných pretekov biatlonistiek.

Okolnosti vnímala aj členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na Slovensku Danka Barteková, ktorú tesne pred začiatkom v Pjongčangu zvolili za podpredsedníčkou komisie športovcov SOV a a bola aj menovaná do etickej komisie MOV. "Musím povedať, že ZOH boli zorganizované veľmi kvalitne, samozrejme, na všetkých sú spočiatku muchy, ktoré treba vychytať. Športoviská boli kvalitne pripravené, aj spätná väzba bola pozitívna. Boli to však ZOH, ktoré budú už navždy poznačené počasím. Zapíšu sa tým do pamäte a histórie, naozaj prišlo k značnému množstvu presunov súťaží. Narušilo to program a priebeh podujatia, ale organizátori nemohli naplánovať dopredu," povedala.

Na ZOH 2018 štartovali športovci z rekordného počtu 92 krajín. Až na jednu všetky výpravy vyslali príslušné národné olympijské výbory. Keďže Ruský olympijský výbor MOV v decembri suspendoval za dôkazy o štátom riadenom dopingu v krajine, olympionikov z Ruska pozval MOV na meno a súťažili ako olympijskí športovci v Ruska (OŠR). Medaily získali športovci z 30 krajín. Spomedzi účastníckych krajín si šesť pripísalo premiéru na ZOH – Ekvádor, Eritrea, Kosovo, Malajzia, Nigéria a Singapur.

MOV oznámil, že na ZOH 2018 sa zúčastnilo dovedna 2930 športovcov (z toho 42 percent žien), čo je tiež historický rekord. Absolvovali rekordný počet 102 medailových disciplín, z ktorých šesť malo olympijskú premiéru. Spolu 227 účastníkov hier v Pjongčangu v minulosti štartovalo na ZOH mládeže. Štipendiá Olympijskej solidarity MOV v príprave na tieto hry čerpalo spolu 271 jednotlivcov a 13 kolektívov, v Pjongčangu získali spolu 12 medailí (6-2-4).

Medailovú bilanciu krajín, ktorá je neoficiálna, na ZOH 2018 vyhrali Nóri. V Pjongčangu získali 39 medailí, z toho 14 zlatých, rovnaký počet strieborných a 11 bronzových. Nórsko tesne predstihlo Nemecko s bilanciou 14-10-7. Tretí skončili Kanaďania s bilanciou 11-8-10. Slovensko vďaka zlatu a dvom striebram biatlonistky Anastasie Kuzminovej obsadilo 17. miesto.

Najúspešnejšími olympionikmi v Pjongčangu boli nórsky bežec na lyžiach Johannes Hӧsflot Kläbo a francúzsky biatlonista Martin Fourcade, ktorí zhodne získali po 3 zlaté medaily. Najväčšiu medailovú zbierku (2-1-2) má však nórska bežkyňa na lyžiach Marit Bjӧrgenová, ktorá na čele historického rebríčka najúspešnejších zimných olympionikov po triumfe na klasickej tridsiatke s hromadným štartom v posledný deň hier predstihla svojho krajana, biatlonistu Oleho Einara Bjӧrdalena.

Medailová bilancia krajín - konečné poradie:
                              zlato striebro bronz spolu
       1. Nórsko          14     14     11     39
       2. Nemecko         14     10      7     31
       3. Kanada          11      8     10     29
       4. USA              9      8      6     23
       5. Holandsko        8      6      6     20
       6. Švédsko          7      6      1     14
       7. Kórejská rep.    5      8      4     17
       8. Švajčiarsko      5      6      4     15
       9. Francúzsko       5      4      6     15
      10. Rakúsko          5      3      6     14
      11. Japonsko         4      5      4     13
      12. Taliansko        3      2      5     10
      13. OŠR              2      6      9     17
      14. Česko            2      2      3      7
      15. Bielorusko       2      1      0      3
      16. Čína             1      6      2      9
      17. SLOVENSKO        1      2      0      3
      18. Fínsko           1      1      4      6
      19. Veľká Británia   1      0      4      5
      20. Poľsko           1      0      1      2
      21. Ukrajina         1      0      0      1
          Maďarsko         1      0      0      1
      23. Austrália        0      2      1      3
      24. Slovinsko        0      1      1      2
      25. Belgicko         0      1      0      1
      26. Nový Zéland      0      0      2      2
          Španielsko       0      0      2      2
      28. Kazachstan       0      0      1      1
          Lotyšsko         0      0      1      1
          Lichtenštajnsko  0      0      1      1
   

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV