Športové aktuality
Šamorín
3 min. čítania

Veszelka zdolal v trojskoku na mítingu P-T-S v Šamoríne hviezdneho Američana Taylora, v chôdzi na 3 km Úradník aj Czaková s najlepšími svetovými výkonmi roka

TASR, sou
Tomáš Veszelka.
Foto
TASR/Martin Baumann

Slovenský trojskokan Tomáš Veszelka dosiahol cenné víťazstvo na piatkovom 55. ročníku atletického mítingu P-T-S. Výkonom 16,69 m zdolal dvojnásobného olympijského víťaza a štvornásobného majstra sveta Christiana Taylora z USA (16,53), ako aj európskeho šampióna z roku 2016 Maxa Hessa z Nemecka (16,32).

Veszelka sa presadil medzi hviezdnou konkurenciou. "Cítim sa fantasticky najmä z toho, že som zdolal Taylora. Viem však, že dnes išiel na pol plynu, keby veľmi chcel, určite by ma zdolal, on je predsa trojskokan z inej planéty. Určite ma to teší, išiel som do toho s tým, že si idem súťaž maximálne užiť. Boli to moje posledné preteky v tejto sezóne, chcel som skočiť, čo sa dá v rámci mojich obmedzení. Od 19. augusta mám narazenú pätu, dosť to limituje, nečakal som to," povedal 25-ročný Veszelka.

Celkovo sa v Šamoríne zrodilo päť domácich triumfov. O ďalšie slovenské víťazstvá sa postarali Gabriela Gajanová v behu na 800 m vo svojom sezónnom maxime 2:01,26 min, kladivárka Martina Hrašnová (69,86) a chodci Miroslav Úradník s Máriou Katerinkou Czákovou na 3000 m. Úradník aj Czaková dosiahli najlepšie svetové výkony roka - 11:07,21, resp. 12:35,99 min.

Úradujúci olympijský šampión na päťdesiatke Matej Tóth skončil na oveľa kratšej trati druhý za svojím kolegom z tréningovej skupiny. "S mojím výkonom som v podstate spokojný, je to nad očakávanie, časy, keď som bol rýchly ako Miro Úradník, sú dávno preč. Toto je pre mňa naozaj maximum, čo môžem z tela vydolovať. Ukazuje sa, že forma rastie, po tých 5 km, ktoré neboli úplne ideálne, to pomaličky ide smerom, akým má. Verím, že sa nám to podarí zužitkovať na olympijských tratiach, máme v pláne 24. októbra útočiť na olympijský limit. Uvidíme, či nám to okolnosti umožnia," povedal Tóth.

Druhý skončil aj ďalší náš skúsený olympionik, kladivár Marcel Lomnický (74,48), ktorého zdolal Grék Hrístos Frantzeskákis (75,34 m).

Slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko obsadil v behu na 100 m tretiu pozíciu časom 10,38 s. Zvíťazil americký veterán Michael Rodgers (10,15), ktorý je od roku 2013 držiteľ absolútne najlepšieho času na stovke na slovenskom území. Na druhom mieste finišoval Holanďan Taymir Burnet (10,37). "Nie je to ideálne, ani to, čo som chcel behávať a najmä nie na domácej pôde, ale vzhľadom na okolnosti to asi lepšie ísť nemohlo. Celkovo som spokojný, v závere som sa dotiahol na úroveň ostatných. Ani som netušil, že to bude tretie miesto, nesledoval som periférne, ako som na tom. Nechal som to na rozhodnutie rozhodcov, bol by som spokojný aj so štvrtým miestom vzhľadom na to, aká bola táto sezóna," povedal Volko.

Emma Zapletalová chcela v behu na 400 m prekážok zabojovať o víťazstvo a prípadne zaútočiť aj na zlepšenie vlastného národného rekordu (55,19). V konkurencii Ukrajinky Anny Ryžykovovej, ktorá má na konte striebro aj bronz z ME, či striebornej olympijskej medailistky a bývalej majsterky Európy Sary Slott Petersonovej z Dánska sa držala v popredí, no spadla na predposlednej prekážke a nedokončila preteky.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri