Antidopingová agentúra SR v roku 2013 vykonala 791 dopingových kontrol, 12 bolo pozitívnych

Bratislava 10. marca (TASR) - Slovenská antidopingová agentúra SR (ADA SR) vykonala v roku 2013 spolu 791 dopingových kontrol z toho 671 súťažných a 120 mimosúťažných, pričom testy potvrdili 12 pozitívnych dopingových nálezov. Medzi tuctom hriešnikov figuruje aj slovenský reprezentant v silovom trojboji Denis Tangelmayer, ktorý mal dostal za júnový pozitívny nález na norandrosterón dvojročný dištanc.

Okrem Tangelmayera, ktorému odoberali vzorky v Malackách, mala pozitívny nález na Európskom pohári v Dudinciach aj ruská chodkyňa Jekaterina Medvedevová. Tej našli v tele prítomnosť rastového  hormónu a EPO. Talianska fitneska Anne Pezzová neprešla testami pre nálezy na furosemid a tamoxifén. Český dostihový jazdec Zdeněk Bodlák má zasa dočasne pozastavenú licenciu za prítomnosť alkoholu pred augustovými pretekmi v Bratislave. Mená ďalších ôsmich dopingových hriešnikov ADA SR zatiaľ nezverejnila.

ADA SR vykonala v roku 2013 plné močové testy (339), multi-screeningové testy (132), alkoholové testy (233), testy na THC (40) a krvné testy (47). "Z pohľadu vykonaných kontrol hovoríme o vykonaní dopingovej misie, ktorá spočíva od odobratia vzorky až vykonanie analýzy. Celkove sme urobili 791 testov, ale tie čísla sú relatívne. Napríklad najviac 278 testov sme vykonali v dostihovom športe, kde boli testy zo 70% zamerané na alkohol a ľahké spoločenské drogy. Počas Európskeho pohára v atletike v Dudinciach sme robili 46 testov, vrátane krvných na biologický pas. Testy sme vykonávali napríklad aj počas Európskeho pohára vo vodnom slalome v Čunove a v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti pretekov vo Svetovom pohári," informoval riaditeľ ADA SR Miroslav Motyčík.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri