Životný výsledok Adama Žampa v obrovskom slalome SP, v Santa Caterine skončil siedmy

Ľubomír
Souček
Radosť Adama Žampu zo siedmeho miesta v obrovskom slalome SP v Santa Caterine.
TASR/AP

Slovenský zjazdár Adam Žampa dosiahol životný výsledok v obrovskom slalome Svetového pohára. V talianskom stredisku Santa Caterina skončil siedmy so stratou 1,15 s na víťazného Chorváta Filipa Zubčiča, ktorý zvíťazil s náskokom 12 stotín pred Slovicom Žanom Kranjecom a 30 stotín pred Švajčiarom Marcom Odermattom (+0,30). Slovák zdolal dvoch elitných Nórov - obhajcu veľkého glóbusu Aleksandra Aamodta Kildeho i úradujúceho majstra sveta v "obráku" Henrika Kristoffersena. Adam Žampa si pripísal do hodnotenia prestížneho seriálu 36 bodov. Štvrtýkrát v kariére sa dostal do elitnej desiatky. Jeho maximom zostáva 5. miesto z alpskej kombinácie v Kitzbüheli z januára 2016. Bodoval aj jeho mladší brat Andreas Žampa, ktorého klasifikovali na 24. priečke (+3,09).

Po prvom kole sa Adam Žampa v Santa Caterine s číslom 37 vďaka rýchlemu záveru usadil na 13. priečke, keď za vedúcim Kranjecom zaostal o 1,72 s. V druhom kole zajazdil tretí najrýchlejší čas a dlho viedol. Napokon z toho bola siedma priečka. Andreas Žampa sa po dojazde zaradil na nepostupovú 31. priečku, keď na bodový zisk potreboval iba o päť stotín lepší čas, do elitnej tridsiatky mu však pomohla dodatočná diskvalifikácia Francúza Thibauta Favrota.

Výsledky obrovského slalomu SP v Santa Caterine: 1. Zubčič (Chor.) 2:15,06, 2. Kranjec (Slov.) +0,12, 3. Odermatt (Švajč.) +0,30, 4. Meillard (Švajč.) +0,66, 5. Pinturault (Fr.) +0,80, 6. Ford (USA) +0,98, 7. Adam ŽAMPA +1,15, ... 24. Andreas ŽAMPA (obaja SR) +3,09. Celkové poradie SP (po 3 súťažiach): 1. Pinturault 195, 2. Zubčič 148, 3. Odermatt 140, 4. Braathen 135, 5. Kristoffersen (obaja Nór.) 134, 6. Kranjec 122, ... 19. Adam ŽAMPA 39, 41. Andreas ŽAMPA 7, obrovský slalom (po 2): 1. Odermatt 140, 2. Braathen a Zubčič 122, ... 12. Adam ŽAMPA 39, 33. Andreas ŽAMPA 7.