Športové aktuality
4 min. čítania

Anton Siekel nepripúšťa stratu letného EYOF 2021 a hovorí: Ak zlyháme, stratíme reputáciu v zahraničí

TASR

Bratislava 13. marca (TASR) - Prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel nepripúšťa, že EYOF 2021 by sa neuskutočnil na Slovensku. Pokiaľ by sa Košice rozhodli odstúpiť od organizácie, bude hľadať iné mesto, ktoré by sa zhostilo úlohy.

Mestské zastupiteľstvo na piatkovom mimoriadnom zasadnutí odložilo oficiálne vyjadrenie jasného postoja, či mesto chce, alebo nechce zorganizovať Európsky olympijský festival mládeže v roku 2021. Stanovisko má prijať na ďalšom mimoriadnom zasadnutí, ktoré musí primátor zvolať najneskôr do 22. marca.

"Včera mi prišiel oficiálny list od pána primátora, ktorý požiadal pána premiéra o ďalšie stretnutie. Košice správne hľadajú riešenie pre seba, no hľadajú ho v nesprávny čas. Už sme po treťom poslednom termíne. Nemáme čas na rokovania, nebrzdime celý proces, nejde o Košice, vládu ani SOŠV, ide o Slovensko. Ak zlyháme v takomto podujatí, stratíme reputáciu v zahraničných olympijských štruktúrach. To je väčšia cena ako hala v Košiciach," upozornil Siekel na stredajšom stretnutí s médiami.

Prezident SOŠV už čelí otázkam zo strany Európskych olympijských výborov (EOV), ktoré sa ako tretia zmluvná strana a zároveň vlastník práv na podujatie zaoberali situáciou v pondelok ráno: "Pre Slovensko je to úžasná príležitosť prezentovať krajinu ako dobrého organizátora, ktorý vie pripraviť veľmi dôstojné podujatie. Zdôraznil by som, že je to festival, je to oslava športu. Nie je to len o výkonoch a súťaživosti, ale aj o tom, aby sme prezentovali mladej generácii olympizmus, olympijské hry. Budem veľmi apelovať na všetkých zúčastnených, aby si toto uvedomovali. Nie je to o osobnej ambícii, ale o zodpovednosti krajiny voči svetu."

Anton Siekel má momentálne zviazané ruky, na nasledujúce kroky potrebuje jednoznačné vyjadrenie mesta Košice: "Zúfalo čakám na odpoveď od kompetentných, dostávam protichodné stanoviská, neorientujem sa v situácii. Čas nám beží každý deň, už boli tri posledné termíny. Keď sa povie, že ideme do toho, budem sa tešiť a konečne môžeme pracovať. Ak sa povie nie, musíme okamžite hľadať alternatívu, máme nulový čas."

S prípadným náhradným dejiskom podujatia sa môžu začať rozhovory až po vyjadrení Košíc: "Bolo by to neseriózne, kým nemáme stanovisko subjektu, s ktorým máme podpísanú zmluvu. Príležitosť tu je. Primátor, ktorý povie, že do toho chce ísť, bude mať moju podporu."

Napriek neistote ohľadom Košíc však podľa Siekela nehrozí katastrofický scenár, v ktorom by sa EYOF 2021 nekonal na Slovensku vôbec: "Myslím si, že Slovensko je krajina, ktorá má česť a reputáciu. Nech padne akékoľvek rozhodnutie, budeme okamžite reagovať. Keď Košice povedia áno, urobíme všetko, aby sme im pomohli. Keď nie, budeme hľadať alternatívu mesta, ktoré si trúfne na takéto podujatie, aby ho pripravilo dôstojne. Považoval by som za obrovskú hanbu krajiny, ale aj moju osobnú, keby som musel prísť do pléna EOV a povedať, že nie sme schopní zorganizovať EYOF."

Anton Siekel poukázal na príklady v zahraničí, kde sa chopili šance privítať rôzne podujatia. Len do OH v Tokiu, ktoré v utorok odpočítali 500 dní do svojho začiatku, sa uskutočnia Európske hry v Minsku (v stredu bolo presne 100 dní do ich slávnostného otvorenia), či letný EYOF v Baku: "Navštívili sme EH v Baku, EYOF v Györi. Sú to mestá, ktoré majú dobrú infraštruktúru, chápu, že prostredníctvom športu vedia prezentovať krajinu. Kladú na to veľký dôraz a aj v kontexte EYOF Košice by som chcel upozorniť, že aj pre nás je to unikátna príležitosť. Nie je jednoduché uchádzať sa o takéto podujatie, dostať sa do kalendára, obhájiť si kandidatúru. Aj preto je to obrovská zodpovednosť, my na Slovensku musíme urobiť jedno pekné, dôstojné športové podujatie."

Podujatia a športovci
Friuli-Venezia Giuli EYOF 2023

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola