Športové
Brusel
2 min. čítania

V 1. etape Tour de France Sagan tesne druhý za Teunissenom

TASR
Peter Sagan.
Foto
TASR/AP

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v úvodnej etape 106. ročníka Tour de France druhú priečku. Jazdca stajne Bora-Hansgrohe zdolal len o pár centimetrov na cieľovej páske Holanďan Mike Teunissen z Jumbo-Visma a vyfúkol mu žltý dres pre lídra pretekov. Sobotňajšiu rovinatú trať dlhú 194,5 km so štartom a cieľom v Bruseli zvládol za 4:22:47 h. Na tretej priečke skončil Austrálčan Caleb Ewan z Lotta. Teunissen získal aj dres pre lídra bodovacej súťaže, no keďže v nedeľu pôjde v žltom, ten zelený si oblečie Sagan. Obaja majú na konte 50 bodov.

"Tak ako vždy, prvá etapa Tour de France bola veľmi hektická. Vpredu sa zo začiatku vytvoril únik štyroch jazdcov a naši chalani sa snažili udržať to pod kontrolou. V kritickom bode niekoľko kilometrov pred špurtérskou prémiou, keď sme vstúpili na dlažobnú sekciu, vzala Bora-hansgrohe všetko do vlastných rúk, rozdelili sme pelotón a dostihli sme únik. To mi dalo možnosť vziať tam plných 20 bodov. Potom sme držali tvrdé tempo v posledných kilometroch, ktoré boli veľmi nervózne a sprevádzané niekoľkými pádmi. Pred špurtom som bol v dobrej pozícii a rovnako dobre som sa aj cítil. Bol to však trochu nezvyčajný špurt, pretože 300 m od cieľa všetci výrazne spomalili. Ja som sa vtedy snažil zrýchliť a dal som do toho všetko, ale nakoniec som prehral len o pár centimetrov. Je to ale bežná súčasť pretekov a špurtov. Môžete vyhrať alebo prehrať len s veľmi malým rozdielom. Tour de France sa práve začala, máme pred sebou tri dlhé týždne a budeme bojovať v každej etape," uviedol na svojom facebookovom profile Peter Sagan, pre ktorého to bolo už 22. druhé miesto v etapách na Tour. Vyrovnal sa tak Erikovi Zabelovi, ktorý bol v tejto štatistike doteraz sám na čele historického podaria. Sagan si pripísal celkovo už 43. pódiové umiestnenie na Tour (11-22-10).

Organizátori prichystali pre tohtoročnú edíciu štart v hlavnom meste Belgicka, aby si tak uctili legendárneho cyklistu a päťnásobného celkového víťaza Tour Eddyho Merckxa. Slávny Belgičan totiž premiérovo triumfoval presne pred 50 rokmi. "Maillot jaune" navyše oslávil 100 rokov od svojho vzniku

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri