Športové aktuality
8 min. čítania

Na večere olympionikov v Radošinskom naivnom divadle v Bratislave odovzdali našim najúspešnejším olympionikom zo Soči symbolické šeky

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 14. apríla (SOV) – Piatkový večer sa v Radošinskom naivnom divadle v Bratislave niesol v olympijskom duchu. Slovenský olympijský výbor (SOV) usporiadal večer olympionikov, na ktorom si naši najúspešnejší olympionici z februárových XXII. zimných olympijských hier v ruskom Soči, ako aj zástupcovia ich realizačných tímov, prevzali symbolické šeky na odmeny za popredné umiestenia na týchto hrách.
 

ODMENY ZA SOČI V CELKOVEJ VÝŠKE 130 230 EUR

Slovenskí olympionici získali v Soči päť umiestení v prvej šestke, čiže ako sa zvykne hovoriť – bodovaných umiestení. Podelili sa o ne piati športovci z dvoch odvetví, pričom štyri popredné výsledky sa zrodili v individuálnych súťažiach a jeden v tímovej.

Najvyššie stojí zlato biatlonistky Anastasie Kuzminovej v pretekoch na 7,5 km, ktorým ako prvá žena v biatlonovej histórii obhájila olympijský triumf. Pridala k nemu ešte 6. miesto v stíhacích pretekoch na 10 km a spoločne s Janou Gerekovou, Pavlom Hurajtom a Matejom Kazárom sa podieľala aj na piatom mieste slovenskej miešanej štafety. O ďalšie dve popredné umiestenia sa zaslúžil zjazdár Adam Žampa, piaty v superkombinácii a šiesty v slalome.

Adam Žampa (vpravo) spolu so svojim otcom a trénerom Tomášom Žampom so symbolickými šekmi za 5. a 6. miesto na ZOH v Soči. FOTO: TASR/MICHAL SVÍTOK
Adam Žampa (vpravo) spolu so svojim otcom a trénerom Tomášom Žampom so symbolickými šekmi za 5. a 6. miesto na ZOH v Soči.
Foto
TASR/MICHAL SVÍTOK

Za tieto výsledky si olympionici aj ich realizačné tímy vyslúžili finančné odmeny v celkovej výške 130 230 EUR brutto, pričom 50 percent z tejto sumy bude vyplatených z marketingových zdrojov Slovenského olympijského výboru a 50 percent z prostriedkov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Symbolické šeky na večere olympionikov odovzdávali predstavitelia Slovenského olympijského výboru na čele s prezidentom SOV Františkom Chmelárom, zástupcovia niektorých marketingových partnerov SOV a Slovenského olympijského tímu Soči (TIPOS, Mercedes-Benz, Západoslovenská energetika), ako aj ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na čele s ministrom Dušanom Čaplovičom.

Člen piatej miešanej štafety biatlonistov na ZOH Pavol Hurajt so šekom pre celé kvarteto. FOTO: TASR/MICHAL SVÍTOK
Člen piatej miešanej štafety biatlonistov na ZOH Pavol Hurajt so šekom pre celé kvarteto.
Foto
TASR/MICHAL SVÍTOK

Najvyššie odmeny získala pochopiteľne Anastasia Kuzminová, ktorá si sama prevzala dva symbolické šeky – za olympijské víťazstvo v pretekoch na 7,5 km na sumu 45 000 EUR a za šieste miesto v stíhacích pretekoch na 10 km na sumu 8 000 EUR. Členom jej realizačného tímu prislúcha za tieto úspechy odmena vo výške, 14 850 EUR, resp. 2 640 EUR. Naša olympijská víťazka participovala aj na piatom mieste miešanej štafety v zložení Jana Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt a Matej Kazár, ktorá si spoločne vyslúžia prémiu vo výške 32 500 EUR. Realizačnému tímu biatlonového kvarteta prislúcha odmena vo výške 3 300 EUR. Zjazdár Adam Žampa si za piate miesto v superkombinácii prevzal symbolický šek na 10 000 EURza šieste miesto v slalome na 8 000 EUR. Jeho realizačnému tímu prislúcha odmena vo výške vo výške 3 300 EUR, resp. 2 640 EUR.

 
VYZNAMENANIA PRE OLYMPIONIKOV OD SOV AJ OD MINISTRA

Minister Dušan Čaplovič odovzdal Medailu profesora Vladimíra Černušáka aj biatlonistkám Jane Gerekovej a Anastasii Kuzminovej. FOTO: TASR/MICHAL SVÍTOK
Minister Dušan Čaplovič odovzdal Medailu profesora Vladimíra Černušáka aj biatlonistkám Jane Gerekovej a Anastasii Kuzminovej.
Foto
TASR/MICHAL SVÍTOK

Naši štyria úspešní sočskí olympionici – Adam Žampa, Jana Gereková, Pavol Hurajt, Matej Kazár - si na večere olympionikov prevzali z rúk Františka Chmelára aj Medailu SOV za účinkovanie na ZOH v Soči, v prípade trojice biatlonistov s prihliadnutím aj na ich už tretiu olympijskú účasť.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič v slávnostnej časti akcie odovzdal viacerým členom našej výpravy na ZOH vyznamenania ministra - Medailu profesora Vladimíra Černušáka. Udelil ju biatlonistom Anastasii Kuzminovej, Jane Gerekovej, Pavlovi Hurajtovi, Matejovi Kazárovi a zjazdárovi Adamovi Žampovi, ako aj trénerom uvedených špičkových športovcov - Milanovi Gašperčíkovi (Gereková) a Tomášovi Žampovi (Žampa). Ďalší ocenení tréneri Daniel Kuzmin a Juraj Sanitra (Kuzminová), Manfred Geyer (Hurajt) a Pavel Kobela (Kazár) sa na slávnosti nezúčastnili.
 

ODOVZDANIE VÝROČNÝCH OCENENÍ SOV

Slovenský olympijský výbor každoročne udeľuje výročné ocenenia v rôznych kategóriách. Z celkového počtu 11 výročných ocenení – niektoré sú za dlhoročné významné aktivity v oblasti športu alebo súvisiace so športom, ďalšie za mimoriadne úspechy alebo činy v roku 2013 – bolo na večere olympionikov odovzdaných sedem. Ďalšie budú odovzdané pri inej vhodnej príležitosti.
 
TROFEJ SOV (za aktuálny prínos v propagácii olympijského hnutia a prehlbovaní jeho vplyvu na šport, kultúru, výchovu a spoločnosť): STREDISKO ŠTÁTNEJ ŠPORTOVEJ REPREZENTÁCIE MINISTERSTVA VNÚTRA SR – Dlhodobo sa významne podieľa na utváraní sociálnych podmienok pre špičkových športovcov v individuálnych letných aj zimných športoch. Medzi jeho najznámejších a najúspešnejších reprezentantov v súčasnosti patria vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci, strelci Zuzana Štefečeková, Danka Barteková, Erik Varga, Pavol Kopp, rýchlostní kanoisti Erik Vlček, Juraj Tarr, Ivana Kmeťová, Martina Kohlová, či bežec na lyžiach Martin Bajčičák.
 
CENA PAVLA SCHMIDTA (za najhodnotnejší individuálny výkon roka): ERIK VARGA - Športový strelec minulý rok zažiaril v seriáli Svetového pohára trapistov. Najprv vyhral preteky SP v Nikózii a potom aj finále seriálu v Abú Zabí.
 
CENA ONDREJA NEPELU (pre kolektív do 23 rokov, u ktorého sa výrazne prejavila športová perspektíva): ŠTVORKAJAK rýchlostných kanoistov v zložení Viktor Demin, Gábor Jakubík, Marek Krajčovič a Matej Michálek - Takzvaný mladý štvorkajak triumfoval v kategórii do 23 rokov na olympijskej trati 1000 m tak na svetovom šampionáte vo Wellande, ako aj na európskom šampionáte v Poznani. Medzi mužmi obsadil na MS v Duisburgu siedme miesto.
 
Laureát Ceny Pavla Demitru za rok 2013,. futbalová legenda Miroslav Karhan. FOTO: TASR/MICHAL SVÍTOK
Laureát Ceny Pavla Demitru za rok 2013,. futbalová legenda Miroslav Karhan.
Foto
TASR/MICHAL SVÍTOK

CENA PAVLA DEMITRU (za mimoriadny pozitívny prínos k reprezentácii Slovenskej republiky v spojení s vynikajúcimi výkonmi): MIROSLAV KARHAN

- Slovenský rekordér v početných odohraných medzištátnych zápasov vo futbalovom reprezentačnom drese (107). V drese s dvojkrížom debutoval v roku 1995 a skončil 7. októbra 2011. Je jediný slovenský futbalista v histórii, ktorý v reprezentačnom drese prekročil magickú stovku.
 
CENA VLADIMÍRA ČERNUŠÁKA (za propagáciu a šírenie olympijských myšlienok najmä v pedagogickom procese): EVA PAVLÍKOVÁ - Učiteľka telesnej výchovy na ZŠ Krosnianska 4 v Košiciach patrí medzi najaktívnejších pedagógov, ktorí vedú mládež k športu a olympizmu. Žiaci z jej školy v posledných rokoch patria medzi najúspešnejších účastníkov celoslovenských finále vedomostnej súťaže ZŠ o olympizme. Organizuje na škole Olympijské festivaly detí a mládeže Slovenska aj Olympijský odznak všestrannosti. Aktívna členka Olympijského klubu Košice vykonáva aj cennú lektorskú prácu pri propagovaní olympizmu a fair play.
 
CENA MIROSLAVA PROCHÁZKU (za aktuálne dielo v oblasti literatúry a žurnalistiky): ANTON ZERER - Renomovaný slovenský športový publicista s výraznou orientáciou na olympijskú problematiku. Je autorom pozoruhodnej, výpravnej a rozsiahlej knižnej publikácie o najväčších osobnostiach v histórii slovenského športu s názvom SLOVENSKÝ OLYMP a s podtitulom Dvorana slávy nášho športu (sto portrétov 1896 – 2012), ktorú v roku 2013 vydal vo vlastnom vydavateľstve.
 
CENA LADISLAVA CHUDÍKA (za výtvarné diela propagujúce šport a olympizmus): IGOR PIAČKA - Tradičný autor výtvarnej podoby slovenských poštových známok so športovou a olympijskou problematikou. Utvoril napríklad aj grafiku slovenských poštových známok k OH 2012 v Londýne a k ZOH 2014 v Soči.
 
CENA VINCENTA LAFKA – OLYMPIJSKÝ KLUB ROKA (pre olympijský klub, ktorý vyvíjal najvýraznejšie aktivity pri plnení úloh SOV a v propagácii olympizmu): OLYMPIJSKÝ KLUB LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – OK Liptovský Mikuláš sa vďaka kvalite a množstvu organizovaných podujatí a aktivít stal víťazom bodovacej súťaže regionálnych olympijských klubov za rok 2013.
 

ODOVZDANIE GRANTU VO VÝŠKE 29 500 EUR 10 MLADÝM ŠPORTOVCOM

Nadácia Slovenského olympijského výboru, Slovenská olympijská marketingová (SOM), a.s., a marketingoví partneri slovenského olympijského hnutia, spoločnosti Procter&GambleCoca-Cola, spustili v marci projekt podpory mladých športovcov v individuálnych olympijských športoch.

Odborná komisia spomedzi 51 žiadateľov vybrala 10 držiteľov grantov pre olympijské nádeje v juniorskom veku. Sú to rýchlokorčuliarka na krátkej dráhe Alica Porubská, krasokorčuliar Marco Klepoch, bežec na lyžiach Ján Koristek, zjazdári Andreas Žampa a Matej Falat, rýchlostná kanoistka Patrícia Skovajsová, atléti Patrik Spevák a Tomáš Veszelka, šermiar Ján Cipár a bedmintonistka Martina Repiská.

O rozdelení grantov v celkovej výške 29 500 EUR rozhodla odborná komisia. Finančné prostriedky na tieto granty sa získali nákupom produktov spoločností Procter & Gamble a Coca-Cola počas prvých dvoch mesiacov roku 2014. Symbolický šek zástupcom mladých športovcov odovzdali predstavitelia SOM, a.s., a spoločností Procter&GambleCoca-Cola.

Po skončení slávnostnej časti večera olympionikov si účastníci pozreli predstavenie Radošinského naivného divadla Jáánošííík po 300 rokoch.
 
 

Podujatia a športovci
Sportrevolution 2022

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola