Športové
6 min. čítania

Záverečný ceremoniál ZOH vo Vancouvri s problémovým ohňom a s ruským motýľom

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

Vancouver 1. marca (TASR, Reuters, AP, dpa) - Vo Vancouvri vyvrcholili v nedeľu večer záverečným ceremoniálom XXI. ZOH 2010, ktoré sa začali tragickou smrťou gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho a skončili sa bujarými oslavami domácej Kanady. Na druhý pokus sa legendárnej kanadskej rýchlokorčuliarke Le May-Doanovej podarilo na štadióne B.C. Place zapáliť neposlušnú štvrtú nohu ohňa zimnej olympiády a prezident MOV Jacques Rogge tak vyhlásil hry vo Vancouveri za ukončené. "My všetci zdieľame žiaľ a smútok nad predčasne pretrhnutým olympijským snom. Pamiatka na Nodara Kumaritašviliho zostane navždy s nami," uviedol šéf MOV Rogge, ktorý inak označil ZOH 2010 ako "vynikajúce a veľmi priateľské."

V hale BC Place vo Vancouvri sa tiesnilo 60.000 divákov, z ktorých väčšina bola nabudená víťazstvom hokejistov a ziskom rekordnej 14. zlatej medaily na ZOH 2010. Po úvodnom predstavení tisícky mladých snoubordistov nastúpili na plochu už značne preriedené výpravy jednotlivých krajín. Vlajkonosičom kanadskej výpravy bola hrdinská krasokorčuliarka Joannie Rochetteová, ktorá získala bronz napriek tomu, že len krátko po príchode do Vancouvru jej zomrela matka na zlyhanie srdcovej činnosti. Vlajku Bieloruska zasa niesol smutný bežecký lyžiarsky hrdina Leonid Karnejenko. Vicemajster sveta 2007 z korčuliarskej pätnástky sa v semifinále šprintu dvojíc blížil do cieľa na prvom mieste, ale vbehol do nesprávneho koridoru a diskvalifikovali ho. Slovenskú vlajku niesol bronzový medailista z pretekov s hromadným štartom biatlonistov Pavol Hurajt, pod českou vlajkou sa blysla dvojnásobná olympijská víťazka Martina Sáblíková.

Medzitým rozdali na štadióne aj poslednú sadu medailí a tak zásluhou víťaza v behu na 50 km s hromadným štartom Pettera Northuga hrali nórsku hymnu. Na základe olympijskej tradície sa hrala na štadióne aj grécka hymna a na počesť organizátorov ZOH 2014 v Soči zasa ruská. Celú prostrednú časť záverečného ceremoniálu venovali organizátori Rusku, mestu Soči a športoviskám, ktoré privítajú hry pod piatimi olympijskými kruhmi o štyri roky. Primátor Anatolij Pachomov tak prevzal symbolickú olympijskú zástavu kolegu z Vancouvru Gregora Robertsona. Pri osemminútovej prezentácii Soči sa predstavili baletní tanečníci moskovského "Veľkého Divadla" a "Marinského divadla". Na záver ruskej sekcie pristál na štadióne obrovský motýľ s ôsmimi krídlami, ktorý dokonca vďaka ruskej opernej dive aj spieval.

Po príhovore šéfa MOV Roggeho sa rozozvučali piesne kanadského folk-country-rockového speváka a skladateľa Neila Younga. V tom čase už prestali šľahať olympijské plamene a vysoké pylóny sa stratili späť v zemi, odkiaľ sa pred sedemnástimi dňami vynorili. Zimné olympijské hry sa skončili a plocha štadiónu B.C. Place sa zmenila na raj farieb a hlavne zvukov. Takmer dvojhodinová oslava kanadského národa a bohatej krajiny sa odohrala za zvukov piesní slávnych domácich umelcov - Alanis Morissetteovej i Avril Lavigneovej.
Olympiáda vo Vancouvri sa do dejín ZOH zapísala prekonaním počtu zúčastnených krajín, športovcov a odvetví. Oproti Turínu súťažilo v ňom a vo Whistleri o 113 športovcov viac (2621), celkovo z 82 krajín - pred štyrmi rokmi boli z 80 krajín. Uskutočnilo sa 86 súťaží, tiež o dve viac ako na predchádzajúcej zimnej olympiáde. XXII. zimné olympijské hry sa uskutočnia v ruskom Soči pri Čiernom mori 7. – 23. februára 2014.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri