7 min. čítania

18. september - tretí súťažný deň na OH - 2

PLÁVANIE: Hoogenband vyrovnal svetový rekord SYDNEY 18. septembra (SITA) - Olympijským víťazom na 200 m voľným spôsobom sa stal skvelý Holanďan Pieter van den Hoogenband, ktorý vyrovnal časom 1:45,35 min svoj vlastný svetový rekord z nedeľňajšieho semifinále. Van den Hoogenband zdolal Thorpea SYDNEY 18. spetembra (SITA) - Holandský plavec Pieter van den Hoogenband v pondelkovom finále na 200 m voľným spôsobom zdolal miláčika domáceho publika Iana Thopea a získal zlatú medailu. Šesťnásobný majster Európy, ktorý v nedeľňajších semifinálových pretekoch prekonal Thorpeov svetový rekord, zaplával rovnaký čas (1:45,35) aj vo finále. Na treťom mieste skončil strieborný z dvojnásobnej trate Talian Massimiliano Rosolino. Výsledky:Muži - 200 m v. sp. - finále: 1. Pieter van den Hoogenband (Hol.) 1:45,35 (vyrovnaný SR), 2. Ian Thorpe (Austr.) 1:45,83, 3. Massimiliano Rosolino (Tal.) 1:46,65, 4. Josh Davis (USA) 1:46,73, 5. Paul Palmer (V. Brit.) 1:47,95, 6. James Salter (V. Brit.) 1:48,74, 7. Rick Say (Kan.) 1:48,76, 8. Grant Hackett (Austr.) 1:49,46 100 m znak vyhrala mladá Rumunka Mocanuová SYDNEY 18. septembra (SITA) - Šestnásťročná plavkyňa Diana Mocaunová získala na OH v Sydney zlatú medailu v pretekoch na 100 m znak. Mladá reprezentantka Rumunska zaplávala druhý najlepší čas histórie, keď za Číňankou He Cihong zaostala iba o 5 stotín sekundy. Na druhom mieste doplávala časom 1:00,55 Maj Nakamurová z Japonska. Japonská plavkyňa, ktorá v Atlante skončila na štvrtom mieste, ešte po obrátke viedla, no v záverečnom finiši na Mocanuovú nestačila. Na treťom mieste skončila skúsená Nina Živanevskaja zo Španielska (1:00,89). Výsledky:Ženy - 100 m - znak: 1. Diana Mocanuová (Rum.) 1:00,21, 2. Mai Nakamurová (Jap.) 1:00,55, 3. Nina Živanevskaja (Šp.) 1:00,89, 4. Roxana Maracineanuová (Fr.) 1:01,10, 5. Noriko Inadová (Jap.) 1:01,14, 6. B. J. Bedfordová (USA) 1:01,47, 7. Dyana Calubová (Austr.) 1:01,61, 8. Louise Ornstedtová (Dán.) 1:02,02 Krayzelburg víťazom na 100 m znak SYDNEY 18. septembra (SITA) - Američan Lenny Krayzelburg pridal v pondelok do svojej medailovej kolekcie zlatú olympijskú medailu na 100 m znak. Majster sveta na tejto trati a svetový rekordér na 50, 100 a 200 m znak vytvoril časom 53,72 nový olympijský rekord, keď za svojím svetovým rekordom z minulého roka zaostal o 12 stotín sekundy. So stratou 35 stotín sekundy doplával do cieľa ako druhý Austrálčan Matthew Welsh. Bronzovú medailu získal časom 54,82 Nemec Stev Theloke. Muži - 100 m znak finále: 1. Lenny Krayzelburg (USA) 53,72 (OR), 2. Matthew Welsh (Austr.) 54,07, 3. Stev Theloke (Nem.) 54,82, 4. Josh Watson (Austr.) 55,01, 5. Bartosz Kizierowski (Poľ.) 55,04, 6. Neil Walker (USA) 55,14, 7. Steffen Driesen (Nem.) 55,27, 8. Eithan Urbach (Izrael) 55,74 Víťazkou pretekov na 100 m prsia Američanka Quannová SYDNEY 18. septembra (SITA) - Šestnásťročná Američanka Megan Quannová sa v pondelok stala víťazkou pretekov v plávaní na 100 m prsia, keď za sebou nechala favorizovanú Juhoafričanku Penny Heynsovú. Víťazná reprezentantka USA zaplávala čas 1:07,05 a plavkyňu JAR zdolala o pol sekundy. Olympijská víťazka z Atlanty Heynsová skončila nakoniec až tretia, keď ju predbehla aj domáca iba pätnásťročná Leisel Jonesová. Ženy - 100 m prsia - finále: 1. Megan Quannová (USA) 1:07,05, 2. Leisel Jonesová (Austr.) 1:07,49, 3. Penny Heynsová (JAR) 1:07,55, 4. Sarah Poeweová (JAR) 1:07,85, 5. Agnes Kovácsová (Maď.) 1:08,09, 6. Masami Tanaková (Jap.) 1:08,37, 7. Tarnee Whiteová (Austr.) 1:09,09, 8. Sylvia Geraschová (Nem.) 1:09,86 DŽUDO: Zlaté medaily pre Taliansko a Španielsko SYDNEY 18. septembra (SITA) - Olympijskou víťazkou v džude v kategórii do 57 kg sa v pondelok stala Španielka Isabel Fernendezová, ktorá vo finále zdolala Driulys Gonzalesovú z Kuby po výroku rozhodcov jusei gači. Bronzové medaily získalo Japonsko a Austrália zásluhou Kie Kusakabeovej a Marie Pekliovej. V kategórii mužov do 73 kg si zlato vo finálovom súboji s Brazílčanom Camilom vybojoval Talian Giuseppe Maddaloni. Bronz poputuje do Lotyšska a Bieloruska, keď Zelonijs, resp. Lariukov zdolali svojich súperov v zápasoch o 3. miesto zhodne na ippon. Ženy - 57 kg - výsledky:finále: Isabel Fernandezová (Šp.) - Driulys Gonzalezová (Kuba) yusei-gachio 3. miesto: Kie Kusakabeová (Jap.) - Šen Jun (Čína) ipponMaria Pekliová (Austr.) - Cinzia Cavazzutiová (Tal.) yusei-gachiPoradie: 1. Isabel Fernandezová (Šp.), 2. Driulys Gonzalesová (Kuba), 3. Kie Kusakabeová (Jap.) a Maria Pekliová (Austr.), 5. Šen Jun (Čína) a Cinzia Cavazzutiová (Tal.)Muži - 73 kg - výsledky:finále:Giuseppe Maddaloni (Tal.) - Tiago Camilo (Braz.) ippono 3. miesto:Vsevolods Zelonijs (Lotyš.) - Čoi Jong-Sin (Kór. rep.) ipponAnatolij Larjukov (Bielor.) - Jimmy Pedro (USA) ipponPoradie: 1. Giuseppe Maddaloni (Tal.), 2. Tiago Camilo (Braz.), 3. Vsevolods Zelonijs (Lotyš.) a Anatolij Larjukov (Bielor.), 5. Čoi Jong-Sin (Kór. rep.) a Jimmy Pedro (USA)