Športové aktuality
4 min. čítania

Zomrel bývalý šéfredaktor denníka Šport a popredný šachista Július Kozma

TASR, Ľubomír Souček

   Bratislava 27. novembra (TASR, SOV) - Vo veku 80 rokov skonal vo štvrtok večer bývalý popredný šachista a významný slovenský športový novinár JUDr. Július Kozma. Bol dlhoročným čs. reprezentantom v šachu a vôbec prvým Slovákom, ktorý získal titul medzinárodný majster (1957). Majster ČSSR v roku 1967 bol účastníkom dvoch šachových olympiád (1958, 1960) a troch ME družstiev (1957, 1961, 1970). Z piatich akademických MS, na ktorých hral, získal jednu zlatú medailu (1954) a dve bronzové (1957, 1958).

   Ešte počas štúdií na Právnickej fakulte UK v Bratislave nastúpil Július Kozma do Slovenského rozhlasu ako redaktor. Kratší čas bol aj vedúcim športovej redakcie. Po tom, čo v septembri 1970 dostal pre odmietavý postoj k okupácii Československa spojeneckými vojskami výpoveď, nastúpil 15. januára 1971 do denníka Šport a zostal mu verný až do svojej smrti. Ako rozvážny, inteligentný, rozhľadený a seriózny človek sa tešil všeobecnému rešpektu svojich kolegov. Po novembri 1989 si ho zamestnanci redakcie zvolili za šéfredaktora. Túto funkciu zastával do 31. augusta 1992. Opustil ju v deň, keď sa končilo pôsobenie Športu ako denníka telovýchovnej organizácie.

   Úzky vzťah k denníku Šport si Július Kozma uchoval aj v dôchodkovom veku. Aj po ťažkom infarkte sa vrátil k písaniu do novín, s ktorými spojil prakticky polovicu života. Jeho podpis alebo skratka (kz) sa objavovali pod článkami v Športe naďalej takmer tak často, ako keď bol v novinách zamestnaný. Písal až do posledných chvíľ, pričom sa dominantne a zasvätene venoval zahraničnému futbalu. Okrem množstva futbalových a šachových článkov napísal aj knihy "Boje o šachový trón" (1976) a "Šachové olympiády" (1984, spolu s Ľubomírom Ftáčnikom a Jánom Plachetkom).

   Posledná rozlúčka s Júliusom Kozmom bude v utorok 1. decembra o 11.00 h v bratislavskom krematóriu. Česť jeho pamiatke!

od nitra
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV