10 min. čítania

21. september - piaty súťažný deň na OH

STREĽBA: Pri Gönciho neúčasti triumfoval v ĽM 60 Švéd Edman SYDNEY 21. septembra (SITA) - Bez slovenského reprezentanta a obhajcu bronzu z posledných OH v Atlante Jozefa Gönciho sa uskutočnila súťaž v ľubovoľnej malokalibrovke 60. Dvadsaťšesťročný najlepší svetový strelec posledných dvoch rokov musel ostať s vysokou teplotou v olympijskej dedine v posteli a na strelnicu v Cecil Parku ani neprišiel. Pri Gönciho neúčasti sa olympijským víťazom v ĽM 60 stal Jonas Edman zo Švédska, ktorý dosiahol výkon 701,3 bodu. Tridsaťtriročný manažér zo Švédska strieľal veľmi dobre už v kvalifikácii, v ktorej mu iba bod chýbal k absolutnému výkonu 600 bodov. Vo finále si svoju pozíciu uhájil a získal tak prvé veľké individuálne víťazstvo svojej kariéry. Striebornú medailu si vystrieľal Torben Grimmel z Dánska a bronzovú Sergej Martinov z Bieloruska. Výsledky: ĽM 60: 1. Jonas Edman (Švéd.) 701,3 (599+102,3), 2. Torben Grimmel (Dán.) 700,4 (597+103,4), 3. Sergej Martinov (Biel.) 700,3 (598+102,3), 4. Maik Eckhardt (Nem.) 699,8 (596+103,8), 5. Václav Bečvář (ČR) 699,7 (597+102,7), 6. Artem Chadžibekov (Rus.) 699,2 (597+102,2), 7. Igor Pirekejev (Turk.) 699,2 (597+102,2), 8. Philippe Joualin (Fr.) 699,0 (596+103,0)Ženy - skeet - Zlato patrí Meftachetdinovovej SYDNEY 21. septembra (SITA) - Zlatú medailu v skeete získala Zemfira Meftachetdinovová z Azerbajdžanu. Získala tak tretiu olympijskú medailu pre Azerbajdžan v histórii olympiád. Bývalá majsterka sveta a Európy Meftachetdinovová po tom, ako dominovala v kvalifikácii v novom olympijskom limite 73 bodov, získala vo finále maximálny počet 25 bodov. Jej konečný súčet bol 98. Striebro získala ruská rekordérka Svetlana Deminová (95) a bronz si vybojovala Maďarka Diana Igalyová. Slovenskej reprezentantke v streľbe Andrei Stranovskej nevyšla na olympijských hrách v Sydney kvalifikácia skeetu. Tridsaťročná strelkyňa ŠKP Trnava obsadila výkonom 67 bodov 13. miesto a nepostúpila do finále. Výsledky:1. Zemfira Meftachetdinovová (Azerb.) 98,0 (73+25), 2. Svetlana Deminová (Rus.) 95,0 (70+25), 3. Diana Igalyová (Maď.) 93,0 (71+22), 4. Tash Lonsdaleová (Austr.) 93,0 (70+23), 5. Cindy Shenbergerová (USA) 92,0 (70+22), 6. Erdžanik Avetisijanová (Rus.) 92,0 (70+22), .... 13. Andrea Stranovská (SR) 67 Alifirenko sa vrátil pre zlato SYDNEY 21. septembra (SITA) - Podplukovník ruskej armády Sergej Alifirenko sa triumfálne vrátil do športového diania, keď zvíťazil v utorok v streľbe z rýchlopalnej pištole na 25 metrov. Štyrdsaťjedenročný strelec , ktorý za venuje športovej streľbe už 30 rokov, sa vrátil na športoviská až po rozpade Sovietskeho zväzu. Tento rok síce skončil v pretekoch svetového poháru iba dvakrát druhý, no vo finále zdolal dvojnásobného olympijského šampióna Ralfa Schumanna. "O Schumannovi viem takmer všetko a vedel som, že ho môžem zdolať," povedal Alifirenko a dodal: " je krásne zvíťaziť nad veľkým šampiónom. Myslel som si, že strieľam veľa deviatok, no nakoniec to stačilo. Pobozkal som svoju zbraň, pretože sa mi s ňou vo finále výborne spolupracovalo." LUKOSTREĽBA: Olympijský titul štvrtýkrát za sebou pre Kórejčanky SYDNEY 21. septembra (SITA) - Lukostrelkyne Kórejskej republiky sa štvrtýkrát po sebe stali olympijskými víťazkami v súťaži družstiev. Vo finále na OH v Sydney zdolali Kórejčanky Ukrajinu 251:239. Olympijské víťazky navyše vytvorili súčtom 502 bodov v semifinále a finále aj svetový rekord. Predchádzajúci rekord 500 bodov držali tiež reprezentantky Kórejskej republiky. Bronzové medaily si v Sydney vystrieľali reprezentantky Nemecka. Výsledok: Finále: Kórejská republika - Ukrajina 251:239 BEDMINTON: Miešaná štvorhra - Zlato vyhrali Číňania SYDNEY 21. septembra (SITA) - Zlatú medailu v miešanej štvorhre v bedmintone si vybojoval čínsky pár Žang Jun, Gao Ling, ktorý vo finále zdolal nasadenú turnajovú jednotku Tri Kusharyantovú a Minarti Timura z Indonézie. Bronz získala piata nasadená britská dvojica Simon Archer, Joanne Goodeová, ktorá v súboji o 3. miesto zdolala dánsky pár Michael Sogaard, Rikke Olsenová.Miešaná štvorhra - finále:Zhang Jun/Gao Ling (7-Čína) - Tri Kusharyantová/Minarti Timur (1-Indon.) 2:1 (-1, 13, 11)o 3. miesto:Simon Archer/Joanne Goodová (5-V. Brit.) - Michael Sogaard/Rikke Olsenová (4-Dán.) 2:1 (4, -12, 14) Muži - štvorhra - bronz získali Kórejčania SYDNEY 21. septembra (SITA) - Bronz z olympijského turnaja štvorhry mužov v bedmintone si vybojovala dvojica Ha Tae-kwon, Kim Dong-moon z Kórejskej republiky. V zápase o 3. miesto zdolala malajzijský pár Tan Fook Choong, Wan Wah Lee.štvorhra mužov - o 3. miesto: Ha Tae-kwon/Kim Dong-moon (4-Kór. rep.) - Tan Fook Choong/Wan Wah Lee (5-Malaj.) 2:0 (2, 8) CYKLISTIKA: Bodovacie preteky dvojíc vyhrali Austrálčania SYDNEY 21. septembra (SITA) - Olympijskými víťazmi v bodovacej súťaži dvojíc na 60 km sa vo štvrtok na velodrome Dunc Gray stali domáci dráhoví cyklisti Scott McGrory a Brett Aitken, keď získali 26 bodov. Na olympijské víťazstvo na dráhe čakali Austrálčania dlhých šestnásť rokov od OH v Los Angeles. Strieborné medaily si vybojovali Belgičania Etienne de Wilde a Matthew Gilmore. Bronz patrí Talianom Marcovi Villovi a Silviovi Martinellovi.1. Scott McGrory, Brett Aitken (Aus.) 26, 2. Etienne de Wilde, Matthew Gilmore (Bel. 22, 3. Marco Villa, Silvio Martinello (Tal.) 15, 4. Bradley Wiggins, Rob Hayles (V. Brit.)13, 5. Werner Riebenbauer, Roland Garber (Rak.) 10, 6. Olaf Pollack, Guido Fulst (Nem.) 9, 7. Juan Esteban Curuchet, Gabriel Ovidio Curuchet (Arg.) 9, 8. Danny Stam, Robert Slippens (Hol.) 8 Zlato v keirine pre Francúza Rousseaua SYDNEY 21. septembra (SITA) - Poslednú zlatú medailu z dráhy olympijského velodromu Dunc Gray si vybojoval v olympijskej premiére súťaže keirin Francúz Florian Rousseau v čase 11,020 s. Striebro ostáva v Austrálii zásluhou Garyho Neiwanda, bronz putuje do Nemecka pričinením Jensa Fiedlera. Vrcholmi šestdňových zápolení dráharov boli dva svetové rekordy stíhačov. V súťaži jednotlivkýň v stíhačke na 3000 m sa oň pričinila Holanďanka Leontien Zijlaardová (3:30,816) a v súťaži mužských družstiev nemecké kvarteto v zložení Fulst, Bartko, Becke a Lehmann, ktoré výkonom 3:59,710 zajazdilo preteky na 4000 m prvý raz v histórii pod štyri minúty. OH - cyklistika - dráhová - keirin - finálové výsledky 1. Florian Rousseau (Fr.) 11,020, 2. Gary Neiwand (Aus.), 3. Jens Fiedler (Nem.), 4. Jan van Eijden (Nem.), 5. Marty Nothstein (USA), 6. Frederic Magne (France)