Aktuality

Košice budú v roku 2021 hostiť letnú verziu Európskych olympijských festivalov mládeže

SOV

Minsk, 21. októbra - Košice sa oficiálne stali dejiskom letnej verzie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021. Úspešnú kandidatúru potvrdili delegáti z 50 európskych krajín na 45. valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov (EOV), ktoré sa 21. a 22. októbra koná v bieloruskom Minsku. Prestížne mládežnícke podujatie sa tak na Slovensko vráti po 21 rokoch. V roku 1999 organizoval zimnú verziu rovnakého podujatia ešte pod názvom Európske olympijské dni mládeže Poprad a jeho okolie. Po zisku titulov Európske mesto kultúry 2013Európske mesto športu 2016 je to ďalší významný krok k zviditeľneniu metropoly východu.

Primátor Košíc Richard Raši bol po podpise zmluvy v dobrej nálade: „Košice sú Európskym mestom športu 2016 a organizovanie EYOF v roku 2021 je pre nás veľkou cťou. Máme 5 rokov na to, aby sme všetko pripravili tak, aby sa naše mesto zvýraznilo na športovej mape Európy. Môžeme tak vytvoriť základy na rozvoj a podporu mládežníckeho športu do budúcnosti. Je to pre nás obrovská pocta a zároveň záväzok. Na Slovensku sa ešte takéto veľké letné multišportové podujatie neorganizovalo. Verím, že aj vďaka organizovaniu mládežníckeho olympijského podujatia sa nám podarí dostať mládež na športoviská, aby sa šport stal každodennou súčasťou života našich detí.“

Podpis prihlášky Košíc za usporiadateľa letného EYOF v roku 2021. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Podpis prihlášky Košíc za usporiadateľa letného EYOF v roku 2021.
Foto
MOJMÍR GAŠKO

Najväčšie európske mládežnícke multišportové podujatie sa bude konať v termíne 23. - 31. júla 2021 a ráta s účasťou viac než 3000 mladých športovcov z 50 krajín.  Súťažiť sa bude v desiatich športoch. Kolektívne športy bude zastupovať basketbal, volejbal a hádzaná. V individuálnych športoch budú mladí športovci súťažiť v džude, gymnastike, plávaní, tenise, cyklistike a atletike. Desiatym športom, ktorý sa v Košiciach predstaví bude triatlon. Ten bol vybraný Slovenským olympijským výborom spolu s predstaviteľmi mesta.
Spokojnosť s úspešnou kandidatúrou druhého najväčšieho mesta netajil prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár: „Budeme patriť k úzkej skupine krajín, ktoré mali letnú aj zimnú edíciu EYOF. Košice zavŕšili týmto úspechom svoje snaženie ako Európske mesto športu 2016. Verím, že športoviská budú na najvyššej úrovni, pretože prezentácia bola výborná. Sme

Košice budú v roku 2021 hostiť letnú verziu Európskych olympijských festivalov mládeže
radi, že Košice jednohlasne získali dôveru celého pléna.“

Predpokladané náklady na usporiadanie sú 8 - 9 miliónov eur, financie plánuje radnica získať z viacerých zdrojov.
Projekt výrazne prispeje k prezentácii a podpore športu všetkých vekových kategórií, bude mať pozitívny vplyv na ekonomiku, turizmus a imidž mesta. Pomôže tiež jeho medzinárodnej akceptácii v kruhoch športovej diplomacie.
Košice spravili prvý krok k úspešnej kandidatúre v júni tohto roka, keď pripravenosť mesta a jednotlivých športovísk preverila hodnotiaca komisia EYOF. Tá kandidatúru Košíc podporila aj na 45. valnom zhromaždení v Minsku. Kandidatúru Košíc odobrili poslanci Mestského zastupiteľstva  na júnovom zasadnutí.