10 min. čítania

Krok od Sydney

BRATISLAVA 27. mája (SITA) - V úvodnom vystúpení Slovenska na majstrovstvách Európy hráčov do 21 rokov zvíťazili v sobotu na štadióne Interu na Pasienkoch zverenci trénera Dušana Radolského nad rovesníkmi z Turecka 2:1 a vykročili tak úspešne za postupom na OH v Sydney. Za najlepšieho hráča stretnutia vyhlásili slovenského reprezentanta Vratislava Greška, cenu mu odovzdal predseda technicko-študijnej komisie UEFA, uznávaný odborník a tréner Jozef Vengloš.Zverenci trénera Dušana Radolského si lepší začiatok ani nemohli priať. Už v 6. min ukázal Vratislav Greško svoju skvelú ľavačku, keď po faule na Kisela z pravej strany krásne zakrútil loptu do Metinovej siete - 1:0. Vzápätí sa k sólu od polovice ihriska odhodlal Szilárd Németh a jeho spätnú prihrávku obrana Turkov len so šťastím odvrátila. V 18. min pohrozili aj hostia, závar po rohu sa však skončil bez pohromy. Z protiútoku vyslal ďalšiu jedovku z dobrých 25 metrov Greško a turecký brankár musel jeho dobrý pokus vytláčať nad brvno. Slovensko pokračovalo v dobrom a kompaktnom výkone. Starosti reprezentantom krajiny polmesiaca robili predovšetkým Greškove centre a rýchle úniky Szilárda Németha. Pred záverom polčasu prebrali iniciatívu na svoje kopačky hostia, zvýšiť na 2:0 mohol ale na druhej strane po signále z rohu Kisel. Neujala sa ani štandardná situácia na druhej strane, a tak slovenskí reprezentanti odchádzali do kabín s jednogólovým náskokom. Po zmene strán sa začali Radolského zverenci nepochopiteľne obávať o výsledok, vypadol stred poľa a obrana začala robiť chyby. Vyvrcholením slovenskej bezradnosti bol vyrovnávajúci gól, keď nezmyselné vybehnutie Čontofalského potrestal v 63. min neomylne skvelý strelec Ahmet Dursun. Až po vyrovnávajúcom góle sa Slováci zobudili. Németh zabojoval pred šestnástkou súpera, skvele uvoľnil Babniča, ktorý ideálne našiel voľného Čišovského a ten hlavou strhol vedenie na stranu domácich. Celý druhý polčas sa však niesol v znamení prevahy tureckého mužstva. Ich tlak mohol vyrovnávajúcim gólom korunovať Erhan, jeho príležitosť našťastie, zachránil na bránkovej čiare jeden z najlepších slovenských hráčov na ihrisku Peter Lérant. V závere dokázali slovenskí futbalisti eliminovať nápor Turkov, takže v prvom súboji v B-skupine vyhralo Slovensko nad nepríjemným Tureckom 2:1 a urobilo prvý krok na OH do Sydney. Slovensko - Turecko 2:1 (1:0). Góly: 6. Greško, 67. Čišovský - 63. Ahmet Dursun, ŽK: 25. Krško, 44. Kisel - 22. Güngör, 46. Ismail, rozhodovali: Nilsson (Švéd.) - Wierzbowski (Poľ.), Székely (Maď.), 6426 divákov. Zostavy: Slovensko: Čontofalský - Čišovský, Hlinka, Lérant, Greško - Kisel, Krško, Czinege (87. Sedlák), Barčík (73. Ed. Hrnčár) - Babnič (69. Ľ. Meszároš), Sz. Németh, Turecko: Metin - Güngör, Erkan, Ismail - Nihat (85. Okan), Ali, Bastürk, Yasin (53. Serkan), Erhan - Ahmet Dursun, Uysal (46. Orhan). Dušan Radolský (tréner Slovenska): "Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene. Aj keď sme mali v poli prevahu, nezabúdali sme ani na obranu, vždy boli v defenzíve štyria - piati. V prvom polčase sme mali šance, pomohol nám vedúci gól. Po zmene strán sme nezachytili nástup Turkov, ktorí začali druhý polčas aktívnejšie. Až na vyrovnanie sme súpera do vyložených šancí až do konca zápasu nepúšťali. Našťastie sa chlapcom podarilo streliť dôležitý druhý gól a náš náskok sme mohli aj zvýšiť. Som rád, že sme vyhrali, Turci však potvrdili, že patria k európskej špičke. Máme síce tri body v talóne, ale s tým sa nesmieme uspokojiť. Opať rozhodol kolektívny duch." Rasit Cetiner (tréner Turecka): "Nenastúpili sme na zápas proti Slovensku úplne skoncentrovaní a tak, akoby si zasluhoval prvý kľúčový duel. Hráči možno v mysliach aj trošku podcenili súpera. Slovensko však hralo výborne a jeho víťazstvo je zaslúžené. Na tento duel musíme čím skôr zabudnúť a vyhrať najbližšie dva. Jedine tadiaľ vedie cesta do Sydney. V druhom polčase sme síce boli aktívnejší, ale nemôžem byť spokojný s výkonom svojich zverencov." Juraj Czinege (kapitán SR 21): "Rýchlo sme viedli 1:0, v ďalšom priebehu sme chceli viac loptu podržať. V druhom polčase sme však inkasovali. Šťastie, že sme rýchlo na to dali druhý gól. Bol to dôležitý gól, ktorý definitívne rozhodol o výsledku. Nechcel som riskovať ľahšie zranenie, tak ma tréner vystriedal." Kamil Čontofalský (brankár SR 21): "Ďakujem všetkým chlapcom, že ma podržali a dali druhý gól. Nebyť mojej hrubej chyby, nemali by sme v zápase problémy a vyhrali by sme jednoznačne. Moje vybehnutie pred inkasovaným gólom? Už sa mi raz niečo podobné stalo a aj vtedy z toho bol gól. Poučím sa z toho aspoň na dva roky. Čišovskému budem musieť niečo zaplatiť. Od Turkov som čakal viac, prakticky ma vážnejšie neohrozili." Marián Čišovský (obranca SR 21 a strelec druhého gólu): "Som šťastný, že sme proti silným Turkom vyhrali. Môj gól padol po nacvičenom signále z Interu. Spoluprácu so Szilárdom Némethom a Babničom však väčšinou zakončuje Kratochvíl. Teraz som tam však stál ja." Vratislav Greško (obranca SR 21 a strelec prvého gólu): "Mali sme dostatok šancí na prvý i ďalšie góly. V druhom polčase mali Turci viac z hry, nám dochádzali sily a súper zaslúžene vyrovnal. V dôsledku silnej vôle a pevného kolektívu sme však výsledok otočili v náš prospech. Môj gól? Bol to zámer i kus šťastia. Chcel by som ho venovať chlapcom, ktorí sa nedostali do dvadsaťčlennej nominácie, či nemôžu hrať na ME pre zranenie."