Šport a olympizmus
Bratislava
7 min. čítania

Štátny tajomník MŠVVŠ SR pre šport predstavil desiatim zväzom tri sanačné schémy na zmiernenie dopadov protipandémiových opatrení na slovenský šport

Ilustračná fotografia.
Foto
TASR/Radovan Stoklasa

Vo štvrtok spravili predstavitelia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR spoločne so zástupcami vybraných desiatich športových zväzov zväzov prvý viditeľný krok k zmierneniu dopadov opatrení proti šíreniu pandémie nového koronavírusu a ochorenia COVID-19 na slovenský šport, predovšetkým na kluby. Hoci na prvom stretnutí nepadli konkrétne rozhodnutia, účastníkov potešil krok vpred.

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport Ivan Husár predniesol tri sanačné schémy. Subjektom poskytujú tri možnosti - refundáciu strát zo vstupného, o ktoré kluby prišli v dôsledku opatrení, minimálnu pomoc a náhradu ušlých tržieb. Podľa Husára zatiaľ nie je jasná konečná suma, ktorú by prerozdelili pre športové subjekty, ale zdôraznil, že sa nedá očakávať stopercentné pokrytie strát.

Štátneho tajomníka pre šport však potešil posun v riešení zložitej situácie, ktorú okrem rýchlo meniacich sa okolností komplikuje aj legislatíva: "Mám dobrý pocit z toho, že sa to pohlo. My sme dva-tri mesiace hľadali riešenia. Napríklad na ministerstve sociálnych vecí sme narazili na nedostatky v Zákone o športe. Tam je to dosť tragédia pre hráčov, zamestnancov, pretože kluby to spravili tak, ako ich o to žiadal štát. Zamestnali profesionálnych športovcov a teraz prepadli sitom."

"Prvá možnosť je o refundovaní vstupeniek. Vo futbale i hokeji dokážu na cent zdokumentovať predchádzajúcu sezónu a povedať, aká bola návštevnosť, určiť priemernú cenu vstupenky a definovať stratu. Hokej či futbal to majú jasné, ale aj zástupcovia basketbalu, volejbalu a hádzanej tvrdili, že to vedia spočítať. Teraz dostali formulár, ktorý vyplnia a uvedú v ňom čísla," vysvetlil Husár prvú schému.

Nevýhodou druhého opatrenia je maximálna možná suma 200-tisíc eur. Preto je určená najmä pre zväzy, ktoré nie sú odkázané na predaj vstupeniek: "Druhá možnosť je tzv. štátna pomoc v schéme de minimis, ktorá má limit, myslím 200-tisíc eur. Tá bude smerovaná na menšie kluby v závislosti na tom, aké náklady museli vynaložiť v období covidu a v dôsledku pandémie prišli o príjmy. Budeme však dôsledne sledovať rozdiel medzi nákladmi a príjmami."

Tretiu možnosť považuje štátny tajomník za najmenej schodnú. "Tretia možnosť vyzerá byť nereálna. Hovorí o strate tržieb, ale od nej nás odhovárali aj na ministerstve sociálnych vecí," povedal Husár, ktorý pripomenul, že pomoc sa bude smieť kombinovať aj v rámci individuálnych žiadostí: "Pomoc pôjde ruka v ruke. Môže sa stať, že niektoré zväzy budú hľadať riešenia cez jednu aj druhú schému. Napríklad profesionálny hokejový Slovan bude mať stratu na vstupenkách, ale mládežnícke družstvá so vstupenkami nič nemajú a siahnu po druhej schéme."

Doriešiť treba praktickú aplikáciu pomoci a vyriešiť legislatívne náležitosti spojené so štátnou podporou. Podľa Husára by bola najideálnejšia distribúcia zdrojov cez zväzy, ktoré by ich prerozdelili priamo klubom: "Ideálne by bolo, ak by peniaze išli na zväzy a tam by sa dohodli. V tomto je však problém, pretože prijímateľ štátnej dotácie musí byť jasný a v tomto prípade by nebol. Budeme hľadať spôsob, ako by sa to dalo. Ak nie, bude to zložitejšie na čas, pretože prídu požiadavky od dvoch tisícov subjektov a tie budeme musieť riešiť."  

Viacerí zástupcovia športových sa po skončení rokovania vyjadrili pre TASR.


"Zaznela téma záujmu pomôcť športu ako takému. Dozvedeli sme sa okruhy, ktoré by mohli byť refundované alebo témy, ktoré by mohli byť predmetom pomoci. Teraz dostaneme formulár, ktorý do konca budúceho týždňa vyplníme a potom bude pokračovať diskusia. Páči sa mi, že sme sa konečne stretli a začali diskutovať, pretože bez toho sa nedá nájsť riešenie," povedal prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a dodal: "Naša predstava je veľmi konkrétna. Čísla máme presne zmapované v profesionálnom i amatérskom futbale, ale o tom nebudem hovoriť. Budeme vychádzať z toho, čo bude možné a uvidíme ako sa bude vyvíjať toto stretnutie. Oznámili nám, že do konca budúceho týždňa musíme zozbierať potrebné dáta a na základe nich sa bude konať."

Šéf Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák privítal najmä to, že finančná pomoc sa bude týkať samotných klubov, no ani on ešte nevedel priblížiť konkrétny mechanizmus: "Teší nás, že gro podpory rozdelia zväzy medzi kluby. O aký balík pôjde sa bude ešte diskutovať. Pre nás ako ligový futbal je podstatné práve toto. O tom, ako sa rozdelia peniaze sa bude ešte debatovať vo vnútri ÚLK. Únia je o tom, že sa stretne všetkých dvanásť klubov a tie rozhodnú o tom, ako sa rozdelia peniaze."

Šéfku Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) Anetu Büdiovú potešil najmä spôsob komunikácie, ktorá je konštruktívna: "Z nášho pohľadu profesionálneho hokeja sa začala diskusia, akou formou sa dajú sanovať náklady. Kluby a zástupcovia zväzu predstavili, aké boli náklady združení a zväzu a hovorili o najpálčivejších dopadoch. Bavili sme sa o tom, čo bolo v období od marca až doteraz. To je kľúčové a diskusia o sanácii sa točila o mesiacoch marec až september. Predstavitelia ministerstva povedali, akými cestičkami to pôjde. To by sme si mali posunúť do budúceho týždňa, potom by sa mohlo ukázať, akou formou prichádza do úvahy kompenzácia," uviedla a dodala: "My sme prišli s variantom českého modelu. Chceli sme sanovať ušlé tržby zo vstupného, ale sú tu aj iné hospodárske ukazovatele. Teraz si naposielame množstvo dát a potom aj členovia ministerstva povedia, aký variant je pre nich najprístupnejší.“
    

Prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša neskrýval radosť, že konečne prišlo aj na šport. Podľa jeho slov, aj oni musia riešiť finančné ťažkosti spojené s pandémiou, keď na konci marca museli zrušiť súťažný ročník: "My sme veľmi vďační, pretože najmä kluby nás stále bombardujú, od marca sú v situácii, v akej sú a my sme veľmi radi, že ministerstvá hospodárstva a školstva majú záujem situáciu riešiť," povedal. Hádzaná sa nemôže na Slovensku oprieť o návštevy ako hokej či futbal, ale aj v tomto odvetví zaznamenali výrazný odliv financií. "Vypadli všetky príjmy, zo vstupného, marketingu či prenájmu priestorov. Čiže sa rozprávame o refundácii miezd hráčov, trénerov, zamestnancov alebo spotrebného materiálu. Požiadavky sú široké a bude na ministerstvách, aby ich zoškrtali.“

Peniaze sú určené najmä klubom, a tie teraz čaká dokumentácia strát. "Štát nemôže rozdávať peniaze len tak, takže kluby musia dokladovať náklady, ktoré sa im počas krízy vyskytli. Musia vedieť preukázať konkrétne sumy," uviedol Holeša, ktorý zdôraznil, že nastavenie umožňuje uchádzať sa o pomoc prakticky všetkým: "Definícia je taká, že pôjde o kluby s minimálne desiatimi hráčmi, takže vlastne pre každý klub."

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV