Športové aktuality
4 min. čítania

Fantastická Petra Vlhová vyhrala v Levi aj nedeľňajší slalom a v seriáli SP suverénne vedie!

Profile picture for user Soucek
Ľubomír
Souček
Petra Vlhová vyhrala v Levi aj druhý víkendový slalom SP.
Foto
TASR/AP

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová triumfovala aj v druhom slalome novej sezóny Svetového pohára. V nedeľných pretekoch vo fínskom Levi za ňou o 31 stotín sekundy zaostala Švajčiarka Michelle Gisinová, s ktorou spoločne viedla po 1. kole, tretia skončila Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,50). V Levi dosiahla celkove už svoje tretie víťazstvo. Po dvoch víkendových víťazných slalomoch tak Vlhová s plným počtom 200 bodov vedie hodnotenie disciplíny a s 260 bodmi si upevnila aj vedúce postavenie v celkovej klasifikácii. Slovenská zjazdárka si vo veku 25 rokov vybojovala šestnáste víťazstvo v pretekoch SP, desiate v slalome. Vlhová počítajúc aj minulú sezónu vyhrala piaty slalom v sérii, čím vyrovnala výkon rakúskej legendy Marlies Schildovej.

Vlhová viedla už po 1. kole, na rozdiel od soboty sa jej však na druhý deň výkonom v prvej jazde vyrovnala iná pretekárka, Gisinová zašla rovnaký čas 54,32 s. Aj na tretej pozícii figurovala Vlhovej švajčiarska súperka, Wendy Holdenerová zaostala 23 stotín. Američanka Mikaela Shiffrinová ako najväčšia rivalka slovenskej zjazdárky sa usadila na štvrtej priečke (+0,37 s). Na trať sa vydala ako prvá víťazka predchádzajúceho dňa a Vlhová predviedla opäť svoj vysoký štandard, teda takmer bezchybnú a dynamickú jazdu s určitými rezervami v niektorých oblúkoch. Naznačil to už výkon ďalšej v poradí, keď Holdenerová s ňou v hornej časti držala krok a malá chybička v strmine ju stála trochu času.

So štvorkou vyrazila do boja Shiffrinová. Od začiatku jej jazdy bolo zrejmé, že ani architektúra kurzu jej k výraznému ataku nepomôže, hoci autorom trate bol americký tréner. Fenomenálna lyžiarka mala menšie problémy prekvapujúco aj v nájazde do zatvoreného úseku a jej strata postupne narastala. V záverečnej rovinke vykĺzala pre seba ešte pár stotín. Po nej išla Gisinová, u ktorej strata tiež najprv rástla, ale napokon predviedla v strmej pasáži najlepšie oblúky.

V druhom kole vytýčil bránky švajčiarsky tréner Klaus Mayrhofer. Prekvapujúco ôsma po 1. kole Martina Dubovská, Slovenka jazdiaca za Česko, klesla o dve priečky na 10. miesto, čo je jej druhé najlepšie umiestenie v kariére. Strmá pasáž výborne vyšla Liensbergerovej, ktorá sa vďaka tomu zo šiestej pozície posunula na pódium. Na jej výkon nestačila ani Shiffrinová, ktorá po strate v strmine nedokázala výraznejšie zrýchliť ani v spodnej plochej časti, a ani Holdenerová. Vlhová hneď od prvej bránky získala výborný rytmus, opäť predviedla dynamickú agresívnu jazdu a v cieli mala pol sekundy k dobru na Liensbergerovú. Gisinová predviedla ďalšiu vydarenú jazdu, ale na výkon Slovenky nestačila.

"Bolo to skutočne ťažké. Cítila som, že som pod tlakom, chcela som potvrdiť sobotňajšie víťazstvo. To sa mi podarilo. Som šťastná, že som dokázala vydať zo seba maximum, celú svoju energiu. Vyhrať dvakrát v Levi je niečo úžasné," povedala Vlhová v rozhovore pre Eurosport.

Vlhová potvrdila v úvode sezóny skvelú formu, aj v tretích pretekoch sa dokázala postaviť na pódium. V Levi bola v troch kolách najrýchlejšia a v tom štvrtom mala o sedem stotín druhý najlepší čas. "Pritom v poradí štvrtá jazda bola moja pocitovo najlepšia. Po prvom kole sme boli veľmi natesno. Mala som pocit, akoby si už aj ostatné dievčatá na tento svah zvykli a viac riskovali. Trochu som bola pod stresom, no som šťastná, že som aj druhé kolo vedela zajazdiť naplno, aj keď trochu s chybami. Po pravde, aj som si trochu v cieli poplakala," povedala pre RTVS.

Slovenka je na najlepšej ceste obhájiť zisk malého krištáľového glóbusu. Hneď po dojazde do cieľa si zakričala "Je to tam!", hoci na štartovej búdke ešte čakala Gisinová, ktorá sa ako posledná vydala na trať: "Myslela som to tak, že mám istotu pódiového umiestenia. Bola som šťastná, že som potvrdila líderskú pozíciu. Ale úprimne - verila som, že zdolám Michelle, čo sa aj stalo. Cítim sa teraz veľmi silná. Po tomto víkende viem, že som najrýchlejšia a je logické, že mám sebavedomie, ale rozhodne nelietam v oblakoch. Snažím sa stáť nohami na zemi. Je mi jasné, že niekto ma môže v ďalších pretekoch prekonať."
      
Výsledky nedeľňajšieho slalomu SP žien v Levi: 1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:49,05 min, 2. Gisinová (Švaj.) +0,31 s, 3. Liensbergerová (Rak.) +0,50, 4. Holdenerová (Švaj.) +0,79, 5. Shiffrinová (USA) +0,93, 6. Gritschová (Rak.) +0,94. Celkové poradie SP (po 3 z 34 súťaží): 1. VLHOVÁ 260 b, 2. Gisinová 175, 3. Shiffrinová 125, 4. Liensbergerová 120, 5. Bassinová (Tal.) 113, 6. Holdenerová 105. Priebežné poradie v slalome (po 2 z 9): 1. VLHOVÁ 200, 2. Gisinová a Shiffrinová 125, 4. Liensbergerová 120, 5. Holdenerová 100.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri