Športové aktuality
Bratislava
4 min. čítania

Prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek žiada v otvorenom liste o sprístupnenie bazéna na tréning reprezentantov

Prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek.
Foto
TASR/Martin Baumann

Prezident Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Ivan Šulek zaslal kompetentným orgánom otvorený list so žiadosťou o sprístupnenie športoviska – plaveckého bazéna pre slovenských reprezentantov v plávaní, vodnom póle, synchronizovanom plávaní i v diaľkovom plávaní, a prihováral sa aj za triatlon. K opätovnému uzavretiu vnútorných bazénov prišlo 11. októbra v súvislosti s rastúcim počtom prípadov ochorenia COVID-19.

List adresoval Ivan Šulek štátnemu tajomníkovi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport Ivanovi Husárovi, hlavnému hygienikovi SR Jánovi Mikasovi a splnomocnencovi vlády pre mládež a šport Karolovi Kučerovi. V liste ich opätovne upozornil na mimoriadnu vážnosť situácie slovenských plavcov, ktorým „pomaly, ale isto uniká aj posledná šanca na účasť OH Tokio, a to vďaka absencii bazálnych podmienok pre plavecké športy“.

Šulek uviedol, že od 23. októbra sa obracal na všetky inštitúcie, aby poskytli plavcom rovnaké podmienky ako v okolitých krajinách, kde majú športovci v plaveckých športoch na rozdiel od nás možnosť prípravy na vrcholné podujatia v štátom garantovaných mimoriadnych podmienkach. „S radosťou a nádejou sme prijali správu o tom, že tento týždeň sa rozhodne o otvorení karanténneho strediska v XBS Šamorín, ktorý ponúka pre naše potreby excelentné domáce podmienky. Dostal som ústny prísľub od pána štátneho tajomníka, ale sledujem aj Vaše facebookové vyjadrenia v statusoch ku tzv. bubline v Šamoríne. Žiaľ, do dnešného dňa nemáme od Vás žiadne pozitívne správy pre športovcov,“ píše sa v liste.

Šulek vyjadril ochotu plavcov pracovať v uzavretých, karanténnych podmienkach aj niekoľko mesiacov a ochotu federáciu testovať ich športovcov niekoľkokrát týždenne. „Sme pripravení zaplatiť za strediskové podmienky v zmysle cenníka XBS. Prosím, aby ste nezabúdali aj na fakt, že plávanie je jeden zo základných lokomočných športov a na rozdiel od iných športov, musí z hľadiska bezpečnosti patriť do základnej povinnej výbavy každého človeka. Nemôžem sa ako prezident SPF nečinne pozerať na to, že niektoré športy môžu dokonca súťažiť (vo veľa prípadoch ide o cudzích štátnych príslušníkov v kluboch) a naši domáci špičkoví športovci, pripravujúci sa na najvyššie medzinárodné športové podujatie majú štátom zakázané trénovať! Cit pre vodu je pre nás neskutočne dôležitý prvok a v prípade výkonov na úrovni olympionika je úplne nemožné kvalifikovať sa na OH bez prípravy vo vodnom prostredí,“ uviedol v liste.

Prezident SPF v otvorenom liste žiada od uvedených troch funkcionárov jednoznačnú odpoveď, kedy môžu plavci počítať s otvorením bazéna v Šamoríne. „V opačnom prípade sme nútení poslať našich športovcov do zahraničia, v čase keď sa celá Európa a svet zmieta v neľahkej situácii. Máme jednoznačný záujem investovať peniaze od štátu do prípravy našich športovcov doma na Slovensku, kde sú v bezpečí a sme ochotní správať sa mimoriadne zodpovedne,“ napísal.

Ivan Šulek uviedol, že v boji o miestenky na OH v Tokiu stále sú títo slovenskí športovci: plavci Richard Nagy, Nikoleta Trníková, Tomáš Klobučník, Andrea Podmaníková a Vladimír Štefánik, 16-členné družstvo vodných pólistiek a dve akvabely Nada Daabousová a Diana Miškechová. K nim doplnil ešte bývalého plaveckého reprezentanta a najlepšieho slovenského triatlonistu Richarda Vargu, ktorý v príprave na OH v Tokiu tiež potrebuje trénovať v bazéne. „Veríme, že sa Vám v čo najkratšom čase podarí uspokojiť potreby našich, ale aj Vašich špičkových športovcov,“ zakončil svoj otvorený list prezident SPF.

Juniorský olympijský tím 2024
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV