Športové aktuality
4 min. čítania

Dominik Černý s Hanou Burzalovou vybojovali ďalšie atletické miestenky do Paríža 2024

SAZ/atletika.sk, pp
Dominik Černý s Hanou Burzalovou po skončení pretekov miešaných tímov, v ktorých vybojovali olympijské miestenky.
Foto
SAZ

Slovensko má po majstrovstvách sveta miešaných chodeckých tímov v tureckom letovisku Antalya 16 miesteniek na olympijské hry v Paríži. O dve miesta do parížskej výpravy pre Slovensko sa postarali chodci Dominik Černý s Hanou Burzalovou v miešanej štafete na maratónskej trati. Okrem toho má Slovensko v tejto disciplíne nárok aj na dve náhradnícke miesta.

Slovensko má aktuálne možnosť postaviť na Hrách XXXIII. olympiády štyroch atlétov, rovnaký počet vodných slalomárov, šesť strelcov a dvoch cestných cyklistov. Z atletiky majú parížsku istotu už Viktória Forster na 100 m prek. a Gabriela Gajanová na 800 m.

Snúbenci Černý s Burzalovou skončili v Antalyi celkovo na 21. mieste, v olympijskej kvalifikácii na 19., čo stačilo na zisk miestenky, ktorú získalo 22 dvojíc, pričom päť krajín s tímami v TOP 22 malo nárok na dve miestenky. Zverenci Romana Benčíka v banskobystrickej Dukle v Antalyi zlepšili aj vlastný slovenský rekord (3:11:17) z decembra minulého roku v Dubline na 3:05:38 h.

Obrovskú smolu mala druhá slovenská dvojica. Až do 40. kilometra kráčali Mária Katerinka Czaková s Miroslavom Úradníkom za olympijskou miestenkou, avšak po treťom napomínaní za štýl musela ísť 3-násobná olympionička na tri minúty do tzv. „penalty zone“. Dovtedy išlo duo Czaková – Úradník výborne, mimo kvalifikované dvojice vypadli z 13. miesta a skončili celkovo na 24. priečke (3:06:11 h).

Olympijské miestenky si v Antalyi vybojovali – po dve Španielsko, Austrália, Čína, Kolumbia a Japonsko, po jednej Taliansko, Mexiko, Brazília, Ukrajina, Francúzsko, Nemecko, India, Turecko, Slovensko, Poľsko, Kanada a Maďarsko.

POVEDALI PO PRETEKOCH (zdroj: Slovenský atletický zväz)

Hana Burzalová: „Ťažko sa mi verí tomu, že sme sa kvalifikovali, kým nevidím naše umiestnenie oficiálne vo výsledkovej listine. Sama som mala počas pretekov z toho trochu chaos aj v súvislosti s odovzdávkami. Tie boli celkom neprehľadné, pretože sa nás tam nakopilo viac štafiet v jednom okamihu. Je to však úžasný pocit, keď si predstavím, kam sme sa dostali od prvej myšlienky, že by sme spoločne s Dominikom mohli ísť na olympiádu ako jeden tím. Už sa neviem dočkať chvíle, keď budeme stáť na štartovej čiare v Paríži. Mali sme stanovenú taktiku a tú sme v Antalyi dodržali. Spravili sme všetko pre to, aby sme sa počas pretekov cítili dobre. Nebol to z našej strany deň D, ale spoločne sme do toho dali všetky sily, čo sme v sebe mali.“

Dominik Černý: „Určite sme na začiatku pociťovali istú mieru nervozity, ale my sme sa obaja na preteky veľmi tešili. Skôr sme sa teda nemohli dočkať štartového výstrelu, aby sme to mohli rozbaliť. Teraz po skončení máme dobrý pocit z toho, že sme do pretekov dali všetko. Myslím si, že aj takticky sme to zvládli. Spätne však musím uznať, že to nebol úplne náš deň, preto sme radi, že sa to v konečnom dôsledku podarilo. Počas prestávok sme sa obaja celý čas hýbali. Vyklusávali sme, prezliekli sme sa do suchého, dopĺňali sme minerály, tekutiny, cukry, a potom už prišiel čas rozchodiť sa na ďalší úsek. Ubehlo to teda celkom rýchlo a nejaký útlm by zrejme neprospel. Výdajom energie je to teda pre každého člena štafety plnohodnotná vytrvalostná disciplína, prirovnal by som ju k tridsaťpäťke, nie k dvadsiatke a už vôbec nie k desiatke.“

Czaková s Úradníkom začali výborne. Šiesty tridsaťpäťkár z ME 2022 Úradník došiel do cieľa svojho úseku na 23. pozícii v rámci kvalifikácie. Skúsená odchovankyňa nitrianskej chôdze posunula štafetu na 19. priečku, ktorú zverenec Martina Pupiša vylepšil na treťom úseku ešte o štyri pozície. Finišmanka Czaková sa dokonca dostala na 12. miesto, lenže potom prišiel trest za porušenie chodeckého štýlu a trojminútová nútená zastávka.

„Žiaľ, rozhodcovia neodviedli dobrú robotu, lebo Marika mala oddychovať o kolo skôr. Nechápem, prečo ju do trestnej zóny neposlali, keď mali, ale až o kolo neskôr. Viacerí sme sa však zhodli, že technicky Miro s Marikou nešli tak zle, aby boli napomínaní červenými kartami,“ hneval sa Úradníkov osobný kouč Martin Pupiš.

Servítku pred ústa si nedával ani Czakovej tréner. „To, čo rozhodcovia predviedli, je neskutočné,“ krútil hlavou Matej Spišiak. „Marike nemám čo vyčítať. Bola pripravená perfektne, predviedla dve výborné desiatky, pričom druhú vyslovene vypúšťala, lebo nechcela riskovať, čo nebolo nutné. Mrzí nás to, ako to dopadlo, lebo by to bolo špičkové umiestenie podporené výborným výkonom.“

Podujatia a športovci
Šport
Tagy
p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV