8. Je lepšie čestne prehrať, ako vyhrať podvodom

Športové hodnoty

Šport nie je len o samotnom športovom výkone a víťazstvách, ale rozvíja takmer všetky aspekty osobnosti ako pracovitosť, vytrvalosť, rešpekt k druhým, priateľstvo, radosť z pohybu, zvyšuje odolnosť voči záťaži a propaguje pohyb ako súčasť zdravého životného štýlu. Na druhej strane môže šport tiež naučiť športovca podvádzať, klamať, byť arogantný a vyhrávať na úkor vlastného zdravia a princípov fair play. Pokúsime sa uviesť zopár myšlienok správnych športových hodnôt.

Je dôležité, aby si športovci vždy vážili svojich súperov aj samých seba. Šport nie je len o víťazstve, ale aj o tom, ako sa k víťazstvu dopracujeme. Spravodlivo a férovo. Aj zvládnutie a prijatie prehry je prejav rešpektu k skutočnému duchu športu.

U športovcov netreba zabúdať na rozvoj týchto hodnôt. Častokrát si zaslúžia pochvalu bez ohľadu na výsledok. Nezabúdajme na to, kto je vzorom mladých začínajúcich športovcov. Deti sledujú a učia sa, ako sa majú správať, od svojho okolia. To, ako sa správajú rodičia na tribúne alebo tréneri počas zápasu alebo súťaže, sa odrazí na správaní športovcov k svojim súperom.

Rešpekt, osobné zlepšovanie, integrita a rovnosť majú prednosť nad víťazstvom. Nezabúdajme na tieto priority. Aj keď si to nie vždy uvedomujeme, deti sa od nás učia aj napríklad počas toho, ako sledujeme športový zápas. Ako sami pristupujeme k „fair play“.

Aké hodnoty sa propagujú v jednotlivých športoch, kluboch alebo ihrisku? Každý šport má svoje špecifiká. Existuje aj veľa príkladov fair play z majstrovstiev sveta alebo olympiády, kedy športový duch zvíťazil nad samotnou túžbou po víťazstve.

Šport je predovšetkým o osobnom raste a vývoji na tú najlepšiu verziu samého seba.

Partneri projektu
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV