4. Váž si výkon súpera i spoluhráčov

Emil Zátopek, československý bežec, ktorý sa predovšetkým preslávil počas olympijských hier 1952 v Helsinkách, kde vyhral beh na 5 km, 10 km a maratón, vynikal nielen svojími výkonmi na trati, ale aj vystupovaním mimo bežeckej dráhy. Jeho krédom bolo: „Víťazstvo je skvelá vec, ale priateľstvo je ešte lepšia.“

Austrálsky atlét Ron Clarke nikdy nezískal olympijské zlato, hoci ho považovali za najlepšieho maratónca svojej doby. Na olympijských hrách v Mexico City v roku 1968, patril k najväčším favoritom, ale doplatil na kruté podmienky vysokej nadmorskej výšky. V behu na desať kilometrov dobehol šiesty a v cieli skolaboval. Zátopek si ho nesmierne vážil ako športovca a človeka. Spájalo ich krásne priateľstvo. Clarke aj navštívil Zátopka v Prahe, ktorý keď sa lúčili, strčil Austrálčanovi do ruky malý balíček so slovami, že otvoriť ho smie až v lietadle. Clark po štarte lietadla odišiel do súkromia toalety, kde rozbalil krabicu. Našiel v nej Emilovu olympijskú zlatú medailu z Helsínk na 10 000 metrov s venovaním. “Sedel som na tom záchodovom sedadle a plakal,“ povedal neskôr Clarke. „Nebolo to z kamarátstva, ale pretože si to zaslúžiš,“ napísal dojatému Austrálčanovi Zátopek v priloženom liste.

Emil Zátopek bol v roku 1975 vyznamenaný Trofejou Pierra de Coubertin za príkladné vystupovanie v duchu fair play počas športovej kariéry. Cenu udeľuje Medzinárodný výbor fair play.