3 min. čítania

Adam Žampa piaty v superkombinácii Hahnenkammu, dosiahol životný výsledok v pretekoch SP

Kitzbühel 22. januára (TASR) - Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol svoj najlepší výsledok v kariére vo Svetovom pohári. V piatkovej superkombinácii v rakúskom Kitzbüheli obsadil skvelé piate miesto, keď na víťazného Francúza Alexisa Pinturaulta stratil v súčte super-G a slalomového kola 1,08 s. Iba 16 stotín ho pritom delilo od pódia a len 19 stotín od druhého miesta. Súťaž totálne ovládli francúzski reprezentanti, keď obsadili všetky tri miesta na stupňoch víťazov, na druhej priečke skončil Victor Muffat-Jeandet (+0,89 s), tretí bol Thomas Mermillod Blondin (+0,92). Radosť mal aj Adamov brat Andreas Žampa, ktorý vďaka 23. miestu (+5,79) premiérovo bodoval v prestížnom seriáli.

"Som veľmi rád, že sa mi podarilo skončiť na piatom mieste, iba 19 stotín sekundy od druhej priečky. Ešte radšej som, že sa Andreasovi podarilo prvýkrát v živote bodovať vo Svetovom pohári. Skončil na 23. mieste, čo je úplne perfektné," povedal Adam Žampa. "Je to fakt ako zo sna, byť piaty v Kitzbüheli je neuveriteľné. Verím, že na to konečne nadviažem a že pôjdem ďalej," dodal 25-ročný Tatranec, ktorý zažiaril aj na ZOH 2014 v Soči, najprv piatym miestom v superkombinácii a následne šiestym v špeciálnom slalome. V piatok získal 45 bodov a v priebežnom poradí SP sa so 78 bodmi posunul na 59. priečku, jeho brat Andreas Žampa je s 8 bodmi na 123. mieste.

Adam Žampa si utvoril sľubnú východiskovú pozíciu už v super-G na legendárnom Streife, ktorý sa rátal aj samostatne. Dosiahol v ňom solídne 34. miesto so stratou iba 2,27 s na víťaza Aksela Lunda Svindala. Slovenskému reprezentantovi len 15 stotín chýbalo, aby premiérovo bodoval v najmladšej alpskej disciplíne. Vo večernom slalome sa odhlásilo viacero zjazdárov a po redukcii poradia tak Žampa štartoval s 21. časom ako desiaty v poradí. Potvrdil, že mu slávny Ganslerhang vyhovuje. Pred rokom na tomto svahu takisto výborne zajazdil slalom a v "Mekke" zjazdového lyžovania skončil v súťaži všestrannosti na siedmom mieste, čo bol až dosiaľ jeho najväčší úspech v SP. Do top desiatky sa dostal zatiaľ trikrát, v októbri 2012 bol v obrovskom slalome v Söldene deviaty. V tejto sezóne bodoval vo Svetovom pohári štvrtýkrát.

Výsledky - superkombinácia SP mužov v Kitzbüheli: 1. Pinturault 2:03,70 min. (super-G: 1:13,01 min., slalomové kolo: 50,69), 2. Muffat-Jeandet +0,89 s (1:13,91-50,68), 3. Mermillod Blondin (všetci Fr.) +0,92 (1:13,44-51,18), 4. Janka (Švajč.) +1,00, 5. Adam ŽAMPA (SR) +1,08 (1:14,06-50,72), ..., 23. Andreas ŽAMPA (SR) +5,79 (1:15,59-53,90).