Športové aktuality
7 min. čítania

VZ SOV schválilo zloženie slovenskej výpravy na ZOH 2018 v Pjongčangu s 56 športovcami, sľub zloží Alena Procházková, s vlajkou na otvorení ZOH pôjde Veronika Velez Zuzulová

Ľubomír Souček

Slovenskú výpravu na ZOH 2018 povedie športový riaditeľ SOV Roman Buček, ktorý s dvoma svojimi zástupcami odletí do dejiska ZOH ako prvý už túto nedeľu.
Foto
JÁN SÚKUP
BRATISLAVA 26. januára (SOV) – Piatkové 53. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (VZ SOV) v bratislavskom hoteli NH Gate One schválilo zloženie slovenskej výpravy na XXIII. zimné olympijské hry v juhokórejskom Pjongčangu (uskutočnia sa 9. – 25. 2. 2018). V nominácii výpravy, ktorú povedie športový riaditeľ SOV Roman Buček, je napokon 56 športovcov – na poslednú chvíľu v deň rokovania na základe pridelenia ďalšej miestenky of FIS pribudol do návrhov bežec na lyžiach Miroslav Šulek. Okrem športovcov je vo výprave 65-členný sprievod, čiže v Pjongčangu nás bude reprezentovať výprava spolu so 121 členmi.
 
Prezident SOV Anton Siekel vo svojej správe upriamil značnú pozornosť na nadchádzajúce ZOH.
Foto
JÁN SÚKUP
"Sú tam všetci, ktorí si nomináciu zaslúžili. Splniť jej kritériá nie je jednoduché. Už len kvalifikovať sa na ZOH je veľmi náročné a ja to vnímam ako veľký úspech pre slovenský šport. SOV je tu na to, aby pripravil týmto športovcom dobré podmienky. Nie je naša zásluha, že sa na ZOH kvalifikovali, my im akurát musíme pripraviť všetko pre to, aby im nič nechýbalo. Je to veľký záväzok, ktorý majú na pleciach. Sú tu tréneri, rodičia, kluby a na konci tejto pyramídy je Slovensko. Je teraz na nich, aby ukázali, že energia, ktorú dostali, bola na niečo dobrá. Poteší ma každý úspech, ale nebudem sklamaný, ak uvidím, že bojovali a dosiahli svoje osobné rekordy. Fanúšik ocení aj to, keď uvidí pozitívnu energiu od všetkých reprezentantov,"
povedal na margo nominácie na brífingu po skončení rokovania prezident SOV Anton Siekel. V schválenej výprave šéfovi SOV chýba len akrobatická lyžiarka Zuzana Stromková, ktorú o druhý olympijský štart pripravila operácia ramena.

Nie je vylúčené, že ak by z nejakého dôvodu došlo k odhláške niektorej kvalifikovanej sánkarskej dvojice zo zahraničia, pozvánku na ZOH 2018 by od Medzinárodnej sánkarskej federácie (FIL) mohla dostať ešte druhá naša osádka dvojsedadlových saní Vaverčák - Zmij, ktorá je v rebríčku pre účasť v Pjongčangu prvá pod čiarou. Plénum SOV vyslovilo súhlas s akceptáciou dodatočného pozvania na ZOH zo strany medzinárodných federácií a splnomocnilo výkonný výbor SOV schválením dodatočnej nominácie v prípade, že k tomu dôjde.
Schvaľovanie zloženia našej olympijskej výpravy bolo jednomyseľné.
Foto
JÁN SÚKUP

Predložený návrh nominácie schválilo plénum bez pripomienok. Člen SOV za Klub športových redaktorov SSN Tomáš Grosmann však po schválení nominácie upozornil, že nemalo dôjsť k tomu, čo predchádzalo návrhu nominácie hokejovej časti výpravy - teda k hádkam medzi zväzom a klubmi okolo prerušenia najvyššej domácej ligovej súťaže a pôvodného neuvoľnenia asistenta reprezentačného trénera Vladimíra Orzságha jeho klubom. Vyzval, aby k tomu v budúcnosti pred olympiádou už nikdy nedošlo. Prezident SZĽH Martin Kohút sa v reakcii na jeho slová predrečníkovi poďakoval a apeloval na to, aby sa do športu vniesli nové hodnoty.

Už výkonný výbor SOV po konzultácii s komisiou športovcov SOV rozhodol, že na sľube do rúk prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý sa uskutoční v utorok 30. januára v historickej budove Národnej rady SR a ktorý bude spoločný pre slovenskú olympijskú aj paralympijskú výpravu, v mene olympionikov bude sľub skladať bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, ktorá pôjde na ZOH už po štvrtý raz. Na sľube by sa podľa prihlášok malo zúčastniť 43 členov slovenskej olympijskej výpravy. Už na druhý deň odletia do Kórejskej republiky prví naši športovci – kompletný biatlonový táím mužov aj žien a dve bežkyne na lyžiach. Predvoj našej výpravy – vedúci Roman Buček aj jeho obaja zástupcovia Boris DemeterRoman Hanzel – odcestuje v preds

Slovenskú vlajku na slávnostnom otvorení ZOH ponesie zjazdárka Veronika Velez Zuzulová.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK
tihu už túto nedeľu.

Na základe rozhodnutia výkonného výboru SOV po konzultácii s komisiou športovcov SOV bude vlajkonosičkou našej výpravy na slávnostnom otvorení ZOH 9. februára 2018 v Pjongčangu bude zjazdárka Veronika Velez Zuzulová, ktorú takisto čaká štvrtá účasť na ZOH.

V piatok bolo schválené aj zloženie disciplinárnej komisie SOV na ZOH v Pjongčangu: Anton Siekel – prezident SOV, Jozef Liba – generálny sekretár SOV, Roman Buček –vedúci výpravy, Danka Barteková – zástupkyňa športovcov, Matej Kazár – zástupca športovcov, Michal Malák – zástupcovia trénerov, Roman Fano – hlavný lekár výpravy.

Nielen Pjongčangu sa týka finančné ocenenie športových výkonov reprezentantov SR, ktoré je platné pre olympijský cyklus 2017 – 2020, teda aj pre OH 2020 v Tokiu, s ktorým sa členovia pléna SOV zoznámili. V porovnaní s predošlým olympijským cyklom došlo k určitému navýšeniu prémiív individuálnych disciplínach sa za umiestenia na 1. – 8. mieste sú odmeny vo výške 50-tisíc – 40-tisíc – 30-tisíc – 20-tisíc, 15-tisíc, 10-tisíc, 8-tisíc a 6-tisíc eur. V prípade medailistov boli doterajšie odmeny o 5-tisíc eur nižšie. V kolektívnych športoch je odmena pre každého člena družstva (športovca) v prípade umiestenia na 1. – 6. mieste stanovená na 15-tisíc, 13-tisíc, 11-tisíc, 9-tisíc, 6-tisíc a 4-tisíc eur. Z uvedených odmien pre individuálne aj kolektívne športy uhradí    50 % SOV z vlastných zdrojov a očakáva sa, že ďalších 50 % bude takisto ako v minulosti hradených z dotácií MŠVVaŠ SR.

Nominácia slovenskej výpravy na ZOH 2018 v Pjongčangu

VEDENIE  VÝPRAVY

Spolu (7): Roman Buček (vedúci výpravy), Boris Demeter, Roman Hanzel (zástupcovia vedúceho), Roman Fano (vedúci lekár), Ľubomír Souček (hlavný tlačový atašé), Branislav Delej (lekár), Boris Žbirka (regeneračný pracovník)

BIATLON

Športovci (10; 5+5): Matej Kazár, Tomás Hasilla, Martin Otčenáš, Michal Šíma, Šimon Bartko, Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Alžbeta Majdišová, Ivona Fialková, Terézia Poliaková, sprievod (14, z toho 2 s akreditáciami od IBU): Tomás Fusko (vedúci), Anna Murínová, Daniel Kuzmin, Milan Gašperčík, Martin Bajčičák (tréneri), Dušan Otčenáš, Lukáš Daubner, Adam Berčík, Matúš Ondrejka, Fabien Blondeau, Baptiste Blondeau (servis), Vladimír Vachalík (lekár), Denis Freudenfeld, Radovan Jambor (fyzioterapeuti)

BEH NA LYŽIACH

Športovci (5; 3+2): Peter Mlynár, Andrej Segeč, Miroslav Šulek, Alena Procházková, Barbora Klementová, sprievod (5): Michal Malák (vedúci a tréner), Ján Valuška (tréner), Ondrej Benka-Rybár, Michal Polačko, Benedikt Procházka (servis)

ĽADOVÝ HOKEJ

Športovci (25; 0+25): Ján Laco, Branislav Konrád, Patrik Rybár, Ivan Baranka, Michal Čajkovský, Dominik Graňák, Marek Ďaloga, Tomáš Starosta, Juraj Valach, Peter Čerešňák, Juraj Mikuš, Martin Bakoš, Miloš Bubela, Marcel Haščák, Lukáš Cingeľ, Tomáš Marcinko, Patrik Lamper, Ladislav Nagy, Tomáš Surový, Andrej Kudrna, Peter Ölvecký, Michal Krištof, Matej Paulovič, Matúš Sukeľ, Marek Hovorka, sprievod (14): Miroslav Šatan (generálny manažér), Miroslav Valíček (manažér), Craig Ramsay, Vladimír Országh, Ján Lašák (tréneri), Róbert Bereš (kondičný tréner), Igor Andrejkovič (videoanalytik), Ján Grauzel (lekár), Ľubomír Ondrejka (masér), Viktor Fabík, Andrej Foltýn (fyzioterapeuti), Peter Jánošík (tlačový atašé), Juraj Stopka, Rastislav Ladecký (maséri)

Necestujúci náhradníci: Tomáš Hrnka, Andrej Meszároš, Pavol Skalický, Marek Viedenský, Martin Gernát, Ladislav Romančík, Marek Čiliak, Adam Jánošík, Oldrich Kotvan, Radoslav Tybor, Július Hudáček, Libor Hudáček

KRASOKORČUĽOVANIE

Športovci (3; 1+2): Lukáš Csӧlley, Nicole Rajičová, Lucie Myslivečková, sprievod (3): Igor Krokavec, Tomislav Rajič, Corrado Giordani (tréneri)

SÁNKOVANIE

Športovci (5; 4+1): Jozef Ninis, Jakub Šimoňák, Marek Solčanský, Karol Stuchlák, Katarína Šimoňáková, sprievod (4, z toho 1 s akreditáciou od FIL): Jozef Škvarek (vedúci a tréner), Ján Harniš, Walter Marx ml. (tréneri), Radko Štefáni (tréner a servis)

SNOUBORDING

Športovkyňa (1; 0+1): Klaudia Medlová, sprievod (2): Kjersti Buaasová, Chanelle Sladicsová (ténerky)

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Športovci (7; 3+4): Adam Žampa, Andreas Žampa, Matej Falat, Petra Vlhová, Veronika Velez Zuzulová, Soňa Moravčíková, Barbora Kantorová, sprievod (16): Boris Vlha, Livio Magoni, Matej Gemza, Timotej Zuzula, Branislav Moravčík, Tomáš Žampa, Mateusz Herda, Alberto Belfi (tréneri), Marco Porta (kondičný tréner), Mateo Freo, Jakub Hudák (fyzioterapeuti), Stanislav Vozárik, Dušan Kapš, Krzystof Mazurek, Ján Baniar, Viliam Stinčík (servis)

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri