Športové aktuality
3 min. čítania

Vo veku nedožitých 87 rokov zomrel legendárny športový novinár a publicista Igor Mráz

Ľubomír Souček
Zosnulý legendárny novinár a publicista Igor Mráz.
Foto
TASR

Bratislava 7. apríla (sou) – Vo veku nedožitých 87 rokov (narodeniny by oslávil 29. apríla) zomrel vo štvrtok v ružinovskej nemocnici v Bratislave Igor Mráz, popredný slovenský športový novinár a publicista. Rodák z chorvátskeho Grobu sa stal legendou sa stal predovšetkým počas pôsobenia v denníkoch Smena, neskôr Pravda (v oboch periodikách strávil po dvadsať rokov) a napokon v denníku Šport, v ktorom bol v rokoch 1986 – 1989 vo funkcii šéfredaktora. Neskôr už  ako dôchodca pracoval postupne ešte vo viacerých denníkoch.

Igor Mráz sa počas dlhotrvajúcej novinárskej kariéry dominantne venoval futbalu, kde bol známy svojim kritickým a odvážnym perom. Ale často písal napríklad aj o cyklistike, krasokorčuľovaní, lyžovaní a o niektorých ďalších športoch. Jeho srdcovkou však bol jednoznačne futbal, ktorému sa venoval aj ako hráč v kluboch ŠK Bratislava, Dynamo Bernolákovo, Stredomlyny Levice, Kablo Bratislava, resp. PŠC Pezinok.

Ako novinár sa Igor Mráz zúčastnil na mnohých majstrovstvách sveta či Európy vo futbale. Zo svetových šampionátov, ktoré sa konali v rokoch 1978 – 1990, pravidelne písal aj knižné publikácie, čím nadviazal na tradíciu založenú Imrichom Hornáčkom. Podieľal sa však aj na príprave kníh o olympijských hrách 1972 v Mníchove, resp. o zimných olympijských hrách 1968 v Grenobli, 1980 v Lake Placide a 1988 v Calgary.

Ako autor či spoluautor je Igor Mráz podpísaný dovedna pod 25 knižnými publikáciami, medzi ktorými sú okrem pamätníc futbalových MS či OH/ZOH aj ďalšie tituly so zameraním na futbal, ako Stopér Popluhár, Ako som strieľal góly (o Jozefovi Adamcovi), dva diely Sveta deväťdesiatich minút, Encyklopédia futbalu, Deväťdesiat belasých rokov a Slovenský futbal, ale napríklad aj kniha Preslávili Slovensko, venovaná slovenským olympionikom, či pamätnica krasokorčuliarskych majstrovstiev sveta v Bratislave v roku 1973.

Podobne ako viacerí jeho známi novinárski kolegovia (najmä Štefan Mašlonka, Jozef Kšiňan, Ján Mikula, Tomáš Grosmann, Zuzana Wisterová a niektorí ďalší) Igor Mráz pôsobil aj ako vedúci tlačových stredísk pri viacerých významných športových podujatiach na Slovensku. Okrem toho sa dlhoročne podieľal aj na riadení federálneho či slovenského Klubu športových redaktorov, ktorý krátko aj viedol.

Igor Mráz bol nositeľ Ceny Vojtecha Zamarovského a ďalších ocenení za literatúru faktu. Slovenský olympijský výbor (SOV) ocenil jeho dlhoročné novinárske a publicistické pôsobenie v roku 2007 udelením Bronzových kruhov SOV a v roku 2007 udelením Ceny Mira Procházku.

Posledná rozlúčka s Igorom Mrázom bude v sobotu 9. apríla o 14. hodine na cintoríne v Chorvátskom Grobe. Česť jeho pamiatke!

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque