Športové aktuality
5 min. čítania

Monika Chochlíková získala najcennejšiu medailu kariéry

Z Birminghamu PETER PAŠUTH

Bojovníčka v thajskom boxe Monika Chochlíková sa stala v nedeľu v Birminghame víťazkou Svetových hier v kategórii do 51 kg. Členka VŠC Dukla Banská Bystrica sa stala historicky šiestym zástupcom či zástupkyňou Slovenska so zlatom z vrcholného podujatia v neolympijských športoch.

V nedeľňajšom finále váhy do 51 kg si Monika Chochlíková poradila s Meriem El Moubarikovou z Maroka na body. Slovenská reprezentantka uspela v každom z troch kôl a celkovo u rozhodcov vyhrala 30:27.

Nepríjemné ráno

Foto
SOŠV/PETER PAŠUTH

V boji o zlato sa stretli posledné dve majsterky sveta. Chochlíková získala zlato na MS vlani v decembri, májový šampionát, ktorý ovládla Maročanka, potom vynechala a sústredila sa na Svetové hry.

Finále thajského boxu naplánovali organizátori na predpoludnie birminghamského času. V nedeľu ráno však zavládla v slovenskom tábore menšia panika.

„Ráno to nevyzeralo bohvieako. Dve hodiny pred zápasom ma naplo a vracala som. Rozmýšľali sme s tímom, či zápas nezrušíme. Povedali sme si však, že už keď som sa do finále dostala a pre účasť v ňom veľa odtrpela a prešla si náročným obdobím vrátane diét, tak na súboj nastúpim. Chcela som to risknúť a aj keby ma súperka zdolala, mohla som si povedať, že som urobila pre úspech maximum. Napokon sa však všetko zlé na dobré obrátilo. Vyšlo to, mám zlato,“ tešila sa po zápase Monika Chochlíková.

Správna taktika na súperku

Monika Chochlíková vo finále Svetových hier v Birminghame zdolala súperku z Maroka.
Foto
SOŠV/PETER PAŠUTH

Na Svetových hrách sa vo váhe do 51 kg všeobecne očakávalo slovensko-marocké finále. Obe bojovníčky ukázali v ringu veľkú kvalitu a zaslúžene sa do boja o zlato dostali. V samotnom zápase sa už nemali čím prekvapiť, rozhodovali maličkosti.

„Vedela som, že ma čaká technicky zápas. Na súperku sme sa dobre pripravili, chcela som byť tá, ktorá bude viac kopať a končiť každú výmenu. Snažila som sa využívať dominantnejšie techniky, čo sa mi darilo,“ popisovala slovenská šampiónka.

Po prvom kole sa ešte viac upokojila. Rozhodcovia ju častejšie hodnotili a viedla. Darilo sa jej napĺňať stanovenú taktiku a súperku udierala a kopala častejšie. „Videla som, ako sa pomaly začala lámať. Nie je dobrá v kondícii. Keď som vyhrala aj druhé kolo, v treťom som sa snažila bojovať, aby som jej veľa nedovolila a všetko si postrážila.“

Slovenskí športovci doteraz získali na Svetových hrách 27 medailí, z toho šesť zlatých. Posledné zlaté pred Monikou Chochlíkovou vybojovali v roku 2009 v Kaohsiungu kulturistka Jana Purdjaková a karatistka Eva Tulejová-Medveďová. Okrem týchto športov ešte oslavovalo Slovensko zlato v minulosti aj v rybolovnej technike.

Slovenská výprava, z ktorej súťažilo 11 športovcov, odchádza z Birminghamu s bilanciou jedna zlatá, jedna strieborná a dve bronzové medaily. Okrem Moniky Chochlíkovej sa z cenných kovov tešili aj Alexandra Filipová, Ingrida Suchánková a Zuzana Hrašková.

Má už dve medaily zo Svetových hier

Monika Chochlíková s trénerom Tomášom Tadlánkom po úspešnom finále na Svetových hrách v Birminghame.
Foto
SOŠV/PETER PAŠUTH

Monika Chochlíková získala už svoju druhú medailu zo Svetových hier v kariére. V roku 2017 v poľskom Vroclave bola strieborná v kickboxe. V ňom sa predstavila aj v Birminghame, po kontroverznom výroku rozhodcov však vypadla vo štvrťfinále.

„Táto zlatá medaila z thajského boxu je veľká satisfakcia za kickbox. Ten ma veľmi mrzel a bola som sklamaná,“ priznala momentálna svetová jednotka vo váhe do 51 kg.

Aj keď vo svojej kariére už získala veľa víťazstiev a úspechov, prvenstvo na Svetových hrách radí Monika Chochlíková najvyššie v kariére. Za zlatom je dlhá cesta, ktorú musela prekonať.

„Pre mňa je to najcennejšia medaila. Svetové hry sa konajú raz za štyri roky a pre nás sú ako olympijské hry. Je to tam. Získala som krásnu a veľmi cennú medailu,“ žiarila šťastím.

Monika Chochlíková uvažuje o budúcnosti v kickboxe

Po vypadnutí v kickboxe sa objavili rôzne špekulácie, že Monika Chochlíková dá tomuto športu zbohom a bude sa venovať iným bojovým odvetviam vrátane thajského boxu. Ako však po zlatom finále prezradila, zatiaľ definitíva nepadla.

„O ukončení kariéry v kickboxe uvažujem už dlhšie, možno od roku 2019. Boli tam však iné veci, pre ktoré som nechcela a nemohla ešte odísť z kickboxu. Musím si to teraz všetko prejsť hlavou. Venujem sa viacerým bojovým športom. Je lepšie vydať sa na užšiu cestu a sústrediť sa len na niečo konkrétne,“ priznala Monika Chochlíková.  

Podujatia a športovci
Šport
OLOV

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola