4 min. čítania

Kanoistami roka na divokej vode olympijskí víťazi bratanci Škantárovci a Jana Dukátová

Tomášov 16. decembra (TASR) - Kanoistami roka na divokej vode sa druhýkrát v kariére stali deblisti Ladislav a Peter Škantárovci a medzi ženami už šiesty raz kajakárka Jana Dukátová. Laureátov Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode slávnostne vyhlásili v priestoroch Art Hotela Kaštieľ v Tomášove.

"Hovorí sa, že stále sa dá zlepšovať, no mal som pocit, že v našom prípade to už ani nešlo, výsledky hovoria za všetko. Bola to najdôležitejšia sezóna v našej kariére, po nominácii na olympijské hry opadol prvý veľký stres a mohli sme sa pripravovať v pokoji. V Brazílii sme boli fit, mali sme skvelý tím, to bolo základom úspechu," povedal pre TASR Ladislav Škantár. "Sezónu nemožno hodnotiť inak než obrovskou spokojnosťou. Samozrejme, vždy je čo zlepšovať, mohli sme zvíťaziť aj v iných pretekoch, ale hlavný cieľ v podobe OH vyšiel perfektne," pokračoval Peter Škantár.

Jane Dukátovej k maximálnej spokojnosti chýbalo máličko v Riu. Ďalšiu sezónu vezme o niečo oddychovejšie: "Keď to zhrniem, dosahovala som vyrovnané výsledky v popredí, takže rok hodnotím výborne. Chcem naďalej súťažiť, ale bude toho trocha menej, tréning nebude tak intenzívny. Po vypätí uplynulých dvoch rokov a s výhľadom do budúcnosti je vhodné mierne zvoľniť."

Najlepších v uplynulom roku roka spájala najmä úspešnosť na OH v Riu de Janeiro. V parku športov Deodoro vybojovali slovenskí vodní slalomári dve medaily. Pri svojej premiérovej účasti pod piatimi kruhmi získali zlato v kategórii C2 bratranci Škantárovci, kanoista Matej Beňuš pridal striebro. Veľmi blízko za stupňami víťazov boli aj ďalší dvaja slovenskí zástupcovia, kajakárka Dukátová obsadila štvrtú priečku a kajakár Jakub Grigar skončil piaty. Okrem OH sa vo výsledkoch ankety prejavila aj úspešnosť na ME v Liptovskom Mikuláši. Vo vážskych perejách patrilo Slovákom dovedna sedem cenných kovov a pripadol im aj primát najúspešnejšej krajiny. O štyri zlaté medaily sa postarali Alexander Slafkovský (C1), hliadky 3xC1 (Slafkovský, Michal Martikán, Beňuš) a 3xC2 (Pavol a Peter Hochschornerovci, Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik) a prekvapujúco aj dvojica Kučera - Bátik v kategórii C2. Úspešnosť sezóny dotvorilo aj celkové poradie v seriáli Svetového pohára, Slafkovský (C1) si vypádloval zlato, Dukátová (K1) bronz.

Darilo sa aj talentovaným nástupcom úspešnej generácie. Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v Krakove si slovenské lode vyjazdili celkovo päť medailí. V kategórii do 23 rokov uspeli obaja kajakári Jakub Grigar (zlato) a Andrej Málek (bronz), ktorí spoločne s Richardom Macúšom získali striebro v hliadkach. Medzi juniormi dosiahol výborný výsledok Marko Mirgorodský, ktorý bol v kategórii C1 najrýchlejší zo všetkých štartujúcich a obhájil pozíciu z uplynulej sezóny. Juniorky v zložení Simona Maceková, Soňa Stanovská, Simona Glejteková získali striebro (3xC1).

Ešte o dva cenné kovy viac ako v Krakove získali slovenské nádeje na majstrovstvách Európy v slovinskom Solkane. Medzi "dvadsaťtrojkármi" sa zo zlata tešili Málek (C1) a Juraj Skákala s Matúšom Gewisslerom (C2), rovnaký lesk mali medaily juniorky Macekovej (C1) a hliadky 3xC1 junioriek, ktorá štartovala v rovnakom zložení ako na MS v Poľsku. Striebro zavesili na krk v juniorskej kategórii Mirgorodskému (C1), Michaele Haššovej (K1) a hliadke 3xK1 (Haššová, Stanovská, Lucia Murzová).

Výsledky ankety Kanoista roka 2016 - Športovec roka SZKDV: Ladislav a Peter Škantárovci, Športovkyňa roka SZKDV: Jana Dukátová – 4. miesto OH Rio de Janeiro, 3. miesto ME Liptovský Mikuláš, jednotlivé kategórie - Kajakárka roka: Jana Dukátová, Kanoista roka: Matej Beňuš, Deblkanoisti roka: Ladislav a Peter Škantárovci, Kajakár roka: Jakub Grigar , Kajakárka roka: Simona Maceková, Zjazdár(ka) roka: Katarína Kopúnová, Talent roka: Marko Mirgorodský, Tréner roka: Juraj Minčík, Mládežnícky tréner roka: Tomáš Mráz, Rozhodca roka: Ján Piaček. Cena za dlhoročný prínos: Ivan Cibák, Mikuláš Čanda.