Aktuality

Na MS v zjazdovom lyžovaní Vlhovej striebro v alpskej kombinácii!

TASR

Bratislava 8. februára (TASR) - Slovensko sa dva roky po striebre v tímovej súťaži vo švajčiarskom St. Moritzi dočkalo premiérovej individuálnej medaily na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní. Strieborný úspech Petry Vlhovej v alpskej kombinácii vo švédskom Aare vyvolal radosť naprieč celým lyžiarskym hnutím. Dvadsaťtriročnej Vlhovej chýbali len tri stotiny sekundy na Švajčiarku Wendy Holdenerovú, aby sa od piatka mohla pýšiť oslovením majsterka sveta. Aj striebrom však dosiahla výsledok, aký na Slovensku nemal obdobu, podobne ako keď v tejto sezóne Svetového pohára pridala víťazstvá v obrovskom i paralelnom slalome.

Slovenská reprezentantka takmer stopercentne využila absencie Američanky Mikaely Shiffrinovej či úradujúcej olympijskej šampiónky v tejto disciplíne Michelle Gisinovej zo Švajčiarska. Prehrala jedine súboj s ďalšou Švajčiarkou a obhajkyňou zlata z MS 2017 Wendy Holdenerovou. Základ položila v zjazde, v ktorom zaostala za priebežnou líderkou Ramonou Siebenhoferovou iba 72 stotín a za - ako sa potvrdilo - jedinou konkurentkou v boji o zlato Holdenerovou tri desatiny.

"Počítala som so stratou okolo sekundy, sekunda a pol by bola dobrá. Prišla som do cieľa, mala so sedem desatín a vedela som, že najlepšie zjazdárky sú už v cieli a to ma potešilo. Mám dobrú pozíciu," vyznala sa v cieli zjazdu slovenská lyžiarka.

Podľa trénera Livia Magoniho prišla jeho zverenka o zlato práve v slalomovej časti kombinácie, ktorá mala byť jej tromfom: "Som šťastný z toho, čo Petra predviedla v zjazde, nebolo to pre mňa prekvapením. Mali sme zopár dní na prípravu a tie sa prejavili. Petra išla hladko, tak ako sme si povedali pred pretekmi. So slalomom som nebol až taký spokojný. Musíme si ešte pozrieť chyby na videu. Bol to akýsi test pred špeciálnym slalomom, ale Petra ho nezvládla najlepšie, musíme to zlepšiť. Zakaždým chcem vyhrať, medaila je skvelá, ale tri stotiny na Holdenerovú sú minimum. Petra mala na víťazstvo, v slalome však nešla, ako ju poznám."

"V dnešnej kombinácii bola veľká výhoda pre slalomárky, keďže bol znížený štart zjazdu. Je super, že sa Peťa rozhodla štartovať. Bolo úžasné, ako rozbehla zjazd, bola to predzvesť úspechu. Škoda troch stotín, ale na druhej strane je úplne úžasné, že získala túto striebornú medailu. Tri stotiny sa voľným okom nedajú postrehnúť, najlepšie to pocíti ona. V strednej časti, žiaľ, trošku zaváhala, ale aj tak je to úžasné. Určite je psychická úľava, že má niečo vo vrecku a neodíde s prázdnymi rukami. Uvidíme, do akej miery ju to stálo sily, náročná je aj zmena lyží z dlhých na krátke," povedala pre TASR technická delegátka Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Janka Gantnerová-Šoltýsová, ktorá sa v decembri 1980 stala vôbec prvou Slovenkou s víťazstvom v pretekoch SP, keď sa radovala v zjazde v rakúskom Altenmarkte.

Výsledky alpskej kombinácie (zjazd + slalom) na MS: 1. Holdenerová (Švaj.) 2:02,13 (1:13,13/49,00), 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,03 s (1:13,43/48,73), 3. Mowinckelová (Nór.) +0,45 (1:12,77/49,81), 4. Siebenhoferová (Rak.) +0,49, 5. Remmeová (Kan.) +1,13, 6. Brignoneová (Tal.) +1,39.