Hokejistom roka premiérovo Marián Gáborík, do Siene slávy Zdeno Cíger

Bratislava 2. augusta (TASR) - Najlepším hokejistom Slovenska v sezóne 2013/2014 sa stal útočník Marián Gáborík, ktorý získal toto ocenenie premiérovo v kariére. Hráč Los Angeles Kings triumfoval s počtom 145 hlasov, o pätnásť menej mal druhý v poradí Marián Hossa. Tretí Zdeno Chára dostal 75 bodov. Štvrtý obranca Andrej Sekera z Caroliny získal 47 hlasov, piaty Ján Laco (Barys Astana) 36 a na šiestom mieste skončil Tomáš Tatar z Detroitu Red Wings (28). Gáborík prelomil dlhoročnú hegemóniu Cháru a Hossu, ktorí si rovnocenne podelili ocenenie v predchádzajúcich ôsmich rokoch a spoločne sú rekordérmi ankety.

"Je to pre mňa veľká pocta, znamená to pre mňa veľmi veľa. Prvýkrát sa mi dostalo tohto ocenenia. Veľmi si to vážim. Hokej je kolektívna hra, takže aj tento úspech je hlavne vďaka tomu, že sa mi podarilo vyhrať Stanleyho pohár. Bez svojich spoluhráčov by som to nedokázal. Chcem poďakovať všetkým, ktorí boli pri mne a pomáhali mi," povedal víťaz ankety, 32-ročný Marián Gáborík. Ten dosiahol v uplynulom ročníku najväčší úspech kariéry, keď s Los Angeles Kings vyhral slávny Stanleyho pohár. Svoje ofenzívne kvality potvrdil najmä v play off, keď potiahol "kráľov" štrnástimi gólmi a 22 bodmi za ziskom druhého Stanleyho pohára za posledné tri roky a ako prvý Slovák ho zodvihol nad hlavu s prívlastkom najlepšieho kanoniera vyraďovacej časti.

Gáborík dostal na sobotňajšom galavečere dve ocenenia. Absolútneho víťaza ankety zvolili odborníci aj za najlepšieho útočníka. Cenu Jozefa Golonku získal aj v rokoch 2010 a 2012. Cenu Vlada Dzurillu pre najlepšieho brankára získal druhýkrát v kariére Ján Laco za svoje výkony v drese Donbassu Doneck v KHL a taktiež v slovenskej reprezentácii. Najlepším obrancom (Cena Róberta Švehlu) sa ôsmykrát v kariére stal Zdeno Chára. Za najlepšieho trénera sezóny (Cena Ladislava Horského) vyhlásili Antona Tomka z HC Košice. Najlepším hráčom do 20 rokov sa stal jednoznačne Martin Réway, ktorý získal Cenu Pavla Demitru. Cenu Juraja Okoličányho pre najlepšieho rozhodcu obhájil Bratislavčan Vladimír Baluška.

V sobotu sa rozšírila aj slovenská hokejová Sieň slávy, do ktorej zaradili bývalého československého a slovenského reprezentanta Zdena Cígera. Štyridsaťštyriročný niekdajší útočník je v poradí 28. členom Siene slávy. Kariéru odštartoval v Dukle Trenčín. V roku 1990 odišiel do zámorskej NHL, v ktorej obliekal dresy New Jersey Devils, Edmonton Oilers, New York Rangers a Tampa Bay Lightning. Po návrate do rodnej krajiny pôsobil v Slovane Bratislava. "Belasých" neskôr viedol aj ako tréner. Zahral si na siedmich majstrovstvách sveta (v ére Československa získal dvakrát bronz) a aj na zimných olympijských hrách v roku 1998.

Do hlasovania (uzávierka ankety bola 25. júna) sa tento rok zapojilo 47 odborníkov z radov funkcionárov, trénerov a zástupcov médií.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri