Aktuality
Čas čítania: 2 min

Prezident ANOV a člen MOV šejk Ahmed Al Fahad Al Sabah dočasne odstúpil z funkcií, Miláno a Štokholm v Tokiu odprezentovali kandidatúry na ZOH 2026

TASR

Lausanne + Tokio 28. novembra (TASR) - Kuvajtský šejk Ahmad al-Fahad al-Sabah v stredu odstúpil z funkcií v Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV). Čelí totiž obvineniam z korupcie, uviedla agentúra AP. Šejk oznámil, že dočasne odstúpil z postu člena výboru a zároveň požiadal delegátov MOV, aby ho opätovne nevolili za prezidenta Asociácie národných olympijských výborov (ANOV). "Som presvedčený, že som nevinný, verím súdnemu dvoru vo Švajčiarsku. Viem, že som nevinný, som si tým istý," povedal delegátom a dodal: "Rozhodol som sa dočasne odstúpiť z vlastnej vôle a vrátiť sa k vám silnejší."

Talianske Miláno a švédsky Štokholm v stredu na valnom zhromaždení Asociácie národných olympijských výborov (ANOV) v Tokiu odprezentovali svoje kandidatúry na zimné olympijské hry v roku 2026. Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach pripustil, že neexistuje žiadny náhradný plán, ak by sa tieto dve ponuky neujali.

Miláno plánuje zorganizovať hry spoločne s neďalekým lyžiarskym strediskom Cortina d'Ampezzo. "Obyvatelia mesta vyjadrili projektu podporu, na čom som veľmi hrdý," povedal starosta Milána Giuseppe Sala delegátom z 206 olympijských výborov z celého sveta. Sala citoval čísla z prieskumu, ktorý vykonal MOV, a ktorý ukázal, že 83 percent občanov v regióne súhlasilo s tým, že budú hostiť ZOH. "Ponúkame príťažlivosť Álp, najkrajších hôr na svete a mesto Miláno, ktoré je svetovo uznávanou značkou, ako aj symbolom štýlu a elegancie," dodal Sala.

Predseda Švédskeho olympijského výboru Mats Arjes vyhlásil, že nápad zorganizovať ZOH bol odvážny, nový a zábavný. Ďalší člen národného výboru Richard Brisius opísal hlavné mesto Švédska ako "krásne a ohromujúce mesto, ktoré ponúka všetko, čo chcete."

O organizáciu ZOH 2026 malo pôvodne záujem sedem miest. Postupne však odpadli Sion, Graz, Sapporo, Erzurum a Calgary. Hostiteľské mesto oznámia v júni v Lausanne vo Švajčiarsku. ZOH v roku 2022 sa uskutočnia v Pekingu. Informovala o tom agentúra AP.