Športové aktuality
Bratislava
11 min. čítania

Prvý olympijský medailista samostatnej Slovenskej republiky Jozef Gönci má 50

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Jozef Gönci a jeho radosť po zisku olympijského bronzu v Aténach 2004.
Foto
TASR/Radovan Stoklasa
Jozef Gönci
Foto
Ján Súkup

Dvakrát bronzový olympijský medailista (v Atlante 1996 vôbec prvý Slovák v ére samostatnosti s medailou z OH), majster sveta, štvornásobný individuálny majster Európy, víťaz 21 pretekov Svetového pohára, z toho piatich finálových, najlepší strelec sveta 1998 a 1999, slovenský Športovec roka 1999, viceprezident Slovenského streleckého zväzu, v minulosti predseda komisie športovcov SOV, potom viceprezident SOV, štátny tajomník MŠVVŠ SR pre šport, predseda rady Fondu na podporu športu a dnes člen výkonného výboru SOŠV – táto pozoruhodná vizitka patrí Jozefovi Göncimu. Košický rodák oslavuje v pondelok 18. marca 50. narodeniny.

Strelecký fenomén, „Bubka disciplíny 3x40“

Koncom 90. rokov minulého storočia nazval známy francúzsky strelec Amat košického rodáka Jozefa Gönciho „Bubkom disciplíny 3x40“. Chcel tým zvýrazniť vtedajšiu svetovú suverenitu slovenského strelca v kráľovskej puškárskej disciplíne – malokalibrovke 3x40 (pre laika – znamená to po 40 výstrelov v polohách ležmo, kľačmo a stojmo). Jozef vtedy početnú konkurenciu naozaj „valcoval“ tak, ako kedysi fenomenálny skokan o žrdi Sergej Bubka.

Medzi absolútnu špičku patril aj v ďalších dvoch disciplínach. V rokoch 1998 aj 1999 ho Medzinárodná federácia športovej streľby (ISSF) po zásluhe vyhlásila za najlepšieho strelca sveta; v tom druhom prípade získal aj titul Športovca roka v tradičnej ankete slovenských novinárov.

V kariére si v individuálnych disciplínach vybojoval dve bronzové olympijské medaily, titul majstra sveta a štyri tituly majstra Európy, plus množstvo medailí v súťažiach družstiev, vrátane troch zlatých. Slovenská streľba doteraz nepoznala úspešnejšieho pretekára medzi mužmi.

Jozef sa nepochybne zaradil aj medzi najväčšie postavy v histórii slovenského športu. V streľbe získal na vrcholných súťažiach mužov a juniorov (vrátane pretekov Svetového pohára a súťaží družstiev na MS a ME) spolu impozantných 85 medailí – a to i napriek tomu, že má zrakový hendikep (astigmatizmus)!

Jozef Gönci.
Jozef Gönci.
Foto
Ján Súkup

S medailami z MS a z ME už v juniorskom veku

So streľbou začínal Gönci ako 11-ročný v rodných Košiciach. Už v juniorskej kategórii sa až v troch disciplínach zaradil medzi svetovú špičku – získal dva tituly majstra Európy a bol vicemajster sveta.

Jeho medzinárodný vzlet sa začal zarovno s existenciou samostatnej Slovenskej republiky. V 22 rokoch sa zapísal do histórie ako vôbec prvý olympijský medailista z tejto krajiny.

Bronz na OH v Atlante, prvá olympijská medaila samostatného Slovenska

Jozef Gönci s atlantským olympijským bronzom.
Jozef Gönci s atlantským olympijským bronzom.
Foto
Ján Súkup

Na olympijských hrách storočnice 1996 v Atlante získal Jozef 25. júla nečakaný bronz v ľubovoľnej malokalibrovke 60. Príslušníkovi AŠK Dukla Banská Bystrica (dnes sa tento armádny klub volá Vojenské športové centrum Dukla) síce na strelnici vo Wolf Creeku nevyšiel úvodný štart v streľbe zo vzduchovej pušky, v ktorej patril k favoritom (skončil len na 28. mieste), ale potom sa medailou zapísal do análov. A na záver v ľubovoľnej malokalibrovke na 3x40 rán, ktorá je jeho obľúbenou disciplínou, obsadil piate miesto.

Výsledkami v Atlante sa Jozef zaradil do absolútnej svetovej špičky, čo potvrdil v ďalších rokoch ešte veľmi často. Najlepšie roky streleckej kariéry prežil silno veriaci Gönci v období medzi olympiádami v Atlante a v Sydney, keď dával svojmu športu naozaj všetko.

Najlepší svetový strelec rokov 1998 a 1999, vyhrával takmer všade

V roku 1998 vyhral v „kráľovskej“ puškárskej disciplíne - ľubovoľnej malokalibrovke 3x40 - všetky súťaže roka, vrátane majstrovstiev sveta v Barcelone. Na MS navyše pridal striebro vo vzduchovej puške 60.Treba pripomenúť, že svetový šampionát v puškárskych disciplínach sa koná len raz za štyri roky. V tom roku vyhral aj dvojo pretekov Svetového pohára i jedny finálové.

V roku 1999 vo vzduchovej puške 60 dvakrát dosiahol maximálny možný základný nástrel 600 bodov. Okrem toho sa dvakrát stal majstrom Európy – v Arnheme vo vzduchovej puške 60 a v Bordeaux v ľubovoľnej malokalibrovke 3x40. V rámci Svetového pohára triumfoval Jozef Gönci v bežných pretekoch trikrát a vo finále v dvoch disciplínach.

Jozef Gönci.
Jozef Gönci.
Foto
Ján Súkup

Ťažko povedať, ktorý z jeho dvoch triumfálnych rokov bol lepší. V oboch ho vyhlásili za najlepšieho strelca sveta, čo je pri množstve disciplín v tomto celosvetovo rozšírenom športe epochálne.

V roku 1999 zvíťazil v tradičnej slovenskej novinárskej ankete Športovec roka. Počas dlhých rokov vrcholnej kariéry v ankete obsadil ešte raz druhé a dvakrát tretie miesto, pričom dovedna osemkrát sa umiestil v prvej desiatke. V historickej štatistike úspešnosti športovcov v top 10 tejto ankety za 31 rokov slovenskej samostatnosti je šiesty.

Sklamanie na OH v Sydney a veľký návrat

O čo vyššie sa ocitol Jozef Gönci pred olympijskými hrami 2000 v Sydney, o to hlbšie na nich padol. Košičan žijúci v Bratislave prišiel do Sydney sebavedomý korunovať svoju veľkolepú kariéru olympijským zlatom a hádam aj tromi medailami. Napokon však skončil v slzách a odsúťažil len s vypätím všetkých fyzických i psychických síl.

Hneď na začiatku hier ho prepadla silná chrípka, ktorá ho donútila odhlásiť sa z ľubovoľnej malokalibrovky 60, v ktorej mal obhajovať bronz z Atlanty. Vo svojej obľúbenej disciplíne ľubovoľnej malokalibrovke 3x40, v ktorej v predošlých dvoch rokoch takmer nikdy neprehral, skončil až ôsmy a vo vzduchovej puške 60 dokonca jedenásty...

Málokedy bolo sklamanie topfavorita také veľké, ako Jozefovo na inak prekrásnych sydneyských hrách! Jozef sa po ňom rozišiel s trénerom Antonom Beľákom, pod ktorého vedením trénoval deväť rokov.

Silná osobnosť sa však dokáže pozviechať, aj keď ju život zrazí na kolená. Gönci už zakrátko znovu strieľal na absolútne špičkovej úrovni. Hneď na konci sezóny triumfoval vo finále Svetového pohára. Rok po olympiáde skončil na ME v Záhrebe vo svojej „3x40“ tretí a v pretekoch SP triumfoval dokonca štyrikrát.

V Göteborgu si v roku 2003 vo vzduchovej puške 60 vystrieľal tretí individuálny titul majstra Európy. Pritom v priebehu rokov vymenil viacero trénerov, nemal žiadneho stabilného. Buď nevedel nájsť toho správneho, alebo nebolo dosť peňazí na jeho zaplatenie a jeden dokonca nečakane zomrel.

V Aténach 2004 znovu olympijský bronz

Jozef Gönci a jeho aténska radosť z olympijského bronzu - znovu po ôsmich rokoch.
Jozef Gönci a jeho aténska radosť z olympijského bronzu - znovu po ôsmich rokoch.
Foto
TASR/Radovan Stoklasa

Pred OH 2004 bol jeho hlavným radcom športový psychológ a tenisový rozhodca Martin Babík – čiže vôbec nie strelecký špecialista. Na olympijské hry 2004 v Aténach prišiel Jozef s ambíciou odčiniť sydneyské sklamanie. Podarilo sa!

Na strelnici v Markopoulou sa Gönci predstavil vo veľkej forme. Vo vzduchovej puške 60 z nej Košičan v najtesnejšom možnom súboji s Juhokórejčanom Min-ho Čeonom vyťažil bronzovú medailu – jeho druhú po ôsmich rokoch.

Na cenný kov siahal aj v ľubovoľnej malokalibrovke 60, napokon však skončil štvrtý. Príslušnosť k absolútnej svetovej špičke potvrdil aj deviatym miestom v „kráľovskej“ disciplíne – ľubovoľnej malokalibrovke 3x40. Akurát vo svojej obľúbenej disciplíne olympijský kov nemá...

Bol to preňho úspešný rok, pretože v ňom aj ukončil magisterské štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Slovenská strelecká stálica v kariére pokračovala aj po Aténach.

Ako prvý z našich strelcov vybojoval Gönci už v roku 2005 miestenku na olympijské hry 2008 v Pekingu. Vo Svetovom pohári zvýšil celkový počet svojich triumfov na 21 (vrátane štyroch finálových).

Úspešne pôsobil v najvyššej nemeckej ligovej súťaži, kde sa za sedem rokov v klube Buer-Bülse tešil z troch majstrovských titulov. V Deauville si v ľubovoľnej malokalibrovke 3x40 v roku 2007 vybojoval v poradí už štvrtý titul majstra Európy a celkove už ôsmu individuálnu medailu z ME (4-2-2).

Stále aktívny športovec predseda komisie športovcov a člen exekutívy SOV

Jozef Gönci ešte počas aktívnej športovej kariéry vo funkcionárskej podobe, teda v obleku s kravatou.
Jozef Gönci ešte počas aktívnej športovej kariéry vo funkcionárskej podobe, teda v obleku s kravatou.
Foto
Ján Súkup

V tom istom roku sa oženil a na Vianoce sa nasťahoval do nového domu, ktorý postavil v Jarovciach pri Bratislave – neďaleko od strelnice, na ktorej často trénoval. Ako predseda komisie športovcov Slovenského olympijského výboru (SOV; istý čas bol aj člen komisie športovcov Medzinárodnej federácie športovej streľby) sa stal členom výkonného výboru SOV, takže tréningy začal kombinoval s funkcionárčením.

Všetko v olympijskom medziobdobí dlho naznačovalo, že v Pekingu Jozef zase môže byť medzi najlepšími. Lenže narastajúce problémy v jeho súkromí spôsobili, že postupne prišiel o pohodu i koncentráciu. V dôsledku toho sa na olympijskej strelnici na okraji čínskeho hlavného mesta podobne ako pred ôsmimi rokmi trápil. Namiesto zvyčajných troch súťažil len v dvoch disciplínach, z ktorých lepšie obstál v ľubovoľnej malokalibrovke 60 – na 16. mieste.

Z olympiády sa Jozef Gönci vrátil užialený a s bôľom v duši. Napriek tomu sa však zase po čase otriasol. Po rozvode si našiel nový vzťah a v novembri 2010 sa stal prvý raz otcom. Naďalej pokračoval v streleckej kariére aj v pôsobení na čele komisie športovcov SOV.

Po piatej olympijskej účasti tréner a potom topfunkcionár

Jozef Gönci so slovenskou vlajkou na slávnostnom otvorení OH 2012 v Londýne.
Jozef Gönci so slovenskou vlajkou na slávnostnom otvorení OH 2012 v Londýne.
Foto
Jakub Súkup

V Londýne 2012 si pripísal piatu olympijskú účasť, čím vyrovnal historický slovenský rekord. Dostal tam aj poctu niesť slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli hier. Streleckú kariéru však následne ukončil a začal sa venovať trénerskej a ešte viac funkcionárskej práci. Viaceré ministri školstva ho vymenovali do svojej športovej rady.

V banskobystrickej Dukle pôsobil dvadsať rokov ako športovec, zamestnaný na pozícii inštruktora športu. V rokoch 2013 – 2015 na rovnakom mieste nadviazal ako tréner puškárov, zároveň bol tréner puškárskej reprezentácie SR. Z partie, ktorá sa v Dukle vtedy dohromady, vzišiel aj aktuálny majster Európy Patrik Jány. Potom Jozef pracoval vo VŠC ako manažér Elite tímu a následne ako riaditeľ odboru riadenia športu (2016 a 2017).

Do roku 2016 bol Jozef Gönci z titulu pozície predsedu komisie športovcov desať rokov členom výkonného výboru SOV. Už v tom období ho vtedajší prezident SOV František Chmelár trikrát poveril vedením slovenskej výpravy na vrcholných mládežníckych podujatiach – na letnom EYOF 2013 v Utrechte, na olympijských hrách mládeže 2014 v Nankingu a na ZOH mládeže 2016 v Lillehammeri. Členom vedenia výpravy SR bol na I. európskych hrách 2015 v Baku.

Jozef Gönci ako vedúci výpravy na OH mládeže 2014 v Nankingu s našimi medailistami  Jakubom Grigarom, Michaelou Peškovou a Markom Mirgorodským.
Jozef Gönci ako vedúci výpravy na OH mládeže 2014 v Nankingu s našimi medailistami Jakubom Grigarom, Michaelou Peškovou a Markom Mirgorodským.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Viceprezident SOV, štátny tajomník pre šport aj predseda rady Fondu na podporu športu

Jozef Gönci ako viceprezident SOŠV počas vystúpenia na jednom z valných zhromaždení.
Jozef Gönci ako viceprezident SOŠV počas vystúpenia na jednom z valných zhromaždení.
Foto
Ján Súkup

V roku 2016 ho zvolili za člena výkonného výboru SOV a nový prezident SOV Anton Siekel si ho vybral za jedného z troch viceprezidentov. Do „vienka“ dostal starostlivosť o olympionikov a športovcov vôbec. V tom čase sa významne podieľal na obnovení činnosti dlhodobo pasívnej Slovenskej asociácie olympionikov.

Keď sa v roku 2019 po dlhom úsilí podarilo docieliť zriadenie funkcie štátneho tajomníka pre šport na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR, práve Jozef Gönci bol menovaný za historicky prvého štátneho tajomníka pre šport.

Jozef Gönci sa príležitostne venuje viacerým športom - napríklad aj golfu. Nevynechá však ani futbalové turnaje.
Jozef Gönci sa príležitostne venuje viacerým športom - napríklad aj golfu. Nevynechá však ani futbalové turnaje.
Foto
Ján Súkup

V dôsledku menovania do vysokej štátnej funkcie sa v záujme zamedzenia konfliktu záujmov musel vzdať funkcie viceprezidenta v tom čase už Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

Následne ho menovali aj za predsedu rady novej verejnoprávnej inštitúcie – Fondu na podporu športu. V nej sa začal veľmi angažovať v prospech zlepšenia dlhodobej zanedbanej situácie so športovou infraštruktúrou.

Po voľbách vo februári 2020 a následnej kompletnej výmene vládnej garnitúry z obidvoch funkcií postupne odstúpil. V septembri 2021 ho zvolili za člena výkonného výboru SOŠV. V exekutíve SOŠV sú tak všetci traja naši doterajší olympijskí medailisti v streľbe – okrem neho Danka Barteková ako viceprezidentka a Zuzana Rehák Štefečeková ako predsedníčka komisie športovcov SOŠV.

Slovenský olympijský a športový výbor jubilantovi Jozefovi Göncimu srdečne blahoželá!

So svojimi bývalými streleckými "kolegami", ktorí sú stále aktívni, sa Jozef Gönci stretáva na športových podujatiach už ako funkcionár. Na fotografiách z Európskych hier 2015 v Baku je spolu (zľava) so Zuzanou Rehák Štefečekovou, Erikom Vargom a s Dankou Bartekovou.
So svojimi bývalými streleckými "kolegami", ktorí sú stále aktívni, sa Jozef Gönci stretáva na športových podujatiach už ako funkcionár. Na fotografiách z Európskych hier 2015 v Baku je spolu (zľava) so Zuzanou Rehák Štefečekovou, Erikom Vargom a s Dankou Bartekovou.
Foto
Ján Súkup
Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV