Hokejisti zaskočili hlásateľa, napokon prehrali s Fínmi

Peter
Pašuth
Slováci mali proti Fínom na EYOF v Udine dobrý úvod, napokon však prehrali.
SOŠV/ANDREJ GALICA

Slovenská hokejová reprezentácia zložená z hráčov ročníkov narodenia 2006 a 2007  dvakrát viedla na Európskom olympijskom festivale mládeže v talianskom Udine nad Fínskom, napokon však favoritovi podľahla 2:4. Slováci budú bojovať v utorok s Nemeckom o postup do semifinále. Na účasť v najlepšej štvorke potrebujú súpera, ktorý v nedeľu prekvapujúco vyhral nad Fínmi 5:4 po predĺžení, zdolať v riadnom hracom čase.

Slovenskí hráči začali zápas aktívne, postupne sa však začala prejavovať korčuliarska vyspelosť, fyzická prevaha i taktické myslenie severského tímu. Fíni boli strelecky aktívnejší a viac zamestnávali brankára Bodnára. Slováci hrali veľmi dobre smerom dozadu a spoliehali sa na nebezpečné kontry. V 19. min otvoril skóre kapitán Fabián Ličko. Prekvapilo to aj hlásateľa, ktorý oznamoval, že gól strelil hráč Fínska a až po upozornení sa opravil. Slovensko sa však z vedenia dlho netešilo, v záverečných sekundách prvej časti hry vyrovnal zblízka Kasper Pikkarainen.

EYOF 2023: Slovensko - Fínsko

Aj v druhej časti hry mal viac práce ako jeho fínsky náprotivok Sebastián Bodnár. Predviedol viacero výborných zákrokov a držal Slovákov v hre. Tí dokonca vďaka Martinovi Líškovi išli krátko po polovici zápasu do vedenia. V 35. min však Fíni vyrovnali a v závere druhej tretiny strhli vedenie na svoju stranu. Slováci hrali presilovku, avšak po zlom striedaní sa pomer hráčov na ľade vyrovnal a keď Maxim Petras takticky posunul bránku pri veľkej fínskej šanci, išli do troch. Fíni napokon využili presilovku piatich proti trom, keď Bodnár ešte vyrazil tutovku Tuuva, ale odrazený puk poslal od siete na 3:2 Butkovskiy.

V záverečnej tretine sa Slováci snažili, ale Fíni si na rozdiel od predchádzajúceho zápasu vedenie postrážili. Navyše ho v 50. min ešte navýšili. Slovensku nevyšla ani záverečná vyše dvojminútová power-play.

„Do stretnutia sme dobre vstúpili. Boli sme koncentrovaní, správne nastavení. Fíni po facke od Nemecka hrali s veľkým nasadením. Boli však pasáže, v ktorých sme kontrovali fínskej fyzickej i korčuliarskej agresivite. Tím nemal veľa času zohrať sa, za krátky čas však urobil veľa pozitívneho. Súper potrestal naše chyby. Nebýva často, aby naše mladé výbery takto rozohrali zápas s Fínmi, dovolili sme si proti nim aj vyše dvojminútovú powerplay. V utorok je nový deň, napriek zlému vstupu chceme spraviť v turnaji ešte niečo a byť jeho čierny kôň,“ hovoril po zápase tréner mladých Slovákov Michal Hreus.