6 min. čítania

Moravcová strieborná, Machovič ôsmy

HELSINKI 8. júla (SITA) - Tridsiatu štvrtú medailu z veľkého podujatia získala najlepšia slovenská plavkyňa Martina Moravcová v helsinskej päťdesiatke na 200 m voľným spôsobom. Finále kraulovej dvojstovky sa však muselo na konci sobotňajšieho programu opakovať. Dôvodom bola chyba štartéra pri prvom štarte, na ktorú doplatila aj odchovankyňa piešťanského plávania. V pokazenom finále, keď už všetky súperky odštartovali, ostala Moravcová na bloku, čakajúca na povel štartéra pripraviť sa. Po tom, čo skočila do bazéna, strácala už na súperky 5-7 metrov, čo bolo vo vyrovnanej konkurencii aj nad sily výborne pripravenej trojnásobnej najlepšej športovkyne Slovenska, ktorá napokon v pokazenom finále obsadila šieste miesto. Po viacerých protestoch nastúpili plavkyne na záver programu na opakované finále, ktoré už prebiehalo bez problémov. Moravcová bola ešte pred záverečnou päťdesiatkou kraulovej dvojstovky na štvrtej priečke. Jej záver však patrí tradične medzi najrýchlejšie a tak sa jej podarilo posunúť na druhú priečku časom 2:00,08, za Bielorusku Nataliu Baranovskú (1:59,51). Vo svojom prvom veľkom finále v dlhom bazéne sa na majstrovstvách Európy v Helsinkách predstavil na znakárskej dvojstovke 24-ročný Trnavčan Miroslav Machovič. Po piatkovom slovenskom rekorde (2:01,72) a postupe na OH v Sydney už Machovičovi neostalo vo finále veľa síl a napriek tomu, že po úvodných päťdesiatich metroch bol ešte štvrtý a v polovici pretekov piaty, obsadil napokon vo finále časom 2:02,77 poslednú ôsmu priečku. Po diskvalifikácii obhajcu titulu majstra Európy Nemca Ralfa Brauna využil jeho finálovú neúčasť na suverénny zisk titulu Chorvát Gordan Kozulj (1:58,62). V semifinále na 50 m voľným spôsobom sa po odstúpení Martiny Moravcovej už z rozplávb predstavila len Banskobystričanka Ivana Walterová, ktorá sa do šestnástky prebojovala z piatej priečky. Napriek tomu, že bola o sedem stotín rýchlejšia ako v raňajších rozplavbách, čas 26,00 na postup do finále nestačil. Od elitnej osmičky ju delili len tri stotiny sekundy, o ktoré zaostala za poslednou postupujúcou Španielkou Anou-Belen Palomovou. Martina Moravcová (strieborná na 200 v. sp.): "Je pravdou, že som bola vyčerpaná, ale prvé pokazené finále mi odobralo najmä veľa psychických síl. Bola som v šoku a celá rozochvená, našťastie sme mali asi hodinu na to, aby sme sa dostali opäť ako tak do pohody. Okrem nás protestovala aj belgická výprava, našťastie sa preteky opakovali. Podobne ako deň predtým som absolvovala ťažký dvojboj. K môjmu finišu na motýlikovej stovke môžem povedať len toľko: som dvojstovkový typ a preto mám pravdepodobne v závere vždy dosť síl. V sobotnom kraulovom finále to boli vcelku pomalé preteky, aj preto sa zdal môj záver rýchly. Z môjho pohľadu to tak nebolo. Odlet z Helsínk sa mi nepodarilo preložiť na pondelok a tak odchádzam už v nedeľu a v štafete sa nepredstavím. Hneď po príchode do Dallasu začínam s olympijskou prípravou. Nečaká ma ani deň oddychu."