Antidopingová agentúra SR v roku 2013 vykonala 791 dopingových kontrol, 12 bolo pozitívnych

Bratislava 10. marca (TASR) - Slovenská antidopingová agentúra SR (ADA SR) vykonala v roku 2013 spolu 791 dopingových kontrol z toho 671 súťažných a 120 mimosúťažných, pričom testy potvrdili 12 pozitívnych dopingových nálezov. Medzi tuctom hriešnikov figuruje aj slovenský reprezentant v silovom trojboji Denis Tangelmayer, ktorý mal dostal za júnový pozitívny nález na norandrosterón dvojročný dištanc.

Okrem Tangelmayera, ktorému odoberali vzorky v Malackách, mala pozitívny nález na Európskom pohári v Dudinciach aj ruská chodkyňa Jekaterina Medvedevová. Tej našli v tele prítomnosť rastového  hormónu a EPO. Talianska fitneska Anne Pezzová neprešla testami pre nálezy na furosemid a tamoxifén. Český dostihový jazdec Zdeněk Bodlák má zasa dočasne pozastavenú licenciu za prítomnosť alkoholu pred augustovými pretekmi v Bratislave. Mená ďalších ôsmich dopingových hriešnikov ADA SR zatiaľ nezverejnila.

ADA SR vykonala v roku 2013 plné močové testy (339), multi-screeningové testy (132), alkoholové testy (233), testy na THC (40) a krvné testy (47). "Z pohľadu vykonaných kontrol hovoríme o vykonaní dopingovej misie, ktorá spočíva od odobratia vzorky až vykonanie analýzy. Celkove sme urobili 791 testov, ale tie čísla sú relatívne. Napríklad najviac 278 testov sme vykonali v dostihovom športe, kde boli testy zo 70% zamerané na alkohol a ľahké spoločenské drogy. Počas Európskeho pohára v atletike v Dudinciach sme robili 46 testov, vrátane krvných na biologický pas. Testy sme vykonávali napríklad aj počas Európskeho pohára vo vodnom slalome v Čunove a v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti pretekov vo Svetovom pohári," informoval riaditeľ ADA SR Miroslav Motyčík.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím