Aktuality

Na akademických MS v športovom lezení v Bratislave môžete spoznať nový olympijský šport, v piatok aj osláviť Olympijský deň

SAUŠ/SOV

BRATISLAVA, 19. júna 2018 (SAUŠ/SOV) - Slovenská metropola bude od stredy  20. júna do soboty 23. júna na najväčšej lezeckej stene v krajine hostiť akademické majstrovstvá sveta v športovom lezení. Okolo 150 súťažiacich spolu s trénermi z 24 krajín zabojuje v Bratislave o tituly najlepších univerzitných lezcov sveta. Medzi pretekármi sa predstaví aj trojica Slovákov Robert Luby, Andrej Capko a Jakub Jiří Švub. V štartovej listine figurujú aj držiteľ svetového rekordu na 15-metrovej stene (5,48 s) Iránec Reza Alipour, či majster sveta spred dvoch rokov Poliak Marcin Dzienski.

Lezecký šampionát rozloží svoj základný stan na najväčšej lezeckej stene K2 v Bratislave, ktorá ako jediná na Slovensku disponuje profilom pre lezenie na rýchlosť. „Práve táto stena vyhovuje kritériám dvoch disciplín – náročnosť a rýchlosť. Každá stena na rýchlosť musí spĺňať rovnaké parametre – sklon a dĺžku. Na pretekoch a súťažiach sa musí dodržať aj umiestnenie úchytov, ktoré sú špecifické svojim tvarom pre tento typ lezenia," povedal na utorkovej tlačovej besede riaditeľ organizačného výboru AMS Peter Hamaj.

V piatok aj spojenie s Olympijským dňom

Súťažiť sa však bude aj na námestí pred nákupným centrom Eurovea. Hlavný program je na programe v piatok 22. júna. "Dopoludnia je na programe sprievodné podujatie v súvislosti s Olympijským dňom, popoludní bude mužské i ženské finále na lezeckej stene," doplnil Hamaj. V rámci Olympijského dňa budú mať návštevníci hlavne z radov detí možnosť vyskúšať si viaceré disciplíny detskej atletika, otestovať trenažéry na cyklistiku a biatlonovú streľbu (súťaž na čas), lezeckú stenu, pozrieť si ukážky šermu i aerobiku s našou najlepšou reprezentantkou Anitou Lamošovou, ale aj navštíviť stánok Antidopingovej agentúry SR. Spoločnosť im budú robiť dovedna siedmi olympionici: rýchlostní kanoisti Erik Vlček, Martina Kohlová, plavec Richard Nagy, lukostrelkyňa Alexandra Longová, akvabela Nada Daabousová, zjazdárka Jana Gantnerová a sánkar Jakub Šimoňák.

Spojenie lezeckého a olympijského podujatia vyplýva z memoranda o spolupráci, ktoré Slovenský olympijský výbor (SOV) nedávno uzavrel so Slovenskou asociáciou univerzitného športu (SAUŠ). Memorandum zahŕňa tieto hlavné body spolupráce: rozvoj športu a olympionizmu na univerzitách v SR, spoločný postup pri vytváraní systému a programu "dvojitej kariéry športovcov" na Slovensku, organizovanie spoločných podujatí a čerpanie zo vzájomných skúseností pri organizovaní a pri riadení športových súťaží. Obe strany sa zároveň zaviazali poskytovať si vzájomne súčinnosť pri navrhovaní a realizovaní spoločných projektov, ako aj spolupracovať nad rámec týchto spoločných projektov.

"Spojenie SOV s akademickými majstrovstvami sveta v športovom lezení vyplynulo celkom prirodzene. Pre OH 2020 v Tokiu Medzinárodný olympijský výbor zaradil lezenie medzi nové olympijské športy. Pri príležitosti osláv celosvetového Olympijského dňa, ktorým je 23. jún, sme preto považovali za vhodné spojiť jednu z našich akcií v rámci osláv Olympijského dňa v piatok 22. júna v Bratislave s prezentáciou nového olympijského športu," uviedol mediálny riaditeľ SOV Ľubomír Souček.

"Tento šport nám ponúka nádeje do budúcna. Mladí lezci Vanda Michalková a Peter Kuric sú veľké talenty. V Bratislave máme výborné tréningové podmienky a gratulujem tomuto športu, že bude súčasťou OH v Tokiu 2022. Je úspech, že sa nám podarilo organizovať akademické majstrovstvá sveta na Slovensku, pretože to bude veľká propagácia tohto športu," vyhlásil viceprezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Jozef Gönci.

Športové lezenie - nový olympijský šport

Športové lezenie je jeden z piatich nových športov, ktoré uvidia nadšenci na olympijských hrách v Tokiu 2020. "Športové lezenie bude mať pod piatimi kruhmi premiéru. Nás teší, že ho budeme môcť ešte predtým priblížiť aj ľudom doma na Slovensku a to vôbec po prvý raz. Šampionát bude unikátny. Hoci ide o menej tradičný adrenalínový šport, medzi fanúšikmi si získava čoraz väčšiu pozornosť,“ prezradil prezident Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Július Dubovský.

Športové lezenie sa dostalo aj do programu III. olympijských hier mládeže, ktoré budú v októbri v Buenos Aires. A práve lezec Peter Kuric bol vôbec prvý slovenský športovec, ktorý sa na ne kvalifikoval. Talentovaný mladík má pred sebou veľký cieľ – zabojovať o účasť na OH 2020 v Tokiu. "Samozrejme, to je veľmi veľké lákadlo. Budem sa snažiť čo najviac, aby som sa tam dostal," vyjadril sa na tlačovej besede.