Športové
Minsk
10 min. čítania

Sumár výsledkov slovenských športovcov na II. európskych hrách v Minsku a medailisti v ich disciplínach

Profile picture for user Soucek
Ľubomír
Souček
Momentka z nástupu slovenskej výpravy na otváracom ceremoniáli Európskych hier v Minsku
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

(Pre olympic.sk píše hlavný tlačový atašé slovenskej výpravy) – Od 21. do 30. júla bojovali športovci z 50 európskych krajín na II. európskych hrách v bieloruskom Minsku. Slovenský olympijský a športový výbor vyslal do Minska výpravu so 75 športovcami, z ktorých 70 aj nastúpili na súťaže. Slováci súťažili v 13 športoch (v rámci cyklistiky v dvoch odvetviach). Zastúpenie sme nemali len v plážovom futbale, basketbale 3 proti 3, grécko-rímskom zápasení a v troch odvetviach gymnastiky (moderná gymnastika, športová akrobacia a aerobik).

Naši športovci v Minsku získala štyri medaily – jednu striebornú a tri bronzové. O strieborný kov sa zaslúžil atlét Ján Volko v behu na 100 m a o bronzové štvorkajak na 500 m v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek, ďalej Mariana Petrušová v K1 na 5000 m a boxer Andrej Csemez v kategórii do 75 kg. V medailovom rebríčku krajín Slovensko obsadilo až 37. miesto spomedzi 43 krajín, ktoré sa v Minsku mohli pochváliť medailovým ziskom (z celkove počtu 50 zúčastnených).

Prinášame prehľad výsledkov všetkých slovenských športovcov v Minsku po jednotlivých športoch. V disciplínach, v ktorých nastúpili, uvádzame aj medailistov a počet účastníkov.

ATLETIKA

(18 športovcov: 10+8, z nich Jakub Bottlik, Patrik Dӧmӧtӧr a Stanislava Lajčáková nenastúpili)

Mix

Miešané družstvá – formát DNA (24 tímov): 1. Ukrajina, 2. Bielorusko, 3. Nemecko, ... Slovensko v kvalifikačnom kole obsadilo v 6-člennej skupine 4. miesto, vo štvrťfinále 5. miesto zo 6 tímov a do semifinále nepostúpilo.

Konečné poradie v individuálnych disciplínach (podľa výkonov v kvalifikačnom kole):

Muži

100 m (24): 1. Nascimento (Portug.) 10,35 s, 2. Ján Volko (SR) 10,38, 3. Harvey (Tur.) 10,42.

110 m prek. (24): 1. Fofana (Tal.) 13,60 s, 2. Parachonka (Biel.) 13,68, 3. Douvalidis Riks (Gréc.) 13,72,... 22. Marco Adrien Drozda (SR) 15,49.

Výška (24): 1. Nedasekau (Biel.) 227 cm, 2. Ivaňuk (Rus.) 226, 3. Bondarenko (Ukr.) 221, ... 15. Lukáš Beer (SR) 205.

Ženy

100 m (24): 1. Mihalinecová (Slov.) a Cimanouskajová (Biel.) obe 11,36 s, 3. Spanoudakiová Chatzirigová (Gréc.) 11,61, ... 20. Monika Weigertová (SR) 11,99.

100 m prek. (24): 1. Hermanová (Biel.) 12,89 s, 2. Ploticynová (Ukr.) 13,14, 3. Kerekesová (Maď.) 13,16, ... 20. Lucia Vadlejch (SR) 14,17.

Diaľka (24): 1. Mirončyková-Ivanovová (Biel.) 671 cm, 2. Bechová-Romančuková (Ukr.) 6,58, 3. Sokolovová (Rus.) 6,50, ... 12. Jana Velďáková 608.

Oštep (24): 1. Chaladovičová (Biel.) 64,37 m, 2. Staryginová (Rus.) 63,57, 3. Palameiková (Lot.) 62,58, ... 23. Júlia Hanuliaková (SR) 40,23.

Mix

4x400 m (24): 1. Ukrajina 3:17,31 min, 2. Česko 3:19,05, 3. Portugalsko 3:19,63, ... 9. Slovensko (Martin Kučera, Alexandra Štuková, Daniela Ledecká, Šimon Bujna) 3:22,65.

Stíhacia štafeta 800-600-400-200 m (24): 1. Ukrajina 4:25,02 min, 2. Česko 4:30,92, 3. Bielorusko 4:30,94, ... 15. Slovensko (Alexander Jablokov, Iveta Putalová, Denis Danáč, Monika Weigertová) 4:45,82.

Poznámka: Vo štvrťfinále zo Slovákov ešte nastúpili Denis Danáč (stíhacia štafeta), Tomáš Zeman (skok do výšky).

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA

(14 športovcov: 8+6, z nich Gábor Jakubík neštartoval)

Muži

K1 200 m (21 štartujúcich): 1. Beaumont (Franc.) 38,976 s, 2. Birkás (Maď.) 39,149, 3. Traciakou (Biel.) 39,351, ... B-finále: 6. Csaba Zalka (SR) 38,689, celkove obsadil 15. miesto.

K1 1000 m (25): 1. Kopasz (Maď.) 3:30,936 min, 2. Pimenta (Port.) +0,112 s, 3.  Jurenia (Biel.) +1,355 ... v B-finále 7. Ákos Gacsal (SR) 3:45,619, celkove 16. miesto.

K1 5000 m (21): 1. Kopasz (Maď.) 21:45,255 min, 2. Pimento (Port.) 21:46,554, 3. Hoff (Nem.) 21:49,276, ... 15. Samuel Baláž (SR) 23:11,310.

K2 1000 m (16): 1. Hoff, Schopf (Nem.) 3:18,175 min, 2. Syromiatnykov, Kučaryk (Ukr.) +0,690 s, 3. Litovka, Anoškin (Rus.) +0,848, ... 5. Peter Gelle, Adam Botek (SR) +1,163.

K4 500 m (11): 1. Rusko (Kuzachmetov, Sergejev, Gusev, Jeršov) 1:32,376 min, 2. Nemecko (Rendschmidt, Rauhe, Liebscher, Lemke) +0,165 s, 3. Slovensko (Samuel Baláž, Erik Vlček, Adam Botek, Csaba Zalka) +1,345.

C1 1000 m (18): 1. Kaczor (Maď.) 3:57,953 min, 2. Šamšurin (Rus.) 3:58,028, 3. Brendel (Nem.) 3:59,278, ... Matej Rusnák (SR) vypadol v semifinále – 3:50,989.

Ženy

K1 200 m (23): 1. Jörgensenová (Dán.) 41,625 s, 2. Kozáková (Maď.) 42,160, 3.Walczykiewiczová (Poľ.) 42,408, ... 6. Ivana Mládková (SR) 42,903.

K1 500 m (23): 1. Kuzenková (Biel.) 2:03,929 min., 2. Kozáková (Maď.) +0,247 s., 3. Aastrandová-Jörgensenová (Dán.) +1,060, ... 5. Ivana Mládková (SR) +4,070.

K1 5000 m (19): 1. Litvinčuková (Biel.) 24:52,258 min, 2. Bodonyiová (Maď.) 24:53,003, 3. Mariana Petrušová (SR) 24:59,099.

K2 500 m (18): 1. Kuzenková, Litvinčuková (Biel.) 1:40,888 min, 2. Kárászová, Kozáková (Maď.) 1:42,526, 3. Stepanovová, Pančenková (Rus.) 1:43,358,  ... Jessica Zatlkajová, Mariana Petrušová (SR) vypadli v semifinále – 1:43,535.

C1 200 m (16): 1. Nazdrovová (Biel.) 50,351 s, 2. Jahnová (Nem.) 51,656, 3. Borowská (Poľ.) 51,731, ... 9. Gabriela Ladičová (SR) 55,846.

C2 500 m (13): 1. Ballová, Takácsová (Maď.) 2:11,129 min, 2. Makarčanková, Klimová (Biel.) 2:12,924, 3. Kuračová, Romasenková (Rus.) 2:14,194, ... Lucia Valová, Hana Mikéciová (SR) vypadli v semifinále – 2:08,139.

ŠPORTOVÁ STREĽBA

(10 športovcov: 5+5)

Muži

Vzduchová pištoľ na 10 m (36): 1. Černousov (Rus.) 241,4 b, 2. Omeľčuk (Ukr.) 39,6, 3. Strautmanis (Lot.) 219,3, 4. Juraj Tužinský (SR) 198,5 (v kvalifikácii 2. – 583).

Vzduchová puška na 10 m (40): 1. Richter (Izr.) 250,8 b, 2. Kamenskij (Rus.) 250,0, 3. Nepejchal (ČR) 228,9, ... 7. Patrik Jány (SR) 144,5 (v kvalifikácii 6. – 628,9).

Ľubovoľná malokalibrovka 3x40 (34): 1. Kamenskij (Rus.) 461,6 b, 2. Ščerbačevič (Biel.) 460,9, 3. Péni (Maď.) 450,6, ... v kvalifikácii 34. Matej Medveď (SR) 1141.

Trap (32): 1. Kostelecký (ČR) 44, 2. Grazini (Tal.) 42, 3. Heading (V.Brit.) 34, ... v kvalifikácii 7. Erik Varga 118, 12. Marián Kovačócy (obaja SR) 115.

Ženy

Vzduchová pištoľ na 10 m (37): 1. Arunovičová (Srb.) 241,2 b, 2. Korakakiová (Gréc.) 238,9, 3. Bonevová (Bul.) 218,1, ... v kvalifikácii 32. Martina Maršálková (SR) 553.

Trap (29): 1. Stancová 46 b (európsky finálový rekord), 2. Rossiová (obe Tal.) 44, 3. Galvezová (Špan.) 34, ... 6. Zuzana Rehák Štefečeková (SR) 16 (v kvalifikácii 6. – 107), ... v kvalifikácii 21. Jana Špotáková (SR) 100.

Skeet (28): 1 Bacosiová (Tal.) 53 (rozstrel 4), 2. Anastassiouová (Franc.) 53 (rozstrel 3), 3. Cainerová (Tal.) 42, ... v kvalifikácii 8. Veronika Sýkorová 114, 9. Danka Barteková (obe SR) 112.

Mix

Vzduchová pištoľ na 10 m (27): 1. Černousov, Bacaraškinová (Rus.), 2. Mikec, Arunovičová (Srb.), 3. Reitz,. Reitzová (Nem.), ... v kvalifikácii 13. Juraj Tužinský, Martina Maršálková (SR) 567.

Trap (23): 1. Bailon, Galvezová (Šp.) 44 bodov, 2. Pellielo, Rossiová (Tal.) 40, 3. Alipov, Semianovová (Rus.) 45 (v B-finále), ... v kvalifikácii 12. Marián Kovačócy, Jana Špotáková 127, 17. Erik Varga, Zuzana Rehák Štefečeková (všetci SR) 124.

CYKLISTIKA

(10 športovcov: 8+2)

CESTA

Muži

Preteky s hromadným štartom na 180 km (135): 1. Ballerini (Tal.) 4:10:04 h, 2. Jakin (Est.), 3. Auer (Rak.) +16 s, ... 35. Matúš Štoček, 48. Patrik Tybor, 57. Marek Čanecký všetci +54, 83. Juraj Bellan +4:14, 103. Ján Andrej Čully (všetci SR) +11,23 min.

Časovka na 28,6 km (37): 1. Kirijenka (Bielor.) 33:03,34, 2. Oliveira (Port.) +28,48 s, 3. Bárta (ČR) +37,13, ... 23. Marek Čanecký +3:12,99 min, 30. Patrik Tybor (obaja SR) +3:53,42.

Ženy

Preteky s hromadným štartom na 120 km (72): 1. Wiebesová 3:08:13 h, 2. Vosová (obe Hol.), 3. Šarakovová (Bielor.) – obe rovnaký čas, ... 57. Alžbeta Bačíková (SR) +1:23 min.

Časovka na 28,6 km (29): 1. Reusserová (Švaj.) 36:17,41 min., 2. Blaaková (Hol.) 37:32,44, 3. Simmondsová (V.Brit.) 37:44,57, ... 28. Alžbeta Bačíková (SR) 43:06,96.

DRÁHA

Muži

Scratch (17): 1. Volikakis (Gréc.), 2. Prokopyszyn (Poľ.), Karaliok (Biel.), ...   Štefan Michalička (SR) nedokončil.

Bodovacie preteky (17): 1. Volikakis (Gréc.) 45, 2. Van Schip (Hol.) 38, 3. Muchomediarov (Rus.) 25, ... Andrej Strmiska (SR) nedokončil.

Omnium (16):  1. Van Schip (Hol.) 178 b, 2. Schir (Švaj.) 144, 3. Staniszewski (Poľ.) 126, ... Martin Chren (SR) nedokončil.

Ženy

Scratch (16): 1. Wildová (Hol.), 2. Fidanzová (Tal.), 3. Cerachová (Biel.), ... 10. Alžbeta Bačíková (SR).

Bodovacie preteky (17): 1. Solovejová (Ukr.) 30 b, 2. Eberhardtová (Rak.) 27, 3. Machačová (ČR) 25, ... 13. Tereza Medveďová (SR) 0.

Omnium (17):  1. Wildová (Hol.) 150 b, 2. Augustinasová (Rus.) 123. 3. Balsamová (Tal.) 120, ...  15. Alžbeta Bačíková (SR) 44.

Stíhacie preteky (13): 1. Šarakovová (Biel.) vo finále 3:32,045 min, 2. Cavalliová (Tal.) 3:37,489, 3. Dronovová (Rus.) v súboji o bronz 3:34,371, ... v kvalifikácii 11. Tereza Medveďová (SR) 3:45,423.

Madison (12): 1. Veľká Británia (Robertsová, Barkerová) 44 b, 2. Holandsko (Wildová, Van den Hulstová) 40, 3. Rusko (Klimovová, Novolocká) 39, ... 9. Slovensko (Alžbeta Bačíková, Tereza Medveďová) -20.

BOX

 

(6 športovcov), súťaže v boxe mali status majstrovstiev Európy

Muži

Do 60 kg (27): 1. Asanau (Biel.), 2. Mamedov (Rus.), 3. Eranosian (Gruz.) a Tonakanian (Arm.), ... Viliam Tankó (SR) v 1. kole prehral s Asanauom (Bielor.) 0:5.

Do 64 kg (29): 1. Bačkov (Arm.), 2. Oumiha (Franc.), 3. Lacruz (Hol.) a L. McCormack (V. Brit.), ... Michal Takács (SR) v 1. kole prehral s McGivernom (Ír.) 0:5.

Do 69 kg (33): 1. P. McCormack (V. Brit.), 2. Chariton (Rus.), 3. Sotomayor (Azer.) a Barabanov (Ukr.), ... Tomáš Zöld (SR) v 1. kole prehral s Micallefom (Monako) 0:5.

Do 75 kg (34): 1. Chyžňak (Ukr.), 2. Cavallore (Tal.), 3. Andrej Csemez (SR) a Nevin (Írsko), Csemez v 1. kole zdolal Becka (Nem.) 3:2, v 2. kole Carapcevschiho (Mold.) 3:2, vo štvrťfinále Cuadrada (Špan.) 3:2, v semifinále prehral s Chyžňakom (Ukr.) v 2. kole r. s. c.

Do 81 kg (31): 1. Dominguez Loren (Azer.), 2. Whittaker (V. Brit.), 3. Fiori (Tal.) a Nersesian (Arm.), ... 5. Matúš Strnisko (SR) – v 1. kole zdolal Poletana (Srb.) 4:1, v 2. kole Smajliho (Švaj.) 5:0, vo štvrťfinále prehral s Fiorim (Tal.) 0:5.

Do 91 kg (26): 1. Gadžimagomedov (Rus.), 2. Smiahlikau (Biel.), 3. Clarke (V. Brit.) a Filipi (Chor.)... Dávid Michálek (SR) v 1. kole prehral s Mouhijdinom (Tal.) 0:5.

DŽUDO

 

(5 športovcov: 4+1, z nich Viktória Majorošová do 57 kg pre zranenie nenastúpila), súťaže v džude mali status majstrovstiev Európy

Muži

Do 66 kg – 1. kolo (32): 1. Zantaraja (Ukr.), 2. Medves (Tal.), 3. Margvelašvili a Niniašvili (obaja Gruz.), ... Matej Poliak (SR) mal v 1. kole voľný žreb, v 2. kole prehral s Menagedom (Izr.) na tresty.

Do 81 kg (38): 1. Casse (Bel.), 2. Ivanov (Bul.), 3. Maisuradze (Gruz.) a Ungvári (Maď.), ... Filip Štancel (SR) mal v 1. kole voľný žreb, v 2, kole prehral s Wieczerczakom (Nem.) na ippon.

Do 90 kg (34): 1. Özerler (Tur.), 2. Kochman (Izr.), 3. Mehdijev (Azer.) a Chalmursajev (Rus.), ... 7. Milan Randl (SR) - v 1. kole mal voľný žreb, v 2. kole zdolal Nemca Trippela na waza-ari, v treťom kole Taliana Mungaia na waza-ari. Vo štvrťfinále prehral s Izraelčanom Kochmanom na tresty a v repasáži o semifinále s Britom Chamberlainom tiež na tresty, Peter Žilka (SR) v 1. kole prehral s Bielorusom Varapejeuom na waza-ari.

STOLNÝ TENIS

(4 športovci: 2+2)

Muži

Dvojhra (48): 1. Boll (Nem.), 2. Groth (Dán.), 3. Pučar (Chor.), ... 5. Wang Jang (SR), Ľubomír Pištej vypadol v 3. kole – obaja mali v 1. kole voľný žreb, v 2. kole Pištej zdolal Szöcsa (Rum.) 4:3 (-5, 6, 8, 5, -2, -9, 9) a Wang (SR) Oostwouder (Hol.) 4:0 (6, 6, 6, 3), v 3. kole Pištej prehral s Freitasom (Port.) 1:4 (8, -6, -8, -8, -7) a Wang zdolal Apoloniu (Port.) 4:1 (9, -7, 7, 6, 8), v osemfinále Wang zdolal Tokiča (Slovin.) 4:2 (-7, 7, -8, 6, 5, 8) a vo štvrťfinále Wang prehral s Grothom (Dán.) 3:4 (-9, 7, 12, 10, -10, -3, -7).

Ženy

Dvojhra (48): 1. Fu Ju (Port.), 2. Jing Han (Nem.), 3. Lian Ni-sia (Lux.), ... Barbora Balážová (SR) mala v 1. aj v 2. kole boľný žreb, v 3. kole prehrala s Bergströmovou (Švéd.) 0:4 (-11, -9, -8, -11), Tatiana Kukuľková mala v 1. kole voľný žreb, v 2. kole prehrala s de Nutteovou (Lux.) 3:4 (11, 19, -8, 11, -9, -6, -7),

Mix

Miešaná štvorhra (16): 1. Franziska, Soljová (Nem.), 2. Ionescu, Szöcsová (Rum.), 3. Flore, Gasnierová (Franc.), 4. Ľubomír Pištej, Barbora Balážová (SR) - Pištej, Balážová (SR) v 1. kole zdolali pár Mladenovic, Lian Ni-sia (Lux.) 3:0 (9, 6, 15), vo štvrťfinále pár Robles Martinez, Dvoraková (Špan.) 3:0 (7, 12, 5), v semifinále prehrali s párom Franziska, Soljová (Nem.) 1:3 (-6, 6, -11, -4) a v zápase o bronz s párom Flore, Gasnierová (Franc.) 1:3 (6, -11, -8, -6).

LUKOSTREĽBA

(2 športovci: 1+1)

Muži

Olympijský luk (48): 1. Nespoli (Tal.), 2. Wijler (Hol.), 3. Acha Gonzalez (Špan.), ... Vladimír Hurban (SR) v 1. kole prehral s Barcalom Castrom (Špan.) 4:6.

Ženy

Olympijský luk (48): 1. Andreoliová, 2. Boariová (obe Tal.), 3. Bayardová (Hol.), ... Dagmar Baránková (SR) prehrala v 1. kole s Degnovou (Dán.) 2:6.

Mix

Olympijský luk miešané tímy (25): 1. Nespoli, Boariová (Tal.), 2. Huston, Folcardová (V. Brit.), 3. Rieger, Kroppenová (Nem.), ... Vladimír Hurban, Dagmar Baránková (SR) v 1. kole prehrali s dvojicou Havelko, Marčenková (Ukr.) 0:6.

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA

(2 športovci: 1 + 1):

Muži

Muži – kôň s držadlami (v kvalifikácii 38 účastníkov): 1. Beľjavskij (Rus.) 15,033 b, 2. Verňajev (Ukr.) 14,900, 3. Lichovickij (Biel.) 14,566, ... 6. Slavomír Michňák (SR) 11,966 (v kvalifikácii 6. - 14,400 b).

Ženy

Viacboj (42): 1. Meľnikovová (Rus.) 54,498 b, 2. Charpyová (Fr.) 54,166, 3. Varinská (Ukr.) 52,766, ... v kvalifikácii 23. Chiara Bunce (SR) 47,632.

BEDMINTON

(1 športovkyňa: 0+1)

Ženy

Dvojhra (32):  1. Blichfeldtová (Dán.), 2. Gilmourová (V. Brit.), 3. Kjärsfeldtová (Dán.) a Kosecká (Rus.), ... 17. Martina Repiská (SR) - v základnej skupine obsadila 2. miesto po výhre nad Popeovou (Lot.) 2:0 (15, 14), prehre s Blichfeldtovou (Dán.) 0:2 (-11, -11) a po výhre nad Tomalovou (ČR) 2:0 (14, 18), v osemfinále prehrala s Neslihanovou (Tur.) 0:2 (-16, -15).

KARATE

(1 športovkyňa: 0+1)

Ženy

Do 68 kg (8): 1. Semerarová (Tal.), 2. Zarecká (Azer.), 3. Melnyková (Ukr.) a Quiriciová (Švaj.), ... 7. Miroslava Kopúňová (SR) – v základnej A-skupine prehrala s Agierovou (Franc.), 0:2, so Semerarovou (Tal.) 1:5 a so Zareckou (Azer.) 0:6.

SAMBO

(1 športovkyňa: 0+1)

Ženy

Do 52 kg (8): 1. Riabovová (Rus.), 2. Žarská (Biel.), 3. Eshanuová (Mold.) a Diazová Vidalová (Špan.), ... Sylvia Reviláková (SR) vo štvrťfinále prehrala s Diazovou Vidalovou (Špan.) 0:8, v repasáži o postup do zápasov o bronz nedokončila súboj s Eshanuovou (Mold.).

ZÁPASENIE

(1 športovec: 1+0)

Muži

Voľný štýl, do 74 kg (14): 1. Sidakov (Rus.), 2. Demirtas (Tur.), 3. Gadžiev (Azer.) a Kenčadze (Gruz.), ... Achsarbek Gulajev (SR) v 1. kole prehral s Ukrajincom Michajlovom 2:3.