Športové aktuality
5 min. čítania

V Piešťanoch sme spoznali celkových víťazov vedomostnej súťaže za rok 2017 aj za účasti olympijských medailistov bratrancov Škantárovcov, Erika Vlčeka a Juraja Tarra

Mojmír Gaško

Piešťany, 9. – 10. mája (SOV) – Ďalší ročník vedomostnej súťaže pre základné a stredné školy spoznal svojich víťazov. Aj tento ročník organizačne zabezpečovala Slovenská olympijská akadémia (SOA) a Slovenský olympijský výbor. Za SOA bola hlavnou garantkou projektu členka jej predsedníctva Viera Bebčáková, ktorá sa aj aktívne zapojila do príprav vyvrcholenia súťaže. V Piešťanoch sa aj za prítomnosti olympijských víťazov bratrancov Škantárovcov a členov strieborného štvorkajaku z Ria de Janeiro Erika VlčekaJuraja Tarra konalo finále najúspešnejších trojčlenných tímov z celého Slovenska. Tie uspeli v online vedomostnej súťaži, ktorá predchádzala samotnému finále. V kúpeľnom meste sa napokon tešili z absolútneho víťazstva žiaci zo základnej školy Topoľová v Nitre a v kategórii stredoškolákov triumfovali študenti gymnázia v Malackách.

Prvá fáza súťaže opäť s historickým počtom účastníkov

Ako sa už stalo zvykom, prvá časť vedomostnej súťaže pre základné a stredné školy sa odohrávala cez internet.
Víťazné družstvo spomedzi základných škôl. Na foto viceprezident SOV Zdenko Kríž, učiteľka Miroslava Košťálová a študenti: Adam Chobot, Viktória Kubeková a Nina Palatická.
Foto
: SILVIA REMIÁŠOVÁ
Témami súťaže boli tentokrát slovenskí olympionici na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro 2016, slovenskí olympijskí medailisti a  olympionici v rokoch 2004 - 2010 a olympijská symbolika. V roku 2017 sa pritom zapojilo do online vedomostnej súťaže celkovo 1305 detí, zo 430 družstiev, čo je takmer o 100 družstiev viac ako uplynulý rok. Deti v online kvízoch súťažili v štyroch kolách, ktoré mali určiť postupujúcich do finále. V oboch kategóriách bol napokon počet „stopercentných“ väčší, než umožňovali pravidlá. O šiestich postupujúcich z každej kategórie teda napokon rozhodlo žrebovanie.
 


Vo finále uspeli deti z Nitry a Malaciek, program oživila debata s olympionikmi

Dvojdňové finále v piešťanskom hoteli Park začalo písomným vedomostným testom a pokračovalo ústnymi odpoveďami v oboch kategóriách. Na prvom mieste medzi základnými školami sa napokon umiestnili žiaci zo ZŠ Topoľová v Nitre Adam Chobot, Viktória Kubeková, Nina Palatická pod vedením učiteľky Miroslavy Košťálovej. Medzi stredoškolákmi triumfovali študenti z gymnázia v Malackách Michal Pavlík, Jakub Kopiar, Martin Žilavý s učiteľom Martinom Čižmárom. Všetci účastníci mali okrem súťaží aj bohatý sprievodný program, o ktorý sa čiastočne postarali aj študenti z Gymnázia Pierra de Coubertin
Víťazné stredoškolské družstvo z gymnázia v Malackách (Michal Pavlík, Jakub Kopiar, Martin Žilavý, učiteľ: Martin Čižmár) s viceprezidentom SOV Zdenkom Krížom.
Foto
SILVIA REMIÁŠOVÁ
v Piešťanoch. Tí sa mimochodom chystajú na celosvetové fórum škôl, ktoré nesú meno zakladateľa novovekých olympijských hier. V porote súťaže sedeli bývalý viceprezident SOV Vladimír Miller a člen predsedníctva SOA Miroslav Bobrík.
 
Po večeri bol pre účastníkov vedomostnej súťaže pripravený ešte jeden špeciálny bod programu – debata s olympionikmi. Svojou prítomnosťou potešili päťdesiatku študentov z celého Slovenska olympijskí víťazi bratranci Škantárovci, a viacnásobní medailisti z olympijských hier rýchlostní kanoisti Erik Vlček a Juraj Tarr. Úspešní olympionici dostávali otázky smerujúce k časom, keď ešte sami sedeli za školskými lavicami. „Keď sme boli vo vašom veku, tak sme sa tešili na každé preteky, lebo sme nemuseli ísť do školy. Teraz už máme pred súťažou predsa len väčší stres, takže je to trochu iné,“ vyznal sa zo svojich skúsenosti Ladislav Škantár. Prítomných učiteľov zo športových gymnázií zaujímal aj názor úspešných olympionikov na individuálny plán pre začínajúcich športovcov. Študentov zasa viac zaujímal tréningový proces a mentálna príprava športovcov. „Ako sa pripraviť, nebyť v strese a ako sa zdokonaliť sme sa naučili sami. Zaobišli sme sa bez špeciálnej mentálnej prípravy. Dobrý športovec to ale samozrejme musí mať v poriadku aj v hlave. Nestačí len športová výkonnosť. Na veľkých podujatiach ako sú olympijské hry je to dosť ťažké a človek musí byť na vyššej
O olympjských medailistov bol veľký záujem aj po skončení besedy.
Foto
DOMINIKA NESTARCOVÁ
úrovni a vedieť sa upokojiť,“
popísal Erik Vlček svoj postoj ku psychologickej príprave športovca.
 
Prítomných zaujímal aj život v Olympijskej dedine. „Večer pozeráte v televízii na izbe ako čínska gymnastka cvičí a ráno ju s medailou na krku stretnete v jedálni na raňajkách. To je niečo čo môžete zažiť iba na olympiáde,“ začal popisovať zážitky z Olympijskej dediny Peter Škantár. Pridal sa k nemu Erik Vlček: „Je tam veľmi rušno. Okrem športovcov je tam množstvo ľudí. Dedina nikdy nespí a vždy sa v nej niečo deje. Sú tam ale aj miesta určené na relax.“ Po hodine plnej otázok mali účastníci možnosť získať podpisové kartičky všetkých štyroch športovcov.
 
Slávnostné vyhodnotenie celej súťaže sa uskutočnilo nasledujúce doobedie za účasti viceprezidenta SOV Zdenka Kríža. Kompletníé pravidlá spolu s otázkami online kvízu nájdete TU.
 
Konečné poradie vedomostnej súťaže za rok 2017:
Základné školy:
1. ZŠ Topoľová Nitra (študenti: Adam Chobot, Viktória Kubeková, Nina Palatická, učiteľka Miroslava Košťálová),
2. 8-ročné gymnázium Malacky (Marek Benkovič, Vladimír Strelecký, Matúš Pukančík učiteľ: Martin Čižmár),
3. ZŠ M. R. Martákovej Liptovký Mikuláš (Nela Bednarčíková, Tatiana Korčeková, Oliver Šutara, učiteľka: Dana Klocková)
 
Stredné školy:
1. Gymnázium Malacky (Michal Pavlík, Jakub Kopiar, Martin Žilavý, učiteľ: Martin Čižmár),
2. Spojená škola Nováky (Tomáš Šimo, Matúš Švec, Klaudia Greschnerová, učiteľ: Pavel Oršula),
3. Športové gymnázium Trenčín (Filip Beňadik, Miroslav Jančo, Tomáš Adamovič, učiteľka: Eva Turoňová)
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri