Športové aktuality
3 min. čítania

Ján Volko je Atlétom roka, objavom je medailistka z EYOF

Ján Volko (vľavo), ktorý sa stal víťazom ankety Atlét roka 2022, si preberá ocenenie z rúk prezidenta Slovenského atletického zväzu (SAZ) Petra Korčoka.
Foto
TASR/PAVEL NEUBAUER

Šprintér Ján Volko sa stal víťazom ankety Atlét roka 2022. Po triumfoch v rokoch 2017 a 2019 sa mu to podarilo tretíkrát v kariére. Druhé miesto obsadil chodec Miroslav Úradník. Tretia bola šprintérka Viktória Forsterová. Objavom roka bola medailistka z EYOF v Banskej Bystrici Lenka Gymerská. Do siene slávy uviedli oštepára Jana Železného, ktorý je od roku 1996 držiteľ svetového rekordu (98,48 m).

Dvadsaťšesťročný Volko skončil štvrtý na ME v Mníchove v behu na 100 m. Pred ním sa do finále stovky na vrcholnom podujatí pod holým nebom dostal len Alojz Sokol na OH 1896. Volko v semifinále časom 10,13 vyrovnal slovenský rekord. V behu na 200 m sa umiestnil v Mníchove na deviatej priečke. Na halových MS v Belehrade utvoril v rozbehu tiež slovenský výkon roka v behu na 60 m.

„Veľmi si vážim každý hlas a každého človeka, ktorý mi ho udelil. Je super, že sa mi podarilo získať do tretice titul, ale teším sa viac z výsledkov, ktoré sa podarili počas sezóny. Toto je len krásny bonus k tomu,“ povedal Volko.

Dôležitá je v atletike úroveň prípravy a uvedomuje si to aj trénerka slovenského šprintéra a zároveň víťazka ankety trénerka roka Naďa Bendová: „Z roka na rok to stojí čoraz viac síl, obetovania, financií. Tím okolo Jána je vysoko odborný a kvalifikovaný. Nie je to o jednom človeku ako kedysi. Úrovňou sa približujeme k príprave jeho súperov. Čím sa viac približujeme, tak sa prejavujú výsledky. Budeme v tom pokračovať. Verím, že keď vydrží zdravie, bude úroveň výsledkov taká, ako teraz a verím, že ešte aj lepšia.“

Dvadsaťročná atlétka Viktória Forsterová v roku 2021 nefigurovala v ankete dospelých, avšak bola objavom roka. V premiérovej „dospeláckej“ sezóne sa predstavila na halových MS v Belehrade aj na ME v Mníchove. V Bavorsku sa prebojovala do semifinále v behu na 100 m cez prekážky. V hale utvorila 4 slovenské rekordy do 23 rokov na 60 m prekážok (8,31, 8,25, 8,22, 8:16).

„Minulý rok bola Viktória objav roka, takže vlani sme ju „objavili“, aj keď vynikajúce výsledky dosahovala už predtým na EYOF v Baku. Vnímali sme, že je veľmi talentovaným športovcom a jej výkony boli veľkým prekvapením. Myslím si, že mnohých, ktorí hlasovali, zaujal aj jej prejav na ME. Jej postup do semifinále a prirodzená radosť. Je veľmi pozitívnym vzorom medzi našimi atlétmi. Mnohí ju veľmi dobre vnímajú a ja sa teším, že máme takúto atlétku“ reagoval prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok na vydarenú sezónu členky klubu ŠK ŠOG Nitra.

Lenka Gymerská zvíťazila v ankete objav roka. Pätnásťročná atlétka klubu AŠK Slávia Trnava vstupovala do letnej sezóny 2022 s osobným rekordom 60,01 v behu na 400 m a skončila ju najlepším časom 55,23 v roku 2022 v kategórii do 16 rokov. Na EYOF v Banskej Bystrici nepatrila v behu na 400 m ani medzi kandidátky na finále, napokon v ňom skončila vďaka skvelému záveru druhá.

„Pre mňa to bol zážitok do konca života. Dúfam, že budem schopná to zopakovať. Možno už budúci rok,“ povedala talentovaná bežkyňa.

Lenka Gymerská, ktorá zvíťazila v kategórii prekvapenie roka, pózuje na pódiu počas slávnostného galavečera Atlét roka 2022.
Lenka Gymerská, ktorá zvíťazila v kategórii prekvapenie roka, pózuje na pódiu počas slávnostného galavečera Atlét roka 2022.
Foto
TASR/PAVEL NEUBAUER
Podujatia a športovci
Šport
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV