Šport a olympizmus
Bratislava
7 min. čítania

Plénum SOŠV nevyjadrilo podporu Zväzu slovenského lyžovania smerom k FIS

(TASR, sou)
Prezident SOŠV Anton Siekel (vpravo) a štátny tajomník MŠVVŠ SR Ivan Husár na brífingu po skončení 58. valného zhromaždenia SOŠV.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Plénum Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) neschválilo na piatkovom 58. valnom zhromaždení, ktoré prebiehalo po prvý raz v histórii v online podobe, uznesenie o Zväze slovenského lyžovania (ZSL) ako organizácii zodpovednej za lyžovanie na Slovensku. Členovia strešnej organizácie slovenského športu v piatok rozhodovali o uznesení, ktoré malo pomôcť predstaviteľom ZSL uchádzať sa o členstvo v Medzinárodnej lyžiarskej federácii (FIS).

Návrh uznesenia, že SOŠV na základe vyjadrenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS) schvaľuje odporúčanie uznania Zväzu slovenského lyžovania za organizáciu zodpovednú za lyžovanie na Slovensku, však nakoniec neprešlo. Za bolo 40 hlasov, proti 18 a zdržalo sa 41. Hlasovalo spolu 68 členov SOŠV, ktorí disponovali celkove 99 hlasmi. Na schválenie návrhu uznesenia by bolo potrebných 50 hlasov za.

Spor v lyžiarskom hnutí tak pokračuje. Po tom, ako sa koncom minulého roka vyostrili spory medzi vedením Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) a viacerými jej dovtedajšími členmi, sa Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR rozhodlo kontroverzie v slovenskom lyžovaní riešiť podporou ZSL. Ministerstvo odobralo štatút národného športového zväzu SLA a niektoré jeho kompetencie, medzi nimi prihlasovanie športovcov na súťaže, prevzal SOŠV. Vedenie SLA však nesúhlasí s odôvodnením týchto krokov, keďže podľa asociácie nie je pravda, že z nej odišla väčšina športovcov.

Valné zhromaždenie SOŠV sa v piatok po prvý raz v histórii uskutočnilo v online podobe.
Valné zhromaždenie SOŠV sa v piatok po prvý raz v histórii uskutočnilo v online podobe.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

"Prišli sme s návrhom uznesenia, ktoré nakoniec v hlasovaní neprešlo. Som rád za diskusiu, za to, že sme mali veľmi dobrú účasť i za to, že jednotliví členovia SOŠV mali možnosť si vypočuť všetky zainteresované strany a samozrejme rešpektujem stanovisko najvyššieho orgánu SOŠV. Budeme sa podľa neho riadiť a budeme takto informovať nie len športovú verejnosť na Slovensku, ale aj ďalšie inštitúcie," uviedol na brífingu po skončení rokovania prezident SOŠV Anton Siekel.

Na úvodnej časti rokovania sa zúčastnil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling, ktorý sa vo svojom krátkom vystúpení venoval výlučne lyžiarskej kauze. Uviedol, že situácia v slovenskom lyžovaní presiahla hranice športových zväzov, aj hranice Slovenska. „Snažili sme sa aktérov sporu priviesť k zmieru, ale nepodarilo sa nám to a museli sme využiť aj krajné zákonné prostriedky. Stojím za rozhodnutiami štátneho tajomníka pre šport aj sekcie športu. Aj naďalej budeme konať v rámci zákona a rešpektovať autonómiu občianskych združení, ale zároveň budeme dohliadať na čestnosť konania, bez ,podpásoviek´. Ministerstvo nemôže konať nad rámec zákona, ani vyniesť verdikt, kto má slovenské lyžovanie zastupovať vo FIS. Budeme rešpektovať vaše rozhodnutie,“ povedal členom pléna na začiatku ich rokovania.

Po piatkovom hlasovaní pléna SOŠV zostávajú kompetencie prihlasovať slovenských lyžiarov na medzinárodné podujatia a ďalšie náležitosti zväzu naďalej v rukách SOŠV. "Celý proces zostáva nezmenený, SOŠV bude naďalej vykonávať všetky jemu zverené a delegované povinnosti smerom k medzinárodnej federácii. Budeme sa snažiť to robiť ako najlepšie vieme, ale my nemôžeme nahradiť regulárny národný športový zväz, čo sa týka rozvoja tohto športu. Mrzí ma to, pretože táto situácia sa prenáša na športovcov a nie je to dobrý signál do zahraničia," uviedol Siekel.

Štátny tajomník MŠVVŠ SR pre šport Ivan Husár, ktorý sa zúčastnil na celom rokovaní 58. VZ SOŠV, prisľúbil SOŠV s týmito povinnosťami pomoc: "Budeme im v tom veľmi nápomocní, pokiaľ sa ten stav zatiaľ takto zakonzervuje. Musíme sa čo najskôr stretnúť s predstaviteľmi SOŠV a Národné športového centra a nájsť také riešenie, aby sme tie procesy, ktoré teraz zvládli v podstate s dvoma-tromi ľuďmi, mohli posilniť.

Zatiaľ nie je známe, ako sa budú rozdeľovať peniaze zo štátneho príspevku na uznaný šport a či pôjdu priamo súperiacim organizáciám: "Neviem to presne, ale na lyžovanie je to približne 1,1 milióna eur. Z toho sa na tri zimné mesiace vyčlenila nejaká čiastka, ktorá bola predisponovaná na NŠC a z toho sme platili majstrovstvá sveta, Svetové poháre atď., takže tie peniaze tam sú. Toto budeme musieť podrobne vyriešiť, musíme to urobiť zákonným postupom a tie peniaze určite nepôjdu nikomu inému ako lyžovaniu," povedal Husár.

Zatiaľ nie je známe, kedy sa patová situácia v slovenskom lyžiarskom hnutí posunie ďalej. "Nepoznám detailne procesy, kedy môže byť táto téma na pôde valného zhromaždenia opäť nastolená. No nemá to nič spoločné s udelením štatútu národného športového zväzu. Dnes sa debatovalo o tom, či ZSL môže ísť smerom do FIS alebo nie," uviedol ďalej Husár.

Siekela mrzelo, že plénum sa v piatok nedokázalo v otázke sporu v slovenskom lyžovaní rozhodnúť a množstvo delegátov sa zdržalo hlasovania. "Akékoľvek jasné rozhodnutie by som privítal. Rozhodnutie, ktoré vyšle signál, že mi na výbore vieme prijať stanoviská, i keď sú ťažké. Nie je to len o oslavách športových úspechov, ale aj o týchto situáciách. Navrhli sme prijať uznesenie, v ktorom by SOŠV získal mandát pléna na to, aby sme mohli informovať FIS, že ZSL je organizácia, ktorá je pripravené prevziať na seba zodpovednosť zástupcu slovenského lyžovania v medzinárodných štruktúrach. Apeloval som na delegátov, aby sme sa nebáli povedať svoj názor a aby sme vyslali jasný signál do zahraničia, že na Slovensku si vieme spravovať svoje veci sami. Nestalo sa to. Mnohí delegáti zostali nerozhodnutí. Spravili sme maximum, spravili sme, čo bolo našou povinnosťou a budeme pokračovať v tejto diskusii. Súčasný stav poškodzuje najviac našich športovcov," dodal.

V pondelok sa na podnet SOŠV na jeho pôde uskutočnilo stretnutie všetkých strán, pričom strešná organizácia navrhla dočasné riešenie, podľa ktorého by sa rozdelili kompetencie tak, že na jednej strane by boli alpské disciplíny a na druhej severské disciplíny. "Je to jedna z možností, určite nie najlepšia, ale lepšia ako súčasný stav. Na základe presných pravidiel i financovania týchto odvetví sa mohol začať proces zbližovania. Keď sú toho schopní naši kanoisti či zástupcovia plaveckých športov, tak si kladiem otázku, prečo nie slovenské lyžovanie. Na tom stretnutí nebol priestor na dohodu, možno aj v očakávaní nejakého záveru z dnešného zhromaždenia," dodal Siekel.

Výkonný viceprezident ZSL Ladislav Smolen si želal, aby presvedčili viac delegátov. "Nebudem klamať, že sme trošku rozčarovaní z počtu zväzov, ktoré sa zdržali, ale ako povedal prezident Siekel, je to ich osobná zodpovednosť. To je v poriadku. Pre nás sa v podstate nič nemení, budeme pokračovať v tom, čo sme začali. Je fakt, že proces afiliácie do FIS sa v tejto chvíli určite pribrzdil, ale my sa v žiadnom prípade nevzdávame. Ak sme nepresvedčili 41 hlasov, teda 28 zväzov, tak musíme niečo zlepšiť a veríme, že ak bude proces afiliácie pokračovať v budúcnosti, dokážeme presvedčiť aj tých nerozhodnutých, že naša práca má význam," reagoval na rozhodnutie na samostatnom brífingu po rokovaní.

Na výsledky hlasovania plena SOŠV zareagovala aj Slovenská lyžiarska asociácia, ktorá TASR poskytla stanovisko svojho prezidenta Ivana Ivaniča. V ňom sa o. i. uvádza: "Napriek enormnému politickému nátlaku sa nepodarilo spätne legitimovať kroky štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Valné zhromaždenie SOŠV nepodporilo pokračovanie manipulatívneho zasahovania do integrity športu. Vnímam to ako víťazstvo zdravého rozumu, vnímam to ako dobrý odkaz nesolidárnemu vstupovaniu časti komunity do procesov, ktoré musia mať jasné pravidlá. Športovci sú na zvyknutí, vedia ich rešpektovať. Politici by sa mali pokúsiť o rešpekt voči nim."

Tagy
p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV