Športové aktuality
4 min. čítania

Danka Barteková ako prvá Slovenka v histórii povedie komisiu MOV - koordinačnú pre ZOH mládeže 2020 v Lausanne

Ľubomír Souček

LAUSANNE/BRATISLAVA 26. októbra (MOV/SOV) - Najmladšia členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV), úspešná slovenská strelkyňa Danka Barteková, dostala v MOV ďalšiu významnú funkciu. Prezident MOV Thomas Bach ju menoval za predsedníčku koordinačnej komisie MOV (tzv. CoCom) pre III. zimné olympijské hry mládeže v Lausanne 2020. Tento akt sa dá z dvoch pohľadov označiť za historický. Nikdy predtým neviedol koordinačnú komisiu MOV pre vrcholné olympijské podujatie niekto mladší, než je dnes 31-ročná Barteková (rodáčke z Trenčína oznámil Thomas Bach svoje rozhodnutie presne v deň jej narodenín, 19. októbra...) a nikdy predtým na čele niektorej komisie MOV nebol nikto zo Slovenska!

Danka Barteková, ktorá ešte prinajmenšom do budúcoročných volieb do komisie športovcov MOV počas OH v Riu de Janeiro bude najmladšou členkou MOV, povedie komisiu s prominentným zložením. Ďalšími jej členmi sú bývalý legendárny ukrajinský skokan o žrdi, dnes prezident NOV Ukrajiny a viceprezident Medzinárodnej federácie atletických asociácií Sergej Bubka, dánsky korunný princ Frederik, členka exekutívy Asociácie národných olympijských výborov (ANOV) Nese Gündoganová z Turecka, výkonný šéf organizačného výboru ZOH mládeže 2016 v Lillehammeri Tomas Holmestad a generálna sekretárka Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Sarah Lewisová. Úlohou komisie bude dohliadať na prípravy ZOHM 2020 v švajčiarskom Lausanne, ktoré je aj sídlom MOV, a koordinovať prípravné práce mládežníckej zimnej olympiády.

Danka Barteková pri prezentácii. FOTO: JÁN SÚKUP
Danka Barteková pri prezentácii.
Foto
JÁN SÚKUP
„Prezident MOV mi ponúkol túto funkciu už pred niekoľkými týždňami. Mala som spočiatku obavy ponuku prijať, ale keďže práca tejto komisie sa začne až na budúci rok v októbri, teda až po OH v Riu de Janeiro a ide o zimné, nie letné podujatie, navyše v dobre dostupnom európskom meste - takže toto pôsobenie viem zladiť so streleckou prípravou, napokon som súhlasila. Zobrala som to viac ako poctu, než ako nadmieru ťažkú výzvu. Skutočnosti, že v komisii máme len dvoch expertov na zimné športy, sa nebojím, pretože pomáhať nám budú ďalší prizvaní odborníci, aj podporný tím z MOV,“ reagovala pre www.olympic.sk na menovanie do funkcie šéfky koordinačnej komisie pre ZOH mládeže 2020 v Lausanne Danka Barteková.

Napriek faktu, že na rozdiel od iných členov komisie športovcov je tohtoročná vicemajsterka Európy v skeete Danka Barteková stále aktívna športovkyňa s najvyššími ambíciami, prezident MOV ju vyťažuje čoraz viac. Len členstvo v komisii športovcov (a následne aj v samotnom MOV) si vybojovala vo voľbách. Tie v Londýne počas OH 2012 v Londýne vyhrala, keď od účastníkov hier dostala najviac hlasov. Do všetkých ostatných funkcií ju menoval Thomas Bach. Najprv koncom roka 2013 do koordinačnej komisie pre OH mládeže 2018 v Buenos Aires. Potom v apríli 2014 do komisie pre medzinárodné vzťahy, ktorá bola tohto roku premenovaná na komisiu pre verejné záležitosti a spoločenský rozvoj prostredníctvom športu. Vlani a tohto roku bola Danka aj členkou hodnotiacej komisie MOV pre ZOHM 2020, o ktoré sa uchádzali Lausanne a rumunský Brašov. A tohto roku bolo zverejnené aj jej menovanie do jednej z dvoch rád riaditeľov akciovej spoločnosti Olympic Channel Services - tzv. španielskej.

Zatiaľčo práca koordinačnej komisie MOV pre ZOHM 2020 sa začne až v októbri 2016, s prácou v „španielskej“ rade riaditeľov Olympic Channel Services sa mladá Slovenka zoznámi už čoskoro. Prvé stretnutie oboch rád riaditeľov - teda aj tej hlavnej, „švajčiarskej“, ktorá bude sídliť v Lausanne - sa v hlavnom meste olympizmu uskutoční už 8. novembra tohto roka. Následne serarátne zasadne aj španielska vetva. „Takmer so všetkými členmi som sa stretla na nedávnom festivale Sportel v Monte Carle. Dozvedela som sa tam, že obe rady by mali fungovať takpovediac ako predstavenstvá firmy,“ informovala nás Danka Barteková.

„Španielska“ rada riaditeľov Olympic Channel Services bude zastrešovať činnosť spoločnosti Olympic Broadcasting Services (OBS), zabezpečujúcej prevádzku pripravovaného televízneho Olympijského kanála (OBS sídli práve v Španielsku). Pod vedením Juana Antonia Samarancha mladšieho budú spoločne s Dankou Bartekovou v „španielskej“ rade riaditeľov Olympic Channel Services pôsobiť ozajstné svetové kapacity olympijského televízneho biznisu Dick Ebersol (dlhoročný výkonný riaditeľ NBC Sports) či Alex Gilady, ďalej jeden z najvýznamnejších členov MOV, renomovaný právnik a biznismen Richard Pound, ako aj „silní“ ľudia z aparátu MOV Pere Miró, Christophe DeKepper, Christophe Dubi a Mark Adams, či predseda Medzinárodného paralympijského výboru Philip Craven.

OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV